Open Call Kultúrne leto 2020

Výsledkom prvej otvorenej výzvy Open Call Kultúrne leto 2020 je 17 úspešných umeleckých projektov, ktoré rozšíria ponuku 45. ročníka Kultúrneho leta. Programy nájdete v ponuke festivalu od augusta. Vyhlasovateľ výzvy Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) dá vybraným žiadateľom priestor na vystúpenie v rámci festivalu a zabezpečí im základné technické vybavenie a mediálnu podporu.

Vyhlásenie výzvy a podpora nezávislých a rôznorodých umeleckých aktérov

Tak ako všetkých organizátorov kultúrnych podujatí, aj prípravy 45. ročníka festivalu Kultúrne leto zasiahla a výrazne ovplyvnila náročná situácia v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu, ako aj pretrvávajúce opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu. Napriek viacerým organizačným, časovým aj finančným limitom sa podarilo zorganizovať jubilejný ročník festivalu s ambíciou vyprofilovať ho ako moderný mestský festival. Jeho cieľom je ponúkať kvalitný program nekomerčného charakteru, voľne dostupný pre široké publikum a prezentovať rôznorodé umelecké žánre, nezávislých tvorcov, menšie, či alternatívne projekty.
Práve preto BKIS pristúpilo k spusteniu historicky prvej otvorenej výzvy tzv. Open Call KL 2020 pre umeleckých aktérov so zámerom zapojiť ich do tohtoročného programu. Úspešní žiadatelia z výzvy sa stali súčasťou programovej ponuky Kultúrneho leta 2020 a získali základné technické vybavenie, komunikačnú podporu, no najmä – priestor na jednej z festivalových scén ako napr.: CO kryt v DPOH, Klarisky, Komenského námestie, Pekné miesta v rôznych mestských častiach apod.

Študentské divadelné projekty

Prvým podujatím, ktoré sa v rámci Kultúrneho leta predstaví, bude úspešná inscenácia divadla Reštart Søren Kierkegaard v Klariskách, ktorá sprostredkúva život, dielo a myšlienky dánskeho filozofa, ktorý je považovaný za otca existencializmu. Skvelú inscenáciu si nenechajte ujsť už tento piatok, 7.8.2020 o 21:00. Vstup na predstavenie je voľný.

V pôsobivom podzemnom priestore CO Krytuzažijete tiež netradičné predstavenia študentských divadiel: Divadlo iks – Podenky alebo Divadlo Houže: Sabur.
V parku na Svoradovej ulici sa predstaví Divadlo Kaplnka, ktoré tvoria študenti Divadelnej fakulty VŠMU v rámci podujatia Múza v parku.

Žánrovo pestrá ponuka koncertov

Už v nedeľu 16. augusta o 19:00 na Hradbách zahrá, v rámci nového putovného konceptu susedskej akcie VISITA na Židovskej, bratislavská kapela Hello Brian, ktorej tvorba sa pohybuje na pomedzí
popu, rocku a rock´n´rollu. Pokračovať budeme koncertmi v rámci nového konceptu Pekné miesta, vďaka ktorému kultúrou ožívajú najrôznejšie zaujímavé a nie príliš známe miesta v mestských častiach.
Alternatívne kapela Schrödingerova mačka vystúpi s programom spievanej poézie Garzónkové sonety na sídlisku v Podunajských Biskupiciach.

V unikátnom priestore kostola Klarisky uvidíte 8.9.2020 o 19:00 koncert Duo Velvet pod názvom – Klarinet v Klariskách. Barytónový saxofonista a skladateľ so svojou kapelou – Erik Rothenstein band, vystúpi v úžasnom priestore Sýpky v MČ Čunovo 12.9.2020.
Tešiť sa môžete na repertoár, ktorý vychádza z koreňov hudby stredo-východnej Európy (slovanský a balkánsky folklór, klezmer) v prepojení s jazzovou tradíciou.

V záhrade domu Albrechtovcov budete môcť zažiť 2., 4. a 6. septembra o 20:00 slovenskú premiéru barokovej opery Dafne od Antonio Caldaru. V prípade nepriaznivého počasia sa koncerty uskutočnia
v koncertnej sieni Klarisky. Súbor Musica aeterna interpretuje na kópiách dobových nástrojov starú hudbu z obdobia gotiky, renesancie a baroka.

Streetart a komunitný trh s medzinárodnou príchuťou

Kamenné námestie ožije 5.9.2020 Street Art Festivalom a v rovnaký deň si vychutnáte rozmanitosť kultúr a fúziu slovenských a zahraničných kultúr na Mareena festivale. Multižánrový festival bude plný chutí, kultúr, hudby, tanca a rozmanitých zážitkov s cudzincami žijúcimi na Slovensku.

Presné termíny a miesta konania podporených projektov sledujte na webovej stránke www.kulturneleto.sk a facebookovej stránke:
http://www.facebook.com/VaseBKIS/

Zoznam úspešných projektov z výzvy Kultúrneho leta

1. BRAK – Bratislavský knižný trh, Námestie Nežnej revolúcie, 18.7.2020
2. Divadlo Reštart: Søren Kierkegaard, Klarisky, 7.8.2020
3. Hello Brian, koncert v rámci VISITA na Židovskej, 16.8.2020, 19:00, Hradby
4. Praktikábel: Florián Rómer, Rómerov dom
5. MUSICA AETERNA: Opera aeterna III, Nádvorie domu Albrechtovcov, Kapitulská 1, 2., 4. a
6.9.2020 o 20:00 / v prípade nepriaznivého počasia v kostole Klarisky
6. OZ Euforion: Bratislava Street Art Festival, Kamenné námestie, 5.9.2020
7. Mareena Festival, Jakubovo námestie, 5.9.2020
8. Duo Velvet: Klarinet v Klariskách, 8.9.2020, 19:00
9. Zdvorilo diskusia, Komenského námestie, 9.9.2020
10. Erik Rothenstein band, Sýpka MČ Čunovo, 12.9.2020
11. Schrödingerova mačka: Garzónkové sonety, MČ Podunajské Biskupice
12. Divadlo iks: Podenky, CO Kryt
13. Divadlo Houže: Sabur, CO kryt
14. Divadlo Kaplnka: Múza v parku, Park Svoradova
15. Anka Repková: Recitál
16. Koncert Folk&Bass Orchestra a Ženy z Muzičky
17. Slovenské leto s Adrenalin Film Festivalom – Premietanie filmov Nine Islands a Elare + diskusia