Rande s mestom aj pre rodiny s deťmi

Poďte na rande a objavujte Bratislavu

 

Festival Kultúre leto 2021 prináša viacero príležitostí, ako preskúmať a dôvernejšie spoznať  mesto Bratislava. Okrem pravidelných vychádzok so sprievodcami pre všetky generácie v cykle Rande s mestom sa najnovšie môžete aj výborne zabaviť, a zároveň veľa dozvedieť v pravidelnom formáte Bratislavských kvízov v Sade Janka Kráľa.

 

S objavovaním Bratislavy je dobré začať už v detstve a nie je vhodnejší čas ako letné prázdniny. Preto sme pripravili špeciálnu edíciu Rande s mestom a každú druhú nedeľu venujeme vychádzky rodinám s deťmi vo veku 4 až 12 rokov. Pútavé rozprávanie našich sprievodcov dokáže deti prostredníctvom príbehov preniesť do čarovných dávnych čias, ale aj vyvolať záujem o miesta, kde sa bežne pohybujeme a dôvernejšie sa zblížiť s týmto prostredím. Už najbližšiu nedeľu,
1. augusta spoznáte „Mokrú Bratislavu“. Sprievodkyňa Margita Petríková vám prezradí historky známych bratislavských studní a
 fontán a dozviete sa napríklad aj to, prečo už Bratislavou neplávajú „dunajské veľryby“. Ako výborne sa darilo Bratislave za čias Márie Terézie a aká bola v tom  čase čarovná vám vyrozpráva Iveta Šimove 15. augusta. Viete, kto boli dvaja známi bratislavskí bitkári, ktorí v našom meste kedysi bránili slabších? Dozviete sa na zaujímavej vychádzke o histórii židovských obyvateľov v našom meste. Židovskú Bratislavu s Ľubicou Tomaštíkovou spoznáte na záver prázdnin 29.8.2021.

Vychádzky sú vhodné pre deti vo veku 4 -2 rokov a konajú vždy o 10:00 a je potrebné sa vopred registrovať. Sledujte www.bkis.sk alebo www.facebook.com/bkis.sk

 

Program:

Mokrá Bratislava
1.8.2021, nedeľa, 16:00
Sprievodkyňa: Margita Petríková

Kedy chodili furmani s naloženými vozmi po Dunaji? Prečo už Bratislavou neplávajú „dunajské veľryby“? Za čo spúšťali pekárov do studne na Primaciálnom námestí? Bratislava vďaka vode vznikla a je s ňou odjakživa spojená. Príďte sa s nami pozrieť na uličky starého mesta novými očami a vypočuť príbehy vyrozprávané žblnkotom vody! Svoje historky nám prezradia známe bratislavské studne a fontány, vyskúšame si, či by nám pri historickej povodni trčala z vody aspoň hlava a spoznáme Dunaj z čias, kým ho ešte nespútavali dva pevné brehy. Každé dieťa si počas prehliadky môže vlastnoručne vyrobiť malú plachetnicu a odskúšať ju v bývalej vodnej priekope.

 

Bratislava za Márie Terézie
15.8.2021, nedeľa, 10:00
Sprievodkyňa: Iveta Šimove
O Márii Terézii ste už, milé deti, určite počuli. A možno niektorí z vás snívali o tom, že budú princezné alebo princovia. Viete ale, ako vychovávala svoje deti Mária Terézia a aký denný program mal korunný princ Jozef? Teraz si užívate letné prázdniny. Viete ale, kto ich zaviedol? Ako prebiehala korunovácia Márie Terézie v Bratislave? A mala táto mocná žena aj nejaké slabosti? Vydajte sa s nami na potulky mestom. Budete prekvapení, čo všetko vyrástlo v meste za 40 rokov jej vlády. Dozviete sa aj, ktoré známe osobnosti pôsobili za jej panovania v Bratislave. A samozrejme, nezabudneme si povedať o najdôležitejších reformách. A na záver, kto bude mať chuť a odvahu, môže si upraviť vlasy na spôsob Márie Terézie.

Židovská Bratislava
29.8.2021, nedeľa, 10:00
Sprievodkyňa: Ľubica Tomaštíková
Viete, kto boli dvaja známi bratislavskí bitkári, ktorí v našom meste kedysi bránili slabších? Viete, ktorý z nich dvoch vymyslel a zdokonalil bojové umenie, ktoré sa neskôr stalo známym po celom svete? Viete, s ktorým významným prešporským rabínom sa pred 200 rokmi chodievali radiť mnohí dôležití a bohatí ľudia, dokonca aj králi? A prečo mnohí židovskí veriaci zo všetkých končín sveta túžia navštíviť aj dnes práve Bratislavu? Odpovede na tieto otázky a mnoho ďalších vecí sa dozviete počas našej prehliadky o zaujímavej, a často žiaľ aj smutnej histórii židovských obyvateľov, ktorí kedysi dávno žili v našom meste.