• Dnes je 28. marec 2023
  • Youtube
  • Instagram
  • Slovak EnglishUkrainian
Vyberte stranu
Bratislavske mestske dni 2023
Podcast nielen o dejinách Bratislavy
Rande s mestom VYCHÁDZKY
Podcast nielen o dejinách Bratislavy
Rande s mestom VYCHÁDZKY
PlayPause
previous arrow
next arrow

Sadni si!

Hľadáme nové lokality a nové partnerstvá pre rok 2023. Pridajte sa k nám!
Sadni si! žiadosti

Podcast Rande s mestom

Zaujímavé témy so zaujímavými hosťami a hostkami nielen o Bratislave.
Podcast >

ČLÁNKY

Čo všetko sa deje v našom meste?

Fašiangy narúšali spoločenské normy, dnes sú príležitosťou na stretávanie sa

Mesto Bratislava obnovuje staronovú tradíciu fašiangov. V sobotu 18. februára vôbec po prvýkrát organizuje Bratislavské fašiangy v spolupráci s BKIS. Pri tejto príležitosti sme zisťovali, kam až siaha história fašiangov. V rozhovore s Martinou Rácovou z Archívu mesta Bratislavy sa dozviete, prečo sa počas fašiangov nosia masky, aj to, či boli fašiangy len o bujarej zábave.

Tlmočník posunkového jazyka: Nepočujúci dokážu všetko, ak majú rovnaké podmienky ako počujúci ľudia

Tlmočník Dávid Marko vyrastal s nepočujúcimi rodičmi. Tlmočeniu do slovenského posunkového jazyka sa venuje aj profesionálne. V rozhovore pre BKIS hovorí o tom, či je kultúrna ponuka pre Nepočujúcich dostatočná, o tlmočení rapu, aj o tom, že Nepočujúci ľudia sú rovnocennou súčasťou spoločnosti ako počujúci ľudia.

Riaditeľka Dúhového PRIDE Bratislava: Ak základné ľudské práva pre LGBTI+ menšinu neuchopíme teraz, možno už nebude iná príležitosť

Po teroristickom útoku na podnik Tepláreň, pri ktorom zavraždili Matúša a Juraja, LGBTI+ organizácie vyzývajú vládu, aby podnikla konkrétne kroky. „Ide nám o život. Formulácia neodkazuje len na to, že nám po útoku ide fyzicky o život, ale má aj iný podtón. Ide nám o dôstojný život, ktorí chcú ľudia z LGBTI+ menšiny žiť tak ako všetci ostatní, no nie je im to umožňované,” hovorí riaditeľka Dúhového PRIDE Bratislava Jana Mičeková.

Vychádza kniha rozhovorov s reportérom Eugenon Gindlom: Na hrane možného

Eugen Gindl (1944 — 2021) bol významný slovenský reportér, publicista, scenárista, dramatik a občiansky aktivista. V rozhovoroch s Tomášom Hučkom, šéfredaktorom mesačníka Kapitál, hovorí o dôležitých míľnikoch svojho života — o kariére reportéra, o cenzúre počas normalizácie i o svojich filmových a divadelných projektoch.

Získajte materiálno-technickú podporu pre svoje podujatie. Uzávierka systému Open Call BKIS je do konca októbra

Potrebujete ozvučiť svoje podujatie, požičať si mobiliár, získať produkčnú alebo marketingovú podporu? Prihláste sa do verejnej výzvy Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS) Open Call. Uzávierka aktuálneho kola predkladania žiadostí je 31. októbra 2022.

Pozrite si víťazné práce komunikačného dizajnu Národnej ceny za dizajn 2022

Vzdelávacie videá približujúce deťom umenie, publikácia, ktorá má nasmerovať študentov v grafickej praxi, kniha ako montessori pomôcka alebo nová vizuálna identita mesta Nitra, aj to nájdete medzi ocenenými dielami najlepšieho komunikačného dizajnu rokov 2020 a 2021. Ocenené diela aj výber z prihlásených prác si môže verejnosť pozrieť na prebiehajúcej výstave Národnej ceny za dizajn 2022 v Galérii dizajnu Satelit až do 18. decembra 2022.

Be2Can: to najlepšie zo svetovej kinematografie v bratislavských kinách

Druhá polovica októbra už tradične patrí milovníkom a milovníčkam súčasnej artovej kinematografie. Od 18. do 25. októbra sa predstaví až 21 filmových premiér v 25 slovenských mestách. O programe a novinkách deviateho ročníka Be2Can sme sa rozprávali s kreatívnym riaditeľom festivalu Dominikom Hroncom.

