Slovak EnglishEnglishUkrainian
  • Dnes je 24. apríl 2024
  • Youtube
  • Instagram
  • Slovak EnglishEnglishUkrainian

Poďte na rande a objavujte Bratislavu

 

Festival Kultúre leto 2021 prináša viacero príležitostí, ako preskúmať a dôvernejšie spoznať  mesto Bratislava. Okrem pravidelných vychádzok so sprievodcami pre všetky generácie v cykle Rande s mestom sa najnovšie môžete aj výborne zabaviť, a zároveň veľa dozvedieť v pravidelnom formáte Bratislavských kvízov v Sade Janka Kráľa.

 

Už celý rok randíme s mestom

Cyklus tematických vychádzok Rande s mestom, v ktorom môžete objavovať najrôznejšie tváre hlavného mesta so sprievodcami, absolventmi najstaršieho sprievodcovského kurzu špecializovaného na Bratislavu, spustilo BKIS presne pred rokom, v rámci minuloročného festivalu Kultúrne leto. Pilotný projekt sa stretol s obrovským záujmom verejnosti a získal mnohých pravidelných návštevníkov.

 

Aj počas tohto leta máte každú sobotu a stredu o 17:00 skvelú príležitosť vyraziť na rande v múdrej a príjemnej spoločnosti našich sprievodcov. Vďaka pestrej ponuke tém sa na týchto vychádzkach naučíte pozerať na naše mesto inak a poodhalíte rôzne jeho tváre, spoznáte príbehy pamiatok, inštitúcii, ulíc aj budov a stavieb, odevných značiek, pohostinstiev, kín, či divadiel a konkrétne osudy mnohých významných osobností. Naučíte sa obdivovať častokrát zašlú krásu architektúry, dozviete sa viac o parkoch i prírode, ktorá je súčasťou Bratislavy, pochopíte život kedysi a dnes, a predovšetkým budete mať Bratislavu radšej 😊. Pretože ako hovorí jedna z najstarších sprievodkýň po Bratislave, a zároveň lektorka kurzu Sprievodca CR BKIS, pani Helena Navrátilová: „Keď niekto niečo nepozná, nemôže to mať rád. Silný vzťah k Bratislave mi sprostredkovali rodičia ešte v prvej polovici 20. storočia, keď ma brávali pravidelne na vychádzky starým mestom.  A  ja sama celý život pracujem na tom, aby som o tomto meste vedela, čo najviac.“

 

Najbližší mesiac si budete môcť vybrať z tém: Tekutá história Bratislavy (4.8.), Heraldická Bratislava (7.8.), Cintorín pri Kozej bráne (11.8.), Židovská Bratislava (14.8.), Zlatá éra bratislavských kín (18.8.), Čo nám socializmus dal a čo nám vzal, Bratislava v období 1948 – 1989  (21.8.), Módna prehliadka Bratislavy (28.8.)

Vychádzky sú zdarma, ale je prihlásiť účasť prostredníctvom online formulára. Sledujte www.bkis.sk alebo https://www.facebook.com/bkis.sk

 

 

Program:

 

Tekutá história Bratislavy
4.8.2021, streda, 17:00
Sprievodkyňa: Ľubomíra Černáková

Ak aj vy patríte k milovníkom chutných tekutín, poďte sa s nami prejsť mestom a zaspomínať na všetko, čo pretieklo jeho dejinami. Poďte sa pozrieť, kde vysedávali a čo popíjali naši rodičia a prarodičia, spoznať výnimočnú vinársku tradíciu Bratislavy, nenapodobiteľnú atmosféru jej slávnych viech, kaviarní, pivární a vysokoškolských klubov!

Heraldická prechádzka bratislavským korzom
7.8.2021, sobota, 17:00
Sprievodkyňa: Ingrid Desdevises

Erby sa v Európe začali používať v 12. storočí a pomáhali identifikovať rytiera v zbroji. Postupne sa ich funkcia zmenila – začali označovať nielen vlastníkov nehnuteľností, ale aj krajiny, mestá, rády alebo cechy. Počas tejto vychádzky sa prejdeme cez bratislavské korzo a občas odbočíme aj do vedľajších uličiek, aby sme si pripomenuli dodnes zachované erby v tejto časti mesta.

