10. sezóna Mestského divadla P.O. Hviezdoslava

Najskôr hralo iných

Hneď na úvod asi mnohých prekvapíme informáciou, že naše mestské divadlo nemalo na svojom začiatku absolútne žiaden vlastný repertoár. Kompenzovať sa to rozhodlo práve tým, že chcelo spočiatku svojim návštevníkom ponúknuť najslávnejšie diela okolitých divadiel zo Slovenska, ako aj Českej republiky. V rámci toho sa v divadle MDPOH predstavili takí velikáni ako Martin Huba, Robo Roth, Božidara Turzonovová, Anna Javorková, ale aj českí herci – Dagmar Havlová – Veškrnová, Ivana Chýlková, Miroslav Donutil a mnohí ďalší.

Ako roky pribúdali, tak postupne narastal aj potenciál vlastného repertoáru, a dnes vo svojej 10. sezóne sa môže naše mestské divadlo pochváliť naozaj pestrou ponukou predstavení pre všetky vekové kategórie. Hneď prvou hrou, ktorá odštartovala jubilejný ročník divadla bola hra Perníková dáma, ktorá bola zároveň jeho posledne vyprodukovanou premiérou z jari tohto roka. Trpko-smiešna komédia z pera najúspešnejšieho amerického dramatika Neila Simona zobrazuje hneď niekoľko ľudských stratených existencií, ktoré prežívajú hrôzu zo strany spoločenského postavenia.

Najúspešnejšími boli prekvapivo rozprávky

Divadlo vždy patrilo a patrí aj detskému divákovi, ktorý dokáže prípadnú radosť z poctivo odohratého predstavenia dať najavo asi tým najkrajším spôsobom. Ešte v roku 2012 predstavilo divadlo MDPOH aj svoje vlastné rozprávkové predstavenie – Tri prasiatka. Režisérskej stoličky, ako aj textov piesní, sa ujal vynikajúci Róbert Mankovecký a v hlavných úlohách vlka, líšky a prasiatok sa predstavili známi slovenskí herci – Henrieta Mičkovicová, Milo Kráľ, Juraj Hrčka, Martin Kaprálik a David Hartl. Potešujúcim je najmä čislo 80, vyjadrujúce počet úspešne odohratých premiér, ktoré sa stále nepribližujú k svojmu koncu.

V tesnom závese za ním sa hrdí aj ďalšie detské predstavenie – Koza rohatá, ktorá takisto vznikla pod režisérskou taktovkou Róberta Mankoveckého a na svojom konte má zatiaľ 50 repríz.

Moliér by mal určite radosť

Z ďalších hier, ktoré sa vryli hlboko do sŕdc stoviek spokojných návštevníkov, a zároveň sa stále hrajú na doskách nášho mestského divadla treba určite spomenúť aj nestarnúcu francúzsku klasiku z pera slávneho Moliera – Zdravý nemocný, ktorého už roky fantasticky stvárňuje Ľuboš Kostelný.

Možno práve aj to bolo motívom pre režiséra a scenáristu Romana Poláka, ktorý sa rozhodol zhostiť prípravy aktuálnej premiéry – Cirkus Scapin, ktorá bola takisto rukopisom francúzskeho majstra komédie a tematicky vychádzali z predlohy Scapinove šibalstvá. Termín novej premiéry je naplánovaný na piatok 26. októbra.

Viac o samotnej premiére, ako pocitoch tesne po predstavení vám prinesieme v našom najbližšom blogu.