Slovak EnglishEnglishUkrainian
  • Dnes je 24. apríl 2024
  • Youtube
  • Instagram
  • Slovak EnglishEnglishUkrainian

Aj v novembri vás pozývame príjemne sa poprechádzať v spoločnosti sprievodcov BKIS, ktorí vám v obľúbenom cykle tematických vychádzok Rande s mestom predstavia Bratislavu z nepoznaných perspektív.

Každý víkend máte skvelú príležitosť dozvedieť sa niečo nové o vašom meste a na vlastné oči a uši objaviť nepoznané zákutia alebo príbehy späté s miestami, kadiaľ bežne vedú vaše kroky. Akonáhle zažijete čo i len jednu vychádzku a skutočné Rande s mestom, už nikdy sa nebudete na mesto dívať rovnakými očami. Vzbudíme vo vás lásku aj zvedavosť a predovšetkým – budete mať Bratislavu radšej.

Novembrová ponuka vychádzok je špecifická tým, že sa vám každú sobotu predstaví jeden či jedna z čerstvých, tohtoročných absolventov / absolventiek najstaršieho kurzu Sprievodca cestovného ruchu BKIS. Neváhajte a príďte podporiť nové talenty na prahu ich sprievodcovskej kariéry!

Ich originálny a svieži prístup, ale aj nadšenie je cítiť už zo samotného výberu tém, ktoré si pre milovníkov mestskej turistiky prichystali.

Ekaterina Bezgachina, ktorá je pôvodom z Ruska, vás už túto sobotu, 6. novembra o 15:00 pozýva poprechádzať sa a poriadne spoznať bývalý mestský bulvár, teda Štefánikovu ulicu. Sľubuje  zážitok v podobe skrytej krásy eklektickej architektúry, nájomných domov a víl, ale  aj príbehy dávnych obyvateľov a veľkých osobností z tejto ulice. Boli nimi napríklad princezná Štefánia, arcivojvodkyňa Izabela alebo sochár Alojz Rigele.

Každú nedeľu o 10:00 vás do ulíc pozývame aj s vašimi deťmi, či celými rodinami – Rande s mestom pre rodiny s deťmi láka na známe legendy, rozprávkové bytosti či tajomstvá späté s Bratislavou. Najbližšiu nedeľu, 7. novembra  vám sprievodkyňa Zuzana Tomčániová porozpráva legendu o sv. Martinovi a dozviete sa aj, prečo sa 11. novembra, teda na Martina, jedia pečené husi.

Vychádzky sú v režime OTP realizované bezplatne, ale je nutné sa vopred registrovať prostredníctvom prihlasovacieho formulára na webovej stránke BKIS.

PROGRAM RANDE S MESTOM V NOVEMBRI 2021

 

Rande s mestom pre dospelých:

každú sobotu o 15:00

 

 

Skrytá krása uprostred mesta: prechádzka Štefánikovou ulicou

so sprievodkyňou Ekaterinou Bezgachina

6. 11. 2021, sobota 15:00

Štefánikova ulica v Bratislave – bývalý mestský bulvár, ktorý automobilová doprava zmenila na rušnú a hlučnú cestu. Prejdeme sa po ulici s otvorenými očami a všimnime jej skrytú krásu: eklektickú architektúru typickú pre koniec 19. a začiatok 20. storočia. Uvidíme nájomné domy, paláce a vily. Budeme tiež počuť príbehy o osobách, ktoré tu kedysi žili alebo boli spojené s touto ulicou, ako boli princezná Štefánia, arcivojvodkyňa Izabela alebo sochár Alojz Rigele.

 

Dielo Mateja Walcha
so sprievodcom Tomášom Tomanom

13. 11. 2021, sobota, 15:00

Matej Walch, “Baumeister” zo Svätého Jura navrhol budovu stavovského divadla, Veľkého evanjelického kostola a lýcea a niekoľko ďalších zaujímavých budov v centre Bratislavy, a to za prekvapivo krátky čas trvania svojej kariéry. Spoznajte jeho príbeh, ako aj zaujímavé obdobie konca 18. storočia, prechod od baroka ku klasicizmu a dobu panovania Márie Terézie, v ktorej sa Bratislava rapídne rozvíjala.

 

Šľachticom v Bratislave
so sprievodkyňou 
Michaelou Józsovou

20. 11. 2021, sobota, 15:00

Známymi ulicami bratislavského centra možno prechádzate aj vy často, viete ale ktoré šľachtické paláce sa na nich nachádzajú?  V Prešporku žilo a pôsobilo viacero šľachtických rodín a našej vychádzke rozpletieme ich osudy, takže si zvučné mená ako Esterházy, Csáky, Keglevich, či Zichy navždy spojíte nielen s ich palácmi, ale aj záslužnými činmi a príspevkami k rozvoju Bratislavy a jej kultúry.

 

Pamätníky bratislavských osobností a udalostí z dielne sochárov a výtvarníkov

so sprievodkyňou Katarínou Čatlošovou
27. 11. 2021, sobota, 15:00

Viete, že mestská dlažba ma v sebe zakódovanú symboliku? Nahliadnite s nami do sveta literárnych hrdinov z diel spisovateľov, ktorí Bratislavu navštívili. Pripomenieme si odkazy na prelomové udalosti 20. storočia. Priblížime si legendárne postavy, ale neobídeme ani postavy z legiend Bratislavy. Neunikne nám žiaden z množstva detailov, ktoré často vídame, no zanechávame bez povšimnutia. Na našej vychádzke im venujeme pozornosť a zamyslíme sa aj nad umeleckou prácou ich tvorcov.

 

 

Rande s mestom pre rodiny s deťmi:
každú nedeľu o 
10:00

 

Svätý Martin a iné legendy
so sprievodkyňou Zuzanou Tomčániovou

7. 11. 2021, nedeľa, 10:00

Blíži sa Deň svätého Martina, kedy si veľa ľudí na svete pripomína známu legendu. Podľa tejto legendy sa vojak Martin podelil o svoj plášť s chudobným uzimeným mužom a týmto činom sa začala jeho pomoc biednym. Počas našej vychádzky si porozprávame legendu o svätom Martinovi, ukážeme si Dóm svätého Martina, kde sa nachádza vzácna socha Martina na koni a vysvetlíme si, prečo sa na Martina, 11. novembra jedia pečené husi.

 

Ako Dunaj chytil Bratislavu na svoj prúd
so sprievodcom Pavlom Šimove

14. 11. 2021, nedeľa, 10:00

 

Skamenení rytieri a princezné
so sprievodkyňou Katarínou Gašparovou

21. 11. 2021, nedeľa, 10:00

Dodnes strážia naše mesto ako sochy, ale voľakedy dávno to boli živí ľudia z mäsa a kostí. Vykonali veľa dobrého a stali sa nesmrteľnými. Vydáme sa po stopách rytierov aprincezienň, aby sme odkryli ich príbehy a zistili, akí boli a ako sa volali, veď niektorí z nich budú mať aj meniny.

 

Múdre hlavy Prešporka
so sprievodkyňou Margitou Petríkovou

28. 11. 2021, nedeľa, 10:00

 

Zmena programu vyhradená.