Slovak EnglishEnglishUkrainian
  • Dnes je 24. apríl 2024
  • Youtube
  • Instagram
  • Slovak EnglishEnglishUkrainian
Národná cena za dizajn 2022

Vzdelávacie videá približujúce deťom umenie, publikácia, ktorá má nasmerovať študentov v grafickej praxi, kniha ako montessori pomôcka alebo nová vizuálna identita mesta Nitra, aj to nájdete medzi ocenenými dielami najlepšieho komunikačného dizajnu rokov 2020 a 2021. Ocenené diela aj výber z prihlásených prác si môže verejnosť pozrieť na prebiehajúcej výstave Národnej ceny za dizajn 2022 v Galérii dizajnu Satelit až do 18. decembra 2022. 

V poradí 19. ročník Národnej ceny za dizajn bol venovaný najlepšiemu komunikačnému dizajnu za roky 2020 a 2021. Počas galavečera 8. októbra 2022, ktorý sa konal v Divadle Nová scéna, porota udelila desať hlavných cien, štyri ceny pre osobnosti dizajnu a dve špeciálne uznania.  

Do Národnej ceny za dizajn 2022 – Komunikačný dizajn sa prihlásilo 380 projektov v jedenástich kategóriách: Kampaň, Identita, Knihy a publikácie, Digitál, Animácia a video, Priestor, Písmo, Obal a objekt, Plagát a vizuál, Študentský dizajn, Nové horizonty. Tie hodnotila počas leta medzinárodná porota, ktorá vybrala 146 diel na výstavu a z nich 43 nominácií. 

Zoznam ocenených prác:

Študentský dizajn 
Štúdia štúdií 
Autorka: Kristína Uličná 

Publikácia, ktorá čitateľovi ponúka možnosť nazrieť do hláv grafických dizajnérov a pochopiť ich zmýšľanie, ako uvažujú počas tvorivého procesu a kým sú. Kniha má pomôcť študentom, z ktorých niektorí nevedia, čo presne by chceli po štúdiu robiť, nasmerovať ich budúcu prax v grafickom dizajne. Štúdia štúdií obsahuje rozhovory so solitérnymi dizajnérmi, grafickými štúdiami a reklamnými agentúrami na Slovensku. 

Porota udelila aj špeciálnu cenu v kategórii Študentský dizajn Adriánovi Gubricovi za prácu Ohnivko – Interaktívna online aplikácia na výučbu prvej pomoci.

Priestor
QBECEDA – grafický dizajn výstavného stánku Qubus Design Studio
Autor: Matúš Buranovský

Priestor_QBECEDA_1

Vizuálny štýl stánku Qubus Design Studio a kachličiek s Qbecedou na festivale Designblok 2021 v Prahe, pričom návrh stánku bol ocenený hlavnou cenou. Písmo bolo špeciálne upravené pre potreby aplikácie na porcelánové kachličky. Projekt vznikol iba vďaka spolupráci s písmolejárňou Adjacent Possible, ktorá sa zaoberá tvorbou 3D abecied. 

Animácia a video 
Výtvarná rozcvička 
Autori: Veronika Obertová, Michaela Čopíková / Ové Pictures a kolektív autorov 

Plagát a vizuál_Kniznica-Adam-Sakovy 2

Cyklus animovaných vzdelávacích videí Slovenskej národnej galérie vťahuje žiakov do sveta vizuálneho umenia prostredníctvom šiestich aktuálnych tém a tvorivých workshopov. Animované videá približujú zdigitalizované výtvarné diela zo zbierok slovenských galérií a otvárajú nové možnosti ich využitia v oblasti vzdelávania umením v škole či doma. 

Písmo
Písmo UK Sans
Autor: Ondrej Jób 

Písmo_Ondrej-Jób-UK-Sans

Písmo UK Sans je bezserifové písmo s nízkym kontrastom v siedmich hrúbkach a širokou jazykovou podporou, vytvorené špeciálne na použitie vo vizuálnej identite Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho dizajn je postavený na kombinácii viacerých historických a moderných vplyvov, z ktorých najdôležitejším je Capitalis Monumentalis – rímska kapitála. UK Sans preberá jej konštrukciu a tieňovanie, pridáva však aj kaligrafický kontrast a niekoľko moderných prvkov, ako napríklad kolmé zrezanie diagonálnych a vertikálne zrezanie oblých ťahov. 

Obal a objekt
Kúpeľné oblátky Trenčianske Teplice
Autorka: Lívia Lörinczová

Obal a objekt_Ema-Lancaricova-Trencianske-oblatky

Dizajn obalov kúpeľných oblátok nostalgicky čerpá z 19. storočia typického dekoratívnosťou a úpadkovou typografiou. Originálne vytvorený logotyp Trenčianske Teplice tvarovo vychádza z nápisov na dobových fotografiách a pohľadniciach z kúpeľného mesta. Dekory kreslia tvar okrúhlych oblátok skrývajúcich sa vnútri a texty naznačujú pôvod oblátok, rukodielnu výrobu a jednotlivé príchute. Hoci dizajn odkazuje na históriu, nesnaží sa simulovať dojem starého obalu vybraného z archívu. Farby sú svieže a v mnohých prípadoch korešpondujú s príchuťou. Na zadnej strane sa v rôznych variáciách striedajú ilustrácie významných teplických pamiatok a kúpeľných domov spolu s rokmi, keď boli postavené. Škatuľa na sladkosti sa zároveň stáva suvenírom a pozdravom z kúpeľného mesta. 

