Dnes viem, že chcem pokračovať s myšlienkou Teplárne

Spomienkový pochod za Matúša a Juraja 14. 10. 2022
 Spomienkový pochod za Matúša a Juraja 14. 10. 2022 / Autor fotografií: Samuel Gabura​

Aktivista za LGBTI+ práva, dj, organizátor podujatí a „parties“ Roman Samotný verí, že vzájomné prepájanie rôznych bublín je najlepšou pôdou pre rozvoj mesta tak, aby sa tu cítili dobre aj LGBTI+ ľudia.

Spomienkové podujatie Matúš a Juraj, nezabudneme! sa uskutoční 12. októbra pred podnikom Tepláreň. Pri príležitosti ročného výročia od teroristického útoku a vraždy na Zámockej ulici ho organizuje Dúhový PRIDE, Iniciatíva Inakosť, Tepláreň a BKIS.

Z najnovšieho prieskumu Iniciatívy Inakosť vyplýva, že situácia pre LGBTI+ ľudí sa na Slovensku zhoršuje. Čo ti pomáha v každodennom živote vysporiadať sa s nenávisťou, ktorá je v našej spoločnosti všadeprítomná?

Zázemie a bezpečie nachádzam vo vzťahoch a komunitách, ktorých som súčasťou. V Bratislave je dnes veľa rôznorodých bublín, ktoré sa vzájomne prelínajú a sú zároveň založené na úcte a rešpekte. Tie bezpečné bubliny sú pre mňa zdrojom sily, opory a chuti do života. Verím, že budú postupne rásť a jedného dňa budem môcť povedať, že aj celé Slovensko je takou bezpečnou bublinou. Zároveň sa snažím pracovať s tým, čomu venujem pozornosť. Je dobré byť si vedomý problémov a nebezpečenstva, ale zároveň sa nenechať nimi pohltiť, ale radšej posilňovať to, čo chcem, aby rástlo. 

Po teroristickom útoku si sa vyjadril, že si nevieš úplne predstaviť pokračovanie Teplárne. Napriek tomu sa v nej dejú rôzne diskusie a programy. Čo ťa presvedčilo o opaku? Aká je jej budúcnosť?

To puto s Teplárňou bolo veľmi silné. A hoci bolesť po útoku bola obrovská, len ťažko som si dokázal predstaviť, že by som ten priestor opustil. Zároveň som si uvedomoval, že je dôležité ukázať našu silu a odhodlanie nenechať sa poraziť. Takmer po roku cítim, že chcem pokračovať s myšlienkou Teplárne, no už v inej podobe. Namiesto jednej prevádzky chcem s Teplárňou ako eventom cestovať po rôznych iných miestach a mestách. 

Akú spoločnosť by si si želal po voľbách? (Poznámka: rozhovor vznikol pred parlamentnými voľbami)

Veľmi som sa obával, ako môžu dopadnúť voľby. Musel som veľmi bojovať so skepsou. No potom som sa lepšie rozhliadol po Bratislave a uvedomil som si, koľko úžasných vecí sa tu deje a koľko úžasných ľudí tu aktívne pracuje na férovejšom prostredí pre všetkých. Už tu klíči niečo životaschopné, zdravé a láskavé, som presvedčený, že jedného dňa bude tento moderný duch prítomný v celej krajine. 

Ako by si predstavil ulice Bratislavy očami človeka z komunity. Ako vyzerá „tvoja Bratislava“? Cítiš sa v Bratislave bezpečne?

Do Bratislavy som sa zamiloval už dávno. Jej jadro podľa mňa tvoria živé a vzájomne prepojené komunity, ktoré aj po teroristickom útoku ukázali, že dokážu byť odolné voči nenávisti a násiliu. Už roky pozorujem, že sa tu deje niečo jedinečné. Myslím si, že práve to vzájomné prepájanie rôznych bublín, je najlepšou pôdou pre rozvoj mesta tak, aby sa tu cítili dobre aj LGBTI+ ľudia. Je treba naďalej posilňovať pestrosť a solidaritu, pretože práve tie sú šancou, aby tu ľudia chceli zostať žiť a zároveň mesto zvládlo nástrahy 21. storočia. 

Spomienkový pochod za Matúša a Juraja 14. 10. 2022