Slovak EnglishEnglishUkrainian
  • Dnes je 24. apríl 2024
  • Youtube
  • Instagram
  • Slovak EnglishEnglishUkrainian

Leto sa blíži k svojmu záveru, no festival Kultúrne leto v hlavnom meste sa ešte ani zďaleka nekončí. Pestrý program v Sade Janka Kráľa, šach a cvičenie jogy na Komenského námestí či cyklus Rande s mestom sú podujatia, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť.

 

Piatok – 10. 9. 2021

Sad Janka Kráľa ožije počas piatkového popoludnia multižánrovým programom Spolu na Kultúrnej scéne, ktorý sa začína už o 16.00. Pre je deti pripravené predstavenie Spevohrad z dielne Divadla Dunajka. V rámci hudobných koncertov vystúpia o 17.15 žiaci ZUŠ Ruppeldta a rockové, muzikálové a známe skladby z filmov zahrá o 18.00 Hudba Ministerstva vnútra SR. Záver programu o 19.30 bude patriť mladej slovenskej rock-popovej kapele Hello Brian. Moderátorka podujatia – Barbara „Babsy“ Jagušák Heribanová bude mať pre všetkých návštevníkov pripravené zaujímavé otázky o Bratislave v rámci obľúbeného kvízu.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a spoluorganizátorom je organizácia Bratislava Tourist Board.

 

Hosťom posledného Piatkového šachového popoludnia na Komenského námestí bude šachový tréner Martin Hunčár, ktorý sa venuje rozvoju šachu na základných školách sériou krátkych vystúpení formou bábkového divadla. Od 16.00 formou prevedie deti formou hry šachovými pravidlami a naučí ich hrať šach.

Podujatie v rámci cyklu Piatkové šachové popoludnia na Komenského námestí vzniklo v spolupráci s Bratislavskou Šachovou Akadémiou.

 

Obľúbené športové podujatie Bratislava – inline pozýva už tento piatok o 20.00 na ďalšiu jazdu, ktorá sa začína na Kamennom námestí. Trasa vedie cez Staré Mesto a Ružinov.

Podujatie vzniklo v spolupráci s Bratislava – inline.

 

Sobota – 11. 9. 2021

V sobotu sa o 15.00 na Komenského námestí uskutoční beseda na tému “Ako sa nestratiť v spleti informácií o Covide” so šachovým veľmajstrom Jánom Markošom. Cieľom tohto podujatia je osloviť starších ľudí (aj z radov šachistov) na tému, ako s rozumom čeliť súčasnej pandémii. Hosťom bude veľmajster Ján Markoš, slovenská šachová jednotka a lektor kritického myslenia. Pre každého účastníka besedy alebo šachovej simultánky vo veku 50+ a s potvrdením o zaočkovaní nie staršom ako 1.9. 2021 je pripravená šachová kniha Tajná prísada (Autor Ján Markoš, David Navara) s podpisom a venovaním autora.

 

Kňažné, princezné a grófky – vplyvné ženy po boku mužov – to je téma ďalšej tematickej vychádzky so sprievodcami o 17.00, ktorá je súčasťou cyklu Rande s mestom.

Svet dávnych čias patril do rúk predovšetkým mužom. Dievčatá boli vychovávané k umeniu a dobrým mravom. Mali sa z nich stať dobré a poslušné manželky. Mnohé z nich však zohrali v našich dejinách omnoho dôležitejšiu úlohu. Aké osudy postretli dámy v krásnych róbach a kde nájdeme ich stopy? Vychádzku vedie sprievodkyňa Andrea Turanská.

 

Nedeľa, 12. 9. 2021

V nedeľu o 10.00 pozývame na vychádzku zo špeciálnej edície Rande s mestom určenú pre rodiny s deťmi s názvom Hlboko a vysoko v Bratislave. Aké je to prechádzať sa po Bratislave s nosom zapichnutým do oblohy? Zrazu si vo výške – na domoch, vežiach  či palácoch, všimnete veci, ktoré ste dovtedy nevideli. Bratislava ukrýva svoje tajomstvá nielen nad zemou, ale aj pod ňou – niečo vám o tom prezradia zlaté dukáty v starej mincovni, či studňa bratislavského hradu. So sprievodkyňou Margitou Petríkovou si povieme o tom, aký suvenír vysoko nad našimi hlavami zanechal Prešporku Napoleon a zistíme, či je koruna na Dóme sv. Martina taká veľká, že sa na nej dokáže otočiť kôň s kočom. Príďte s nami preskúmať Bratislavu z nového pohľadu a objaviť jej poklady ukryté vysoko i hlboko!

Na vychádzky je možné prihlásiť sa na www.kulturneleto.sk

Zmena programu vyhradená!