Slovak EnglishEnglishUkrainian
  • Dnes je 24. apríl 2024
  • Youtube
  • Instagram
  • Slovak EnglishEnglishUkrainian

Premiéra Cirkus Scapin

7. novembra 2018 | Pavol Štefanička

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava. sa rozhodlo vstúpiť do svojej jubilejnej 10. sezóny naozaj vo veľkom štýle, o čom svedčí uvedenie novej inscenácie, ktorá mala svoju premiéru v piatok, 26. októbra 2018. Pozrite sa s nami, ako to vyzeralo tesne pred premiérou, počas samotnej premiéry, či v jej závere.

Predlohou bol sám veľký Moli?re

Ešte v roku 1671 napísal francúzsky komediograf Moli?re hru Scapinove šibalstvá, ako príbeh o dvoch mladíkoch, ktorí sa oženili bez súhlasu svojich rodičov, od ktorých boli tak trochu finančne závislí. Nebola by to však francúzska komédia, keby to napokon nedopadlo celé úplne inak, a vlastne ešte aj so šťastným koncom. Na šťastné konce zrejme veril aj režisér a scenárista Roman Polák, ktorý sa rozhodol zhostiť tejto veľkej výzvy a priniesť na dosky Mestského divadla P. O. Hviezdoslava niečo skutočne výnimočné.

Na rozdiel od Moli?rových hier Tartuffe, Lakomec, Mizantrop alebo Zdravý nemocný, sa tento titul na scénach slovenských divadiel objavuje zriedkavejšie. Do Bratislavy sa vracia po viac ako 70 rokoch.

Čo sa však môže stať, ak sa veselohra zo 17. storočia dostane do súčasnosti a zhostí sa jej človek, ktorý vlastne tomuto humornému žánru nikdy neholdoval? Vznikne predsa komédia plná vtipných výrokov, vášní, temperamentu, akrobacie, hudby, ale tešiť sa môžete aj na howboardy, bublifuky či cirkusanské chodúle.

Atmosféra cirkusu navonok aj vo vnútri

Bratislavské kultúrne a informačné stredisko sa rozhodlo Mestskému divadlu P. O. Hviezdoslava, ako svojej umeleckej scéne nezostať nič dlžné a na dlhoočakávanú premiéru Cirkus Scapin sa poctivo pripravovalo vytváraním rôznym propagačných materiálov, z ktorých niektoré sa dali nielen vidieť, ale aj cítiť.

Samotné divadlo MDPOH dýchalo premiérou doslova z každej strany. Polepené boli stĺpy pred budovou, všetky voľné vitríny upozorňovali jednak na aktuálne predstavenia jubilejnej 10. sezóny, ako aj na samotnú novinku Cirkus Scapin. Updatom prešli aj reklamné rollupy vo foajé a čerešničkou na torte boli aj cirkusové bublifuky, ktoré mali každému pozvanému účastníkovi pripomenúť, ako sa asi cítili herci na javisku.

Inscenácia MDPOH prináša nový pohľad na klasický moliérovský text a je ovplyvnené súčasným divadelným hnutím Nového cirkusu. Herci v tomto predstavení ukázali nielen svoje skvelé herectvo, ale aj pohybové a akrobatické schopnosti.  V hlavnej postave hosťuje excelentný Martin Šalacha. V MDPOH po prvýkrát v tejto inscenácii hosťujú aj: Juraj Loj, Martin Nahálka a mladí skončení herci Lucia Kmeťová a Jakub Kuka.

Potlesk, ktorý nemal konca kraja

O tom, že sa nové predstavenie naozaj páčilo, svedčil aj záverečný potlesk divákov, ktorý nemal konca kraja a tvorcovia sa dočkali aj bravúrneho “standing ovation”. Po každej premiére sa koná v priestoroch foajé MDPOH slávnostné stretnutie všetkých, ktorí sa na hre podieľali a pozvaných hostí.

Raditeľ divadla MDPOH Vladimír Grežo privítal všetkých hostí a zložil poklonu režisérovi Romanovi Polákovi za skvelú prácu. Na záver nechýbala spoločná fotografia umeleckého tímu so všetkými, ktorí sa podieľali na tomto sviežom predstavení, ktoré je výrazne ovplyvnené súčasným divadelným hnutím Nového cirkusu.

Želáme novej inscenácii Mestského divadla P. O. Hviezdoslava čo najviac úspešne odohraných predstavení, ako aj spokojných divákov, ktorí sa budú do nášho divadla vracať s úprimnou radosťou.