Testosterón – 15 rokov na divadelných doskách

Hra Testosterón, ako jedna z najúspešnejších inscenácií v 70-ročnej histórii Divadla Andreja Bagara v Nitre, oslávi čoskoro svoju 250. reprízu. Dnes už kultové predstavenie bude opäť súčasťou prehliadky toho najvtipnejšieho z českých a slovenských divadiel v rámci festivalu Týždeň komédie 2019. v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava.

Všetko sa to začalo ešte v roku 2004

Nitrianske divadlo uviedlo predstavenie Testosterón, v réžii dnes už zosnulého Petra Mankoveckého, prvýkrát v roku 2004. Pôvodné obsadenie sa za 15 rokov zmenilo, avšak herci ako Milan Ondrík, Martin Fratrič, Martin Nahálka, Juraj Hrčka, či Ivan Vojtek sú inscenácii verní dodnes. Zohratú pánsku partiu skvele doplnili Marcel Ochránek a Peter Kadlečík.

Zdroj foto: DAB

Poľsko-slovenská spolupráca

Autorom hry je Poliak Andrzej Saramonowicz, vyštudovaný historik, ktorý v začiatkoch svojej kariéry pôsobil ako novinový kritik, aby sa z neho neskôr stal filmový scenárista a divadelný dramatik. Svoju vášeň k divadlu vyjadril jednoznačne: ,,Divadlo mi prináša omnoho viac radosti než film. Pôsobí na mňa až magicky. Keď chodím na skúšky, otváram ústa
od vzrušenia a prekvapenia. Mením sa na dieťa, ktoré to všetko hltá a hltá. Neviem sa toho nasýtiť! ”

O výborný slovenský preklad Testosterónu sa postarala známa slovenská dramaturgička
a prekladateľka Bohdana Sprušanská, vďaka ktorej si hra získala aj ženské publikum. ,,Vtipy sú akože šteklivé, ale v zásade nevinné, charaktery chlapcov sa akože obnažujú donaha, ale len tak, aby sa nikomu nič nestalo. Ženy majú, ako sa dozvieme, na svedomí všetky svetové tragédie, len kvôli nim hrajú muži futbal a začínajú vojny. Keby nebolo žien, nebolo by totiž o čom,“ hovorí.

Komédia s hudobnou vsuvkou

 Príbeh hry sa odohráva v  reštaurácii, počas oslavy nevydarenej svadby, kde sa spolu ocitne sedem postáv – záletný otecko, nechápajúci ženích, brutálny rocker, ženíchov seriózny brat pod papučou, ženíchov nesmelý kolega, ženíchov mediálny sok a jeden sexi čašník. Zábava sa môže začať! Ženská premenlivosť, nevypočítateľnosť, prefíkanosť, razantnosť, ale aj hlúposť. K tomu krása, šarm, um a prekvapivý a dojemný záver. Sedem svojských hrdinov vás nielen zasvätí do tajomstiev mužskej prapodstaty, ale prebudí vo vás (sú)cit a rozvibruje úprimné emócie vynikajúcim speváckym počinom.

Zdroj foto: DAB

Ak ste zvedaví, ako to s podivnou svadobnou oslavou dopadne a za čím všetkým nájdeme “testosterón”, nepremeškajte skvelú príležitosť vidieť túto legendárnu komédiu na doskách P. O. Hviezdoslava. Majstrovské herectvo veselej partičky z Nitry si tu môžete vychutnať v samotnom finále festivalu Týždeň komédie  – 2.apríla o 19:00 hod.