21. ročník Bratislavských mestských dní

Fenixova záhrada počas BMD

Tretí aprílový víkend ožijú ulice Bratislavy obľúbeným mestským festivalom. Hlavné mesto 20. a 21. apríla symbolicky otvorí svoje brány a spolu s mestskými organizáciami a mestskými časťami pozýva na rozmanitý kultúrno-športový program. Čakajú vás aj prehliadky bežne neprístupných miest, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty, workshopy, jazdy historickými vozidlami i Propelerom na druhú stranu Dunaja.

Bratislavské mestské dni organizuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) spolu s Hlavným mestom SR Bratislava. Do programu sa zapája 14 mestských častí, 15 mestských a viacero partnerských organizácií. Nezabudnuteľný víkendový program čaká obyvateľov, obyvateľky, ale aj návštevníkov a návštevníčky na území celej Bratislavy.

„Príroda sa prebúdza, ulice ožívajú a hlavne náš mestský sviatok je za dverami. Veľmi sa teším na ďalší ročník Bratislavských mestských dní, ktoré sú vždy úžasnou oslavou nášho mesta. Navyše, sú aj skvelou ukážkou, čo všetko vie naše mesto ponúknuť. Ďakujem veľmi pekne BKIS, že v spolupráci s nami opäť pripravilo tento úžasný celomestský festival s nabitým programom. Poďakovanie patrí aj našim mestským častiam a mestským organizáciám, ktoré sa do nezabudnuteľného víkendového programu zapájajú. Novinkou, ktorá mňa špeciálne teší je, že Primaciálny palác, bude tento raz otvorený po oba víkendové dni. Vždy sa rád osobne stretávam s ľuďmi, ktorí sú pre mňa motiváciou zvyšovať kvalitu života v našom krásnom meste a som naozaj úprimne vďačný, že ľudí, ktorí majú radi Bratislavu a ktorým záleží, aby bola ešte lepšia, je tak veľa. Teším sa na vás,“ hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Bratislava pre všetkých

Víkend plný zážitkov otvorí symbolické odpečatenie brán a sprístupnenie Primaciálneho paláca verejnosti, otvoria sa tiež priestory mestských organizácií – galérie, múzea, knižnice a ďalších. Na Primaciálnom námestí nájdete komunitný stôl a gastro ponuku, na nádvoriach spoločenské hry a šachovú akadémiu, na Hlavnom námestí vystúpenia detí z bratislavských ZUŠ a na Františkánskom bazár starožitností. Počas víkendu zažijete viaceré pouličné šou, koncerty, vyhliadkové plavby po Dunaji či jazdy Cabriobusom. Medzi nábrežím Starého Mesta a Sadom Janka Kráľa bude premávať legendárny Propeler a súčasťou mestských dní bude aj obľúbený Dobrý trh na Panenskej ulici. V sobotu večer rozžiari Hviezdoslavovo námestie Fénixova záhrada českého umeleckého zoskupenia V.O.S.A. Theater. Tešiť sa môžete na interaktívnu svetelnú inštaláciu, živý spev, ale aj svetelné a akrobatické vystúpenia.

Komentovaná prehliadka Klarisiek

Šport aj ekológia

Okrem množstva kultúrnych podujatí vás počas Bratislavských mestských dní čakajú aj rozmanité športové aktivity. V Sade Janka Kráľa si zahráte frisbee, vyskúšate skateboarding či parkour, absolvujete malý a veľký vlastivedný cyklookruh alebo si zacvičíte s profesionálnymi trénermi a trénerkami na Cvičku. Keďže festival sa koná tesne pred Dňom zeme, súčasťou bude aj viacero environmentálnych aktivít, ktoré upozorňujú na vplyv ničenia životného prostredia a rozvíjajú tému ekologicky zodpovedného správania. Rodiny s deťmi čakajú v sade workshopy, tvorivé dielne, prednášky, sadenie, ale aj divadielko či eko kvíz.

Šport počas BMD

História mestských dní

Tradícia, prečo sa na deň svätého Juraja mesto otvára svojmu obyvateľstvu, sa viaže na históriu Bratislavy. Podľa mestských privilégií si už od 13. storočia mešťania Prešporka práve 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. Ojedinelá mestská výsada vo vtedajšej Európe sa spájala s oslavami a neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi a obyvateľkami kráľovského mesta.

Program Bratislavských mestských dní bude prebiehať na viacerých scénach oba dni od 9:00 do neskorších večerných hodín. Všetky informácie nájdete na www.bratislavskemestskedni.sk.


Zapojené mestské organizácie (15): STaRZ, Mestské lesy, Dopravný podnik Bratislava, ZOO Bratislava, Múzeum mesta Bratislavy, Mestská knižnica Bratislava, Galéria mesta Bratislavy, Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave, Metropolitný inštitút Bratislavy, OLO, KOLO, Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava, Bratislavská integrovaná doprava, Mestská polícia, Marianum, Bratislava Tourist Board

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR.

Zapojené mestské časti (14): Devín, Dúbravka, Karlova Ves, Lamač, Nové Mesto, Petržalka, Podunajské Biskupice, Rača, Rusovce, Ružinov, Staré Mesto, Vajnory, Vrakuňa, Záhorská Bystrica

Zapojené partnerské organizácie: SND, Stará tržnica, Nová Cvernovka, Rómerov dom, Albrechtov dom, OZ Punkt a ďalší.