Krása nevídaná alebo dokonalá žena

Tri herečky, tri výtvarníčky, tri silné príbehy – to je režisérsky debut Zuzany Fialovej – Krása nevídaná, ktorý je v poradí druhou inscenáciou projektu Generácia Z. Jeho premiéra sa uskutočnila 22. 1. 2022.

 

Inscenácia so silným posolstvom

Médiá i spoločnosť vyhranili ideál krásy. Žena má byť štíhla, krásna, milá, poslušná. Žena má byť milujúca partnerka, chápavá milenka, dokonalá dcéra. Nároky sú vysoké a sebavedomie žien čoraz nižšie. „Tvorkyňami inscenácie sú výlučne ženy. Je to výpoveď o nich samotných, ale nie je to inscenácia len o ženách pre ženy. Naopak, je určená aj mužom. Našou snahou je nájsť pochopenie, prienik, láskavé porozumenie a spravodlivé rozhorčenie. A to je možné práve vďaka tomu, že pomenujeme problémy, krivdy a úzkosti,“ hovorí o inscenácii vedúca oddelenia manažmentu DPOH Valeria Schulczová.

Tvorkyňami Krásy nevídanej sú výlučne ženy – herečky Mária Schumerová, Annamária Janeková, Romana Ondrejkovičová, študentky VŠVU – Ema Šútovcová, Vivien Kvasnicová, Paula Gogola.

Foto: Jakub Gulyás, archív DPOH

 

 

 

U mladých ľudí vzrástla s pandémiou aj agresivita, arogancia, pokusy o samovraždu. Potvrdzuje to aj Katarína Štefaničiaková, špeciálna pedagogička a psychoterapeutka: „Na rozdiel od predošlých generácií sa pri Generácii Z stretávame s vyššou mierou depresií, úzkostí, sebapoškodzovaním, vrátane porúch príjmu potravy.“ Práve táto skutočnosť zaujala aj herečku Zuzanu Fialovú, ktorá sa po prvýkrát zhostila úlohy režisérky. „Európske štatistiky hovoria, že na Slovensku je 87% dievčat nešťastných. Sme najhoršia krajina Európskej únie, čo sa týka šťastia a spokojnosti mladých dievčat. Je to šialené číslo!“ hovorí. Práve z týchto a podobných štatistík vychádzajú príbehy, ktoré tvoria Krásu nevídanú. Príbehy smutné, ale aj vtipné, no predovšetkým pravdivé. „Musím povedať, že nejde o „depku“, naopak, Krása nevídaná je hra plná emócií,“ vysvetľuje Z. Fialová a dodáva: „Je to veľmi jasná správa od dievčat z Generácie Z.“

A ako by ju charakterizovali mladé umelkyne, ktoré v hre nielen účinkujú, ale vytvorili aj scenár, kostýmy a scénu? „Krása nevídaná je krehká, drsná, vtipná, extrémna, autentická a odvážna,“ zhodujú sa.

 

Ženský tím

Inscenácia vznikla v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave. Autorkami scény, kostýmov a inštalácií sú talentované umelkyne Vivien Kvasnicová, Ema Šútovcová a Paula Gogola, ktoré v inscenácii hrajú spolu s herečkami – Máriou Schumerovou, Annamáriou Janekovou a Romanou Ondrejkovičovou. Dramaturgičky Valeriu Schulczovú a Darinu Abrahámovú dopĺňa odborná konzultantka hry – špeciálna pedagogička a psychoterapeutka Katarína Štefaničiaková, ktorá o Generácii Z hovorí: „V Generácii Z sa norma, priemernosť nenosí. Jej príslušníci majú potrebu byť zaujímaví/é a hlavne originálni/e. Vytvára sa tak vnútorný tlak, ktorý neprináša pozitívne emócie. Kríza smerovania je však prirodzená, je súčasťou zrenia, dospievania. Preberajú zodpovednosť za svoj život, premýšľajú, čo je jeho zmyslom, čo ich napĺňa. Pokiaľ im tento proces spôsobuje úzkosť, pokiaľ sa v tom nevedia zorientovať, znekvalitňuje a obmedzuje im to život – jedno z riešení je vyhľadať pomoc u rodičov, priateľov alebo odborníkov.“ A možno práve Krása nevídaná je istou formou pomoci (nielen) pre zástupcov tejto generácie.

 

Premiéra autorskej inscenácie Krása nevídaná, ktorá je súčasťou projektu Generácia Z, sa uskutočnila v sobotu, 22. 1. 2022 v CO kryte DPOH. Viac informácií na www.dpoh.sk