Organizátor festivalu Živé Račko: Chceme sa stať etablovaným mestským festivalom

Na popud miestnych obyvateliek a obyvateľov mestskej časti Nové Mesto sa pred troma rokmi zrodil multižánrový festival Živé Račko.

MMB: Archanjel Michal sa túto nedeľu vracia na Michalskú vežu

Zreštaurovaná a pozlátená socha ochrancu Bratislavy Archanjela Michala bojujúceho s drakom sa už túto nedeľu 2. októbra 2022 vráti na vrchol ikonickej stavby bratislavského historického centra.

Miklei: “Páči sa mi, že klubová scéna dostáva priestor aj na verejných podujatiach.”

Miklei je talentovaná ukrajinská DJ-ka žijúca na Slovensku. Za mixpult sa prvýkrát postavila len pred niekoľkými rokmi, keď sa kvôli štúdiu presťahovala do Košíc.

Mestské hradby ožijú kultúrou

Mestské hradby, jedna zo scén Bratislavského kultúrneho leta, ožijú kultúrou. Už túto sobotu 23. 7. Kultúrne leto na hradbách.

Katarína Strýčková a jej diskusie V ženskom rode naživo

Katarína Strýčková a jej diskusie V ženskom rode naživo

Pavol Šimove: „Na novom mieste sa žije ľahšie a úspešnejšie so vzťahom k nemu.“

Rozhovor so sprievodcom po Bratislave – Pavol Šimove: „Na novom mieste sa žije ľahšie a úspešnejšie so vzťahom k nemu.“

Bratislavské kultúrne leto

Najväčší multižánrový festival Bratislavské kultúrne leto sa nezadržateľne blíži. V poradí 47. festivalový ročník ponúkne počas nasledujúcich troch mesiacov pestrý program na viacerých menších scénach v hlavnom meste.

Hlavné mesto bude mať svoju vlastnú mestskú divadelnú scénu

Hlavné mesto bude mať svoju vlastnú mestskú divadelnú scénu, podobne, ako je to bežné aj v iných európskych metropolách. Mestské Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava bude od júna 2022 fungovať ako samostatná nezisková organizácia s postupným rozbehnutím činnosti od septembra 2022.

Cena Grand Prix 2022 pre Krásu nevídanú

​Divadelná inscenácia Krása nevídaná získala výnimočné ocenenie Grand Prix na festivale Nová dráma/New Drama 2022. Dramaturgická rada festivalu vyberala z viac ako 70 inscenácií súčasných dramatických textov v profesionálnych divadlách na Slovensku, ktoré mali premiéru v období od 1. februára 2021 do 28. februára 2022. Na festival bolo pozvaných 9 inscenácií.

Víkend plný kultúry v uliciach Bratislavy

Štvrtý aprílový víkend ožijú ulice hlavného mesta pestrým programom obľúbených Bratislavských mestských dní. Po dvoch rokoch pandémie a s ňou súvisiacich obmedzení sa budú konať v klasickom termíne. Do tohtoročného 19. ročníka sa už tradične zapoja mestské organizácie a niektoré mestské časti. Návštevníci si budú môcť pozrieť bežne neprístupné miesta, ako je napríklad kancelária primátora v Primaciálnom paláci či žalár v Starej radnici. Naplánované sú pútavé prehliadky, špeciálna jazda cabriobusom so sprievodcami aj vedením mesta, priaznivci Mestských lesov sa zase môžu tešiť na opekačku na Malom Slavíne. Neodmysliteľnou súčasťou podujatia sú aj historické jazdy električkami, plavby výletnou loďou na Devín, komentované kŕmenia zvierat s chovateľmi zo ZOO, či divadelné predstavenia, koncerty a výstavy. Keďže 22. apríla si pripomíname Deň Zeme, venovať sa budeme aj téme udržateľnosti – prostredníctvom detských tvorivých dielničiek, workshopov pre dospelých, populárnych bazárov a swapu oblečenia.

Rozhovor so zakladateľom Gypsy Jazz Festivalu – hudobníkom a skladateľom Milom Suchomelom

Pozývame vás na dvojdňový Gypsy Jazz Festival, ktorý sa uskutoční 6. – 7. 5. v Divadle P. O. Hviezdoslava.

VYHLÁSENIE 19. ROČNÍKA NÁRODNEJ CENY ZA DIZAJN V OBLASTI KOMUNIKAČNÉHO DIZAJNU

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Slovenské centrum dizajnu vyhlasujú 19. ročník ocenenia Národná cena za dizajn, ktorý sa po dvoch rokoch opäť zameria na komunikačný dizajn!

