Bratislavské kultúrne a informačné stredisko každoročne organizuje Kurz sprievodcov cestovného ruchu. Rozprávali sme sa s jeho najmladšou absolventkou Ninou Habardovou, ktorá v rozhovore prezradila, čo jej štúdium histórie dalo, ako sa zmenil pohľad na Bratislavu, ale aj to, prečo by sa mladá generácia mala zaujímať o lokálne dejiny.
Ak vás zaujíma história mesta a chceli by ste sa stať sprievodcom alebo sprievodkyňou, prihláste sa do nášho kurzu. Všetky informácie nájdete na webe https://www.bkis.sk/kurzsprievodca/.
Ako si sa dozvedela o Kurze Sprievodcov cestovného ruchu, ktorý organizuje BKIS?
Pred dvomi rokmi som našla informáciu o kurzoch na webe Rande s mestom. Oslovilo ma to. Spočiatku som žartovala, že moji kamaráti si robia vodičský a ja si spravím sprievodcovský. Dlhšie som nad tým uvažovala, až som si povedala, že to napokon skúsim. Zaujímajú ma dejiny a mám rada Bratislavu, hoci som z Pezinka. Myslím si, že som sa v tom našla.
Do kurzu som nastúpila rok po pandémii koronavírusu, čo spôsobilo, že som chcela častejšie odchádzať z Pezinka, kde som počas covidu bola skoro stále. O Bratislave som sa dozvedela veľmi veľa, aj o ľuďoch, ktorí v nej žili a žijú, aj o tom, aké bolo mesto multikultúrne.
Keď si sa prihlásila do kurzu, bola si najmladšou študentkou. Ako si sa uchytila v kolektíve?
Na začiatku nás bolo asi dvadsať a kurz sme úspešne skončili trinásti. Bola to pestrá skupina ľudí. V tom čase som mala sedemnásť rokov a tí najstarší boli v dôchodkovom veku. Boli sme skupina s rôznym vzdelaním, záujmami, ale myslím, že sme si všetci rozumeli, lebo nás spojila téma Bratislavy.
Aké témy ťa z kurzu najviac zaujímali?
Pamiatky a výtvarne umenie. Náš lektor bol Zsolt Lehel, jeho prednášky ma veľmi fascinovali. Dali mi úplne iný a nový pohľad na Bratislavu. Hneď na prvej hodine nám povedal, že odteraz sa máme pozerať aj nad úroveň očí. To bola vec, ktorá so mnou zostala doteraz. Človek vidí mesto a svet okolo seba odrazu úplne inak, keď sa začne okolo seba viac obzerať.
Dovtedy, kým som kráčala mestom, som sa väčšinou pozerala pod nohy prípadne do výkladov. Teraz vnímam aj horné časti budov, ich zaujímavé detaily, fresky či maľby. Všímam si aj pamätné tabule, ktoré som doteraz vôbec nevnímala a robím to aj v ostatných mestách. Myslím si, že si prechádzky mestom vďaka tomu oveľa viac vychutnávam.
Čo ťa v Bratislave najviac oslovilo?
Asi Primaciálny palác. Je to spojené s kurzom. Na magistráte oproti nemu sme mali prednášky a aj stretnutia na prechádzky sme mali pri studni na Primaciálnom námestí. Okrem toho mám rada gotické a renesančné pamiatky, preto je pre mňa zaujímavá Kapitulská ulica. Ale v poslednej dobe rada objavujem aj odľahlejšie miesta Starého mesta, napríklad oblasť Hlbokej cesty.
Máš aj nejakú obľúbenú historku z Bratislavy?
Starí Bratislavčania a Bratislavčanky tvrdia, že socha Pavla Országha Hviezdoslava na Hviezdoslavovom námestí mala pôvodne krátke nohavice. Tá socha je zaujímavá, istý čas jej vraj ľudia strkali do rúk udicu, aby to vyzeralo, že loví ryby vo vodnej nádrži, ktorá bola pred ňou.
Výhodou kurzu je, že chodíte aj do terénu a v praxi si tak skúšate úlohu sprievodcov a sprievodkýň. Mala si trému?