 

Odkazy z cintorína pri Kozej bráne
11.8.2021, streda, 17:00
Sprievodkyňa: Andrea Turanská

Cintorín pri Kozej bráne patrí k najstarším cintorínom v Bratislave. Evanjelický cintorín sa však nie vždy nachádzal na tomto mieste. Tieto pôvodne vinohradnícke pozemky a záhrady začal skupovať Bratislavský evanjelický cirkevný zbor pre účely cintorína v roku 1783, po nariadení Jozefa II. o uzatvorení všetkých cintorínov v rámci osídlených vnútromestských plôch.  Kde sa pochovávalo predtým? Zachovali sa nejaké náhrobky zo staršieho cintorína? Ako súvisí tento cintorín so známou staviteľskou rodinou Feiglerovcov? Ktoré významné osobnosti odpočívajú na tomto mieste?   Spoločne nahliadneme do histórie nášho mesta cez odkazy pár vybraných osobností prešporskej a bratislavskej inteligencie, národných buditeľov, architektov či umelcov.

 

Zlatá éra bratislavských kín
18.8.2021, streda, 17:00
Sprievodkyňa: Eva Čubríková

Zlatý vek bratislavských kín a časy, kedy sa stálo v zástupoch na lístky sú už dávno preč. Pominula sa aj éra jednosálových kín a filmový divák sa preniesol inam…Kam sa stratili legendárne a obľúbené bratislavské kiná? Aké boli ich často sa meniace názvy? Ktoré z nich prežili a čo sa stalo s tými ostatnými? Viete, že najstaršie kino v našom meste funguje dodnes? Počas prehliadky si zaspomíname aj na letné kiná a filmy, v ktorých si zahrala hlavnú úlohu Bratislava….a je ich veru dosť.

 

Čo nám socializmus dal a čo nám vzal
Bratislava v období 1948 – 1989
21.8.2021, sobota, 17:00
Sprievodkyňa: Martina Štensová

Aké stavby sa projektovali v období socializmu v rokoch 1948 – 1989? Budova NR SR, mosty, Slavín, TV veža,  Slovenský rozhlas, či “ Kukurica“,  Študentský domov Mladá garda, sídlisková výstavba (Miletičova, Petržalka), výstavný areál Incheba,  hotel Devín aj SNG, či Prior na Kamennom námestí.  40 rokov je dlhé obdobie. Prvé roky boli poznamenané obnovovaním vojnou zničeného hospodárstva. Um a šikovnosť našich otcov a dedov prekonali aj nedostatok materiálu a financií.  Prednosť mali priemyselné podniky, cesty, priehrady, školy, nemocnice… Pozrieme sa spolu na stavby, ktoré môžeme vidieť  z hradného kopca, niektoré si  pozrieme aj zblízka. Mnohé diela sú predmetom diskusií, kontroverzných názorov, ale sú súčasťou dejín Bratislavy.  V týchto rokoch sa rozhodlo aj o zachovaní základnej dominanty Bratislavy – Bratislavského hradu,  na nádvorí ktorého si rozpovieme príbeh „pifflovskej“ prestavby hradu.

 

Stredoveká Bratislava
25.8.2021, streda, 17:00
Sprievodkyňa: Dagmar Gubová

Viac info čoskoro.

 

Módna prehliadka Bratislavy
28.8.2021, sobota, 17:00
Sprievodkyňa: Ľubomíra Černáková

„Šaty robia človeka, Nehera robí šaty!“ Kto, okrem pána Neheru, robil z našich starých otcov elegantných švihákov? A kto sa staral, aby naše babičky a prababičky nezaostávali ani o vlások či hodvábnu niť za parížskymi kráskami? Pozývame vás na Módnu prehliadku Bratislavy, na ktorej odkryjeme fascinujúci svet starých textilných značiek, módnych salónov a obchodných domov bratislavskej minulosti.