KONVERGENCIE 2022 / BRAHMS / jarná edícia medzinárodného festivalu komornej hudby

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie vstúpi v roku 2022 do svojho 23. ročníka. Po siedmykrát bude jeho súčasťou aj edícia zameraná výlučne na tvorbu jedného skladateľa.

Svetoví tvorcovia kultových filmov a držitelia prestížnych ocenení zavítajú už čoskoro do Bratislavy

9. ročník Visegrad Film Forum ponúkne bohatý program pre všetkých profesionálov, ale aj filmových nadšencov. 16.-19. marca 2022 privíta v kine Lumière filmárov, aby hovorili o esenciách úspechu vo svetovej kinematografii.

Krása nevídaná alebo dokonalá žena

Tri herečky, tri výtvarníčky, tri silné príbehy – to je režisérsky debut Zuzany Fialovej – Krása nevídaná, druhá inscenácia projektu Generácia Z.

Nová zberateľská grafika Múzeum mesta Bratislavy x BRATISKA

Lokality MMB pod jednou strechou vo vašej obývačke Bratislava 15. decembra 2021:  Múzeum mesta Bratislavy – to je deväť lokalít slovenského, či dokonca celoeurópskeho významu, ktoré nájdete na novej...

Uršula Kovalyk: „Pre ľudí bez domova vytvárame akýsi „divadelný domov“

Uršuľu Kovalyk sa narodila v Košiciach a vyštudovala Strednú zdravotnícku školu. V tejto oblasti však nakoniec nikdy nepracovala. Jej srdcovou záležitosťou sa stala sociálna práca, ktorú študovala...

Originálne témy a premiéra nových sprievodcov v uliciach Bratislavy

Aj v novembri vás pozývame príjemne sa poprechádzať v spoločnosti sprievodcov BKIS, ktorí vám v obľúbenom cykle tematických vychádzok Rande s mestom predstavia Bratislavu z nepoznaných perspektív....

Generácia Z – nový projekt DPOH

Výnimočný projekt Divadla P. O. Hviezdoslava zameraný predovšetkým na mladého diváka, určite však zaujme a obohatí aj skôr narodených. To je projekt Generácia Z, ktorý sa skladá z troch samostatných...

Spomienka na Hviezdoslava tak trochu inak

Tento rok slávime 100. výročie od úmrtia veľkého básnika, dramatika, prekladateľa... Prečo však na Hviezdoslava spomínať len s pátosom? Trojdňový festival (7. – 9. 11.) Hommage à Hvie100slav bude...

Týždeň slovenského filmu alebo čo nám priniesol rok 2020 v kinematografii

Napriek pandémii, ktorá minulý rok ochromila Slovensko, sa do slovenských kín dostalo viac ako dvadsať domácich filmov. Ak sa rozhodnete navštíviť Kino Lumière v termíne od 29. 11. – 5. 12.,...

Sprievodkyňa Viera Jančušková: “Poznám svoje mesto a mám ho rada.”

  Viera Jančušková vyštudovala Stavebnú fakultu Technickej univerzity v Bratislave. Popri práci špecialistky na dopravné stavby sa v roku 1982 stala vlastivednou sprievodkyňou po Bratislave. Je...

Soňa Ďurčanská: „Netušila som, že kultúra sa stane neoddeliteľnou súčasťou môjho života.“

„A vy ako dlho pracujete v BKIS?“ pýtajú sa často mladší zamestnanci kolegyni Soni a tá sa vždy usmeje a odpovie: „Dlho.“ Soňa Ďurčanská (64) nastúpila do Parku kultúry a oddychu v roku 1982. Išlo o...

 

Facebook.bkis

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

🫶Oblečte sa do Bratislavy alebo „si z nej“ aspoň vypite svoj obľúbený nápoj.

🤲Využite poslednú marcovú sobotu a príďte si kúpiť originálnu mikinu či pohár z edície 𝑩𝒓𝒂𝒕𝒊𝒔𝒍𝒂𝒗𝒂 𝑰𝒄𝒐𝒏𝒔 do Stará tržnica. V stánku Bratislava nájdete aj dizajnové kúsky z projektu Živé miesta od Metropolitný inštitút Bratislavy.

📍V najbližších mesiacoch nás nájdete na týchto miestach:

Trh Piac Market Stará tržnica
8. 4., 22. 4., 6. 5., 20. 5.
DOBRÝ TRH
29.4.
Urban Market (Jurkovičova tepláreň)
12. - 14.5.
... See MoreSee Less

🫶Oblečte sa do Bratislavy alebo „si z nej“ aspoň vypite svoj obľúbený nápoj. 