Spočiatku veľkú. Mala som pridelenú ulicu, ale nebola som si istá, čo sa odo mňa očakáva. Tieto cvičenia boli veľmi prospešné, dozvedela som sa, čo robím dobre a na čom treba zapracovať.
Bála som sa, či kurz dokončím, ale oslovilo ma to tak, že nakoniec som sa rozhodla ísť študovať na vysokú školu dejiny umenia. Vždy som sa zaujímala o dejiny a kurz ma v tom uistil.
Prečo by si Kurz sprievodcov cestovného ruchu odporučila ostatným?
Lektori a lektorky nám odovzdali množstvo informácií o Bratislave. Mohla som sa ich dopytovať veci, ktoré som v literatúre nenašla. Odporúčam ho každému človeku, ktorého zaujíma Bratislava. Vďaka kurzu som sa naučila aj lepšie vystupovať na verejnosti.
Po úspešnom absolvovaní kurzu si sa stala aj odbornou asistentkou jedného z lektorov kurzu – Zsolta Lehela. Ako sa vám spolupracuje?
Mojou úlohou je pripravovať prezentácie k prednáškam na tému architektúry a výtvarného umenia Bratislavy. Zišlo sa mi to aj na prípravu na prijímačky na vysokú školu. Myslím, že nám to spolu dobre funguje, je to taká zaujímavá medzigeneračná spolupráca. Pán Lehel je výrazná osobnosť a svojimi prednáškami osloví veľa kurzistov a kurzistiek. Je rodák z Bratislavy, dlhé roky ako pamiatkar mapoval jej pamätihodnosti a dalo by sa povedať, že pozná každý jej kameň, takže sa toho viem od neho úžasne veľa naučiť.
Túto spoluprácu si nesmierne vážim, pretože pán Lehel je ochotný počúvať názor mladšej generácie. Vypočujeme sa navzájom a potom z toho vzniká spoločný výstup prednášok. Myslím, že práve on bol najväčšou inšpiráciou v tom, aby som dejiny umenia išla študovať na vysokú školu.
Prečo by sa mali mladí ľudia zaujímať o lokálne dejiny?
Mali by sme sa zaujímať o dejiny preto, aby sa nezopakovali. Mladí ľudia odchádzajú zo Slovenska aj preto, lebo nemajú vytvorený vzťah k miestu, v ktorom žijú. Nemajú potom ani ambíciu ho zlepšovať. Uvedomila som si, že som sa v Bratislave začala cítiť oveľa viac ako doma po tom, čo som sa dozvedela jej históriu, za akým účelom boli rôzne budovy postavené a kto v nich žil.
Čo robí dobrého sprievodcu alebo sprievodkyňu?
Osobnosť. Ak nemá zaujímavý prejav, je jedno, koľko má vedomostí. Platí to ale aj naopak. Človek, ktorý sprevádza, musí veľmi dôverne poznať tému. Záleží to aj od toho, akú skupina sprevádza. Sprievodca alebo sprievodkyňa, ktorá rada sprevádza staršie ročníky, nemusí vedieť zaujať deti. Mňa najviac bavia vlastivedné prechádzky pre obyvateľov a obyvateľky Bratislavy a okolia, ktorým možno svojim výkladom priblížim miesto, v ktorom žijú. Zaujímavé je tiež previesť mestom človeka, ktorý tu nikdy nebol. Sprevádzala som takto napríklad svoju kamarátku z Kanady, pre ňu to bol iný svet.
Máš už za sebou dve prechádzky ako sprievodkyňa. Kde ťa môžeme najbližšie vidieť?
Najbližšie budem sprevádzať vychádzku Rande s mestom 29. júna. Účastníčky a účastníkov čaká prechádzka stredovekou Bratislavou od Michalskej brány až po Laurinskú ulicu. Budeme sa venovať najmä gotickým pamiatkam.
Prechádzka Rande s mestom je súčasťou Bratislavského kultúrneho leta, ktoré sa koná už po 49-krát. Program aj informácie o ďalších vychádzkach nájdete na webe bkis.sk.
Text: Anna Jacková
Fotografie: Eva Amzler, Archív BKIS