Slovak EnglishEnglishUkrainian
  • Dnes je 16. apríl 2024
  • Youtube
  • Instagram
  • Slovak EnglishEnglishUkrainian

 

Bratislava, 14. 7. 2021 – 46. ročník festivalu Kultúrne leto odštartovali tento rok netradične Bratislavské mestské dni, ktoré sa uskutočnili posledný júnový víkend. Bratislava počas najväčšieho mestského letného festivalu žije kultúrou, čo komunikuje cez odkazy: #ludiavmeste, #kulturavmeste, #letovmeste

Na čo sa môžu návštevníci tešiť?

 

Idea festivalu

Kultúrne leto prináša obsahovo kvalitné a udržateľné projekty na viacerých menších scénach, ktoré zohľadňujú bezpečnosť divákov. Multižánrová programová ponuka zaujme a poteší všetky vekové kategórie divákov. Cieľom festivalu je povzbudiť návštevníkov k objavovaniu mesta ako celku. Program preto nebude sústredený len v historickom centre mesta, ale aj na menej obvyklých miestach, novoobjavených verejných priestranstvách, či v mestských častiach. Hlavným dramaturgom festivalu je mestská organizácia Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), ktoré v rámci festivalu ponúka významný priestor podpore občianskych aktivít, komunít, ale aj kľúčovým kultúrnym projektom, ktoré sú dlhodobo späté s hlavným mestom. Okrem spoluprác a nefinančnej podpory projektov pripravuje BKIS v rámci Kultúrneho leta aj vlastné podujatia na rôznych scénach. Chýbať nebude ani obľúbený cyklus tematických vychádzok so sprievodcami po meste pre dospelých aj rodiny s deťmi pod názvom Rande s mestom.

 

Kultúrne scény

Sade Janka Kráľa vyrástla nová mestská scéna, vďaka ktorej najstarší verejný park v Strednej Európe ožije kultúrou. Scénu daroval mestu organizátor Letných shakespearovských slávností z predstavenia Othello a je umiestnená v priestoroch Sadu J. Kráľa, v blízkosti Mosta SNP – v priestore amfiteátra.

Od štvrtka tohto týždňa sú pre návštevníkov Sadu J. Kráľa sprístupnené funkčné a bezpečné toalety, ktoré budú čoskoro aj bezbariérové. O ich rekonštrukciu sa postaral Magistrát hl. mesta SR Bratislavy. Veríme, že aj vďaka tomuto zásahu bude nová kultúrna scéna v Sade atraktívna nielen pre návštevníkov, ale aj pre organizátorov kultúrnych podujatí.

Počas leta tu bude pripravený zaujímavý program. Utorky a piatky budú venované obľúbeným kvízom a koncertom, v stredy sa môžu návštevníci tešiť na Cestovateľské kino vždy o 20.30 (v spolupráci s CK SVET), štvrtky na inšpiratívne ženské diskusie, v sobotu sa scéna premení na chill out zónu, ktorú spríjemnia matiné koncerty a nedele budú patriť detským divadlám.

Medzi ďalšie letné scény v meste, ktoré prinesú Bratislavčankám a Bratislavčanom možnosť kultúrneho vyžitia priamo v centre mesta, je Komenského námestie. Okrem ranného cvičenia jogy, pilates či zumby tu budú prebiehať rozmanité diskusie na aktuálne témy, koncerty a divadelné predstavenia. V polovici júla – 16. a 17. 7. tu vystúpi Ansámbel Nepravidelného Divadla, ktoré v exteriéri Komenského námestia ponúkne hudobno-pohybovú pouličnú show Welcome to stupidity. Inscenácia plná gagov v réžii Jany Mikitkovej rozpovie príbeh nenapraviteľného Záchrancu a obyčajného Smetiara, ktorí sa rozhodli zachrániť svet.

Kultúrne podujatia budú môcť zažiť aj návštevníci Hradieb. Pripravené sú historické vystúpenia, komunitné akcie a komorné koncerty.

 

Rande s mestom aj pre rodiny s deťmi

Celoročný cyklus tematických vychádzok BKIS v spolupráci so sprievodcami pokračuje aj počas Kultúrneho leta, a to v ešte intenzívnejšej frekvencii. Vychádzky sa konajú pravidelne každú sobotu a stredu o 17:00, pripravená je aj špeciálna edícia vychádzok pre rodiny s deťmi, každú druhú nedeľu o 10:00.

Témy vychádzok  oslovia všetky generácie obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. Cieľom je spoznať nielen notoricky známe a historicky zaujímavé miesta, ale aj odhaliť iné a nevšedné tváre mesta, skutočné príbehy, osudy a udalosti, mapovať kultové miesta a nachádzať stopy minulosti v dnešných podobách mesta. Vďaka poznaniu a autentickým zážitkom z vychádzok chceme prispieť k vytvoreniu pozitívneho vzťahu k nášmu mestu.

Zároveň chce BKIS prezentovať tvorivú a vzácnu prácu sprievodcov.

 

DPOH otvorené aj v lete

S uvoľňovaním pandemických opatrení sme v máji tohto roku mohli opäť v Divadle P. O. Hviezdoslava privítať návštevníkov. Divadlo zostáva otvorené aj počas letných prázdnin a divadelná ponuka je naozaj príťažlivá. 7 hriechov, 7 príbehov, 21 postáv. Divadelný projekt Anómia 21, ktorý mal premiéru každú júnovú nedeľu, pokračuje aj počas letných mesiacov. Futuristický príbeh odohrávajúci sa v roku 2040 – Lenivosť, príbeh domáceho násilia Opatruj sa, Júlia!, Sto bábik o herečkách snažiacich sa udržať na výslní či Bratislava by night o problémoch vo výchovnej praxi aj v partnerstve, Cena za závisť s homofóbnou tematikou a Ecce homo s tematikou rasizmu, no a v neposlednom rade Experti reagujúci na aktuálne danie, hoaxy a konšpirácie. Jednotlivé predstavenia sa odohrávajú na troch rôznych miestach – na javisku DPOH, v CO kryte DPOH a v kostole Klarisky.

Počas 2. ročníka Detského divadelného workshopu sa deti zoznámia s fascinujúcim svetom  divadelných dosiek. V rámci dvoch turnusov (26. – 30.7. a 2. – 6. 8.) sa detský účastníci pod dohľadom odborných lektorov – hercov Juraja Hrčku a Erika Peťovského, zoznámia s fascinujúcim svetom divadla. Ako vzniká scéna, kto šije kostýmy a kto vyberá divadelnú hudbu či garderóbu? Spoznajú prácu inšpicienta a čo má na starosti osvetľovací majster či ako pracuje produkčný. Svoj talent aj nadobudnuté zručnosti si budú môcť deti vyskúšať v záverečnom divadelnom  predstavení. Workshop je určený pre deti vo veku 10 – 15 rokov. Viac informácií na www.dpoh.sk

V DPOH pokračujeme aj s hosťujúcimi inscenáciami – III gaštanové kone Margity Figuli v spracovaní o. z. Trieska v oku a Divadla oravských hercov, tanečno-divadelné predstavenie Malý princ v réžii Lacka Cmoreja či premiéra hry Zánik západu Oswalda Spenglera AntiTeatra v CO kryte DPOH. Po takmer ročnej prestávke sa môžu