Pozývame vás na dvojdňový Gypsy Jazz Festival, ktorý sa uskutoční 6. – 7. 5. v Divadle P. O. Hviezdoslava. Ako festival vznikal a na ktorých umelcov sa môžete tešiť nám porozprával zakladateľ festivalu – hudobník a skladateľ Milo Suchomel.
Gypsy jazz festival oslávi tento rok okrúhle 10. jubileum. Pamätáte si na jeho úplné začiatky?
Pamätám si, ako by to bolo včera. Festival som plánoval robiť dlhé roky a nakoniec sa mi to podarilo. Na prvom ročníku hrali legendárny saxofonista Benny Golson, Klaudius Kováč trio a bratia Jánoškovci.
Organizovať festival je veľmi náročné. Nemali ste niekedy chuť vzdať to?
Túto chuť dostávam každý rok, keď vrcholia prípravy. Je to nesmierne náročné. Treba povedať, že my nie sme úplne klasický festivalový tím. Posledné roky mi pomáha Nikolaj Nikitin. Festival organizujeme z nadšenia, aj keď sa nevyhneme stresu a neočakávaným okolnostiam. Po jeho skončí si vždy vydýchnem a uvedomím si, ako veľmi ma to baví a ako veľmi mi na ňom záleží, preto vždy pokračujem.
Plánovaný termín 10. ročníka festivalu sa z dôvodu pandémie presunul z novembra 2021 na máj 2022. Nepremýšľali ste, že by ste festival urobili len online?Posledný 9. ročník festivalu sa nám podarilo zorganizovať v decembri 2020. Bol to malý zázrak. Akurát boli pandemické opatrenia uvoľnené. Dodržali sme polovičné obsadenie sály. Na našom festivale sa nikto nenakazil a nemuseli sme prejsť do online priestoru. Je pravda, že pár dní pred festivalom nám hrozilo, že budeme festival presúvať kvôli pozitívnemu hercovi v divadle, v ktorom sa festival konal. Namiesto online prevedenia sme vyrobili kvalitný záznam pre RTVS. Aj tento rok robíme záznam a vytvárame päť polhodinových dielov. Festival ako je ten náš nemá cenu robiť online. Dôležitá je atmosféra, ktorú v online prostredí nedosiahneme.
Aj tento rok budete mať hostí zo zahraničia. Na koho sa môžu návštevníci tešiť?
Tento rok bude plný spevu, tanca a orchestrálnej hudby. Do poslednej chvíle sa nám menili hostia hlavne kvôli pandemickej situácii a zmene prvotne plánovaného termínu. Prvý deň festivalu vystúpi Symfonický orchester slovenského rozhlasu spolu s Orchestrom Mila Suchomela. Podporujeme mladé rómske talenty, a preto vystúpi aj mladá umelkyňa Magda Kokyová. Druhý deň bude plných rómskych kapiel a účasť potvrdili aj brazílski hudobníci. Našim cieľom je podporovať domácich autorov a hudobníkov, spájame ich so svetovými hviezdami, podporujeme mladých a dávame do popredia autorskú tvorbu.
Festival vzniká aj vďaka spolupráci s BKIS a výzvy Open Call. Prečo ste sa obrátili na BKIS a prečo práve budova DPOH?Priznám sa, že prvým dôvodom bolo, že náš pôvodný priestor Divadlo Aréna je v rekonštrukcii. Vďaka Open Call môžme festival posunúť inde. Na pódium zmestíme celý orchester, festival sa dostáva do centra mesta. Myslím si, že do DPOH patria takéto projekty, ktoré spájajú kultúry, ktoré spájajú ľudí bez rozdielu. V posledných mesiacoch som mal možnosť presvedčiť sa aj o kvalite predstavení a celej dramaturgie. Sme veľmi radi, že sme v týchto úžasných priestoroch.