Slovak EnglishEnglishUkrainian
  • Dnes je 24. apríl 2024
  • Youtube
  • Instagram
  • Slovak EnglishEnglishUkrainian

Napriek pandémii, ktorá minulý rok ochromila Slovensko, sa do slovenských kín dostalo viac ako dvadsať domácich filmov. Ak sa rozhodnete navštíviť Kino Lumière v termíne od 29. 11. – 5. 12., dostanete balík vynikajúcich slovenských hraných a dokumentárnych filmov a nebude chýbať ani animované pásmo. Týždeň slovenského filmu prináša Slovenský filmový ústav v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom.

Medzi premietanými filmami nebudú chýbať vlaňajšie hity ako Šarlatán Agnieszky Holland a Sviňa Marianny Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna, dokument V sieti Víta Klusáka a Barbory Chalupovej, ale aj oceňovaní Služobníci Ivana Ostrochovského či dokumenty Raj na zemi Jara Vojteka a Salto je kráľ Pavla Barabáš či krátky animovaný film Sh_t Happens, ktorý bol vlani uvedený na prestížnom festivale Sundance. Nielen pre tých, čo radi prenikajú do hĺbky filmov, sú určené štyri panely na tému hraných, dokumentárnych a animovaných filmov i o slovenskej filmovej vede v uplynulom roku. Na otázku, ako slovenskou audiovíziou otriasla pandémia, odpovedia hostia z radov producentov, distribútorov, kinárov i zástupcov Audiovizuálneho fondu na diskusii o audiovizuálnej tvorbe a distribúcii v čase pandémie. Uskutoční sa aj seminár Literatúra a film, venovaný Petrovi Pišťankovi, jeho súčasťou bude krst DVD s filmami, ktoré vznikli podľa predlohy tohto výnimočného autora 90. rokov.

V minulom roku mal svoju obnovenú premiéru kultový film režiséra Štefana Semjana z roku 1994 Na krásnom modrom Dunaji o troch bohémskych kamarátoch, ktorých vzrušenie z dobrodružstiev na hranici zákona priviedlo ku krádeži obrazu Andyho Warhola. Na špeciálnej projekcii aktuálne nakrúteného Filmu o filme od Juraja Johanidesa, jedného z predstaviteľov filmu, vstúpi za účasti tvorcov do života už dlho očakávané DVD s týmto filmom.

Niečo pre deti

Na svoje si prídu aj deti. Pre najmenších divákov Týždeň slovenského filmu uvedie v predpremiére celovečerný animovaný film Myši patria do neba (2021), pripravený je aj hravý a zároveň poučný Filmový kabinet deťom. Výstava venovaná prvému slovenskému dlhometrážnemu hranému filmu Jánošík (1921) Jaroslava Siakeľa pripomenie tohtoročnú storočnicu slovenskej kinematografie. Diváci sa tiež budú môcť zapojiť do diváckej ankety o najlepší film roku 2020.

Viac informácií je na stránke www.tyzdefilmu.sk