🤲Využite poslednú marcovú sobotu a príďte si kúpiť originálnu mikinu či pohár z edície 𝑩𝒓𝒂𝒕𝒊𝒔𝒍𝒂𝒗𝒂 𝑰𝒄𝒐𝒏𝒔 do Stará tržnica. V stánku Bratislava nájdete aj dizajnové kúsky z projektu Živé miesta od Metropolitný inštitút Bratislavy.

📍V najbližších mesiacoch nás nájdete na týchto miestach:

Trh Piac Market Stará tržnica
8. 4., 22. 4., 6. 5., 20. 5. 
DOBRÝ TRH
29.4. 
Urban Market (Jurkovičova tepláreň) 
12. - 14.5.Image attachmentImage attachment+1Image attachment

Pred 78 rokmi bol z Bratislavy vypravený posledný transport politických väzňov zo Slovenska. Vo vyše stočlennej skupine boli občianski odbojári, vojaci, bankári aj komunisti, policajní úradníci, partizáni, tlačiarenskí robotníci aj majiteľka hostinca. Príbeh a mená desiatok obetí si pripomenieme v predvečer smutného výročia // vo štvrtok 30.marca 2023 o 18:00 v Kostole Klarisky // Zabudnutý transport Bratislava Mauthausen.

Spisovateľ Michal Hvorecky sa bude rozprávať s Marínou Zavackou z Historického ústavu SAV a Matejom Medveckým z Vojenského historického ústavu. Ako hudobný hosť vystúpi klavirista Jakub Čižmarovič.

Diskusiu môžete sledovať aj online na FB profiloch BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Bratislava - hlavné mesto SR, Denník N, N-kultúra a na YouTube @YTB_BKIS.
... See MoreSee Less

Pred 78 rokmi bol z Bratislavy vypravený posledný transport politických väzňov zo Slovenska. Vo vyše stočlennej skupine boli občianski odbojári, vojaci, bankári aj komunisti, policajní úradníci, partizáni, tlačiarenskí robotníci aj majiteľka hostinca. Príbeh a mená desiatok obetí si pripomenieme v predvečer smutného výročia // vo štvrtok 30.marca 2023 o 18:00 v Kostole Klarisky // Zabudnutý transport Bratislava Mauthausen.

Spisovateľ Michal Hvorecky sa bude rozprávať s Marínou Zavackou z Historického ústavu SAV a Matejom Medveckým z Vojenského historického ústavu. Ako hudobný hosť vystúpi klavirista Jakub Čižmarovič.

Diskusiu môžete sledovať aj online na FB profiloch BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Bratislava - hlavné mesto SR, Denník N, N-kultúra a na YouTube @YTB_BKIS.

🚆Cestujete niekedy vlakom? Isto viete, že cesty vlakom po malebnom Slovensku môžu byť rôzne. Veď už odjakživa sa vraví: Svet je malý a Slovensko ešte menšie. Kto sedí vedľa vás? Kto robí ten príšerný bordel vo vlaku? A tak ďalej a tak ďalej.

Pozývame vás na predstavenie Divadlo Tandem Za meškanie sa ospravedlňujeme do magických priestorov Klarisiek a autentického „Zrkadláču“.

Kedy❓
👉24. 3. o 19:00 I Zrkadlový háJ I ZA MEŠKANIE SA OSPRAVEDLŇUJEME / situačná komédia
👉1. 4. o 19:00 I Kostol Klarisky I ZA MEŠKANIE SA OSPRAVEDLŇUJEME / situačná komédia

Vstupenky: bit.ly/VSTUPENKY_DIVADLO_TANDEM
... See MoreSee Less

🚆Cestujete niekedy vlakom? Isto viete, že cesty vlakom po malebnom Slovensku môžu byť rôzne. Veď už odjakživa sa vraví: Svet je malý a Slovensko ešte menšie. Kto sedí vedľa vás? Kto robí ten príšerný bordel vo vlaku? A tak ďalej a tak ďalej.

Pozývame vás na predstavenie Divadlo Tandem Za meškanie sa ospravedlňujeme do magických priestorov Klarisiek a autentického „Zrkadláču“.

Kedy❓
👉24. 3. o 19:00 I Zrkadlový háJ I ZA MEŠKANIE SA OSPRAVEDLŇUJEME / situačná komédia
👉1. 4. o 19:00 I Kostol Klarisky I ZA MEŠKANIE SA OSPRAVEDLŇUJEME / situačná komédia

Vstupenky: https://bit.ly/VSTUPENKY_DIVADLO_TANDEMImage attachmentImage attachment
Zobraziť viac