Kampaň 
Plagáty pre festival Dni architektúry a dizajnu 2021 v Bratislave 
Autor: Matúš Buranovský 

Lubo_Baran_DAAD_kampaň_víťaz

Festivalu Dni architektúry a dizajnu sa v roku 2021 podarilo zaplaviť Bratislavu abstraktnými obrazmi. Celkovo ich bolo 22 na 56 stanovištiach vo všetkých kútoch mesta. Ročník podujatia sa niesol v duchu spomienky na Československo, ale aj oslavy súčasných spoluprác týchto dvoch krajín. Abstraktné obrazy boli v skutočnosti detailami stavieb autoriek a autorov vystupujúcich na danom ročníku, ktoré autor kampane, iba vďaka abstrahovaniu, dokázal jednotne odprezentovať verejnosti. 

Identita
Vizuálna identita Mesta Nitra
Autori: Martin Kahan, Andrej Barčák, Andrej Čanecký

Vizuálna identita mesta Nitra_3

Erb Nitry je významným vizuálnym symbolom s dlhou historickou tradíciou, ktorý reprezentuje mesto už od 15. storočia. Vizuálna identita je navrhnutá ako kombinácia logotypu, erbu a firemného systému – všetko v jednom vizuálnom prvku. V základnom formáte je logo čistý, vizuálne abstrahovaný erb. V komunikácii rôzneho obsahu sa však mení na médium použiteľné v nespočetných mutáciách, napríklad na komunikáciu rôznych všeobecných oznamov, sezónnych slávností, akcií či upozornení. Ďalším prvkom identity je Hlaholica Neue – vlastné písmo inšpirované prvým slovanským typom, hlaholikou, historicky silne spätým s Nitrou. 

Digitál 
Ikony web-doc
Autori: Mateusz Słowakiewicz, Paweł Ratajczyk, Lucia Mlynčeková

Web-doc dokumentárnej série Ikony chce interaktívnou a vizuálne pútavou formou nadchnúť dospelých i mládež pre tému slovenskej architektonickej moderny. Text webu sprevádza audiovizuálny obsah starostlivo vybraný z archívov – zostrihané videá, archívne fotografie stavieb, ale aj fotografie zo súčasnosti a autorské koláže. Hlavnou inšpiráciou bol grafický dizajn obdobia modernizmu. Stránka funguje ako samostatné dielo, ale dá sa vnímať aj ako akýsi úvod do celého dokumentárneho cyklu. Web je kompletne preložený do anglického jazyka a spolu s otitulkovanými filmami dokumentárnej série umožňuje prezentáciu tejto najlepšej hodiny slovenskej architektúry aj širokému zahraničnému publiku. 

Knihy a publikácie
ExEdícia
Autor: Palo Bálik
Autori publikácií: Balla, Karol D. Horváth, Tomáš Horváth, Viliam Klimáček, Márius Kopcsay, Pavol Rankov

Knihy a publikácie_ExEdicia

Kolekcia šiestich kníh v exkluzívnej plátenej väzbe s razbou k 30. výročiu založenia vydavateľstva KK Bagala obsahuje spolu 2 376 strán pútavého čítania od obľúbených slovenských spisovateľov Pavla Rankova, Máriusa Kopcsaya, Viliama Klimáčka, Tomáša Horvátha, Karola D. Horvátha a Ballu. 

Porota udelila aj špeciálna cenu v kategórii Knihy a publikácie Borisovi Melušovi za knihu Dážďovky. Autorkou publikácie je Lucia Šukolová

Plagát a vizuál
Vlajky pre Mestskú knižnicu v Bratislave
Autori: Veronika Obertová, Michaela Čopíková / Ové Pictures a kolektív autorov

Plagát a vizuál_Kniznica-Adam-Sakovy 2

Inštalácia vlajok vo výkladoch Mestskej knižnice v Bratislave, ktorá vychádza z fenoménu osamelosti a knižnice ako miesta stretnutí. Výrazné farebné vlajky s rôznymi charaktermi a odkazmi na pestré aktivity knižnice slúžia ako pozvánka na vstup. Vlajky vznikli v spolupráci Ové Pictures s retart.sk.  

Nové horizonty – porota sa rozhodla cenu neudeliť
Do kategórie Nové horizonty postúpili tento rok 4 projekty. V konfrontácii s kvalitatívnou úrovňou prác nominovaných v ostatných kategóriách sa porota rozhodla neudeliť žiadnu nomináciu v tejto kategórii.

Okrem toho porota udelila aj štyri ceny výrazným tváram dizajnu v štyroch kategóriách:

Cena pre osobnosti dizajnu – Nový zjav: Matúš Hnát
Cena pre osobnosti dizajnu – Etablovaný dizajnér: Michal Tornyai
Cena za dlhodobý hospodársky prínos v oblasti dizajnu: Čierne diery
Cena za dlhodobý kultúrny prínos v oblasti dizajnu: Miroslav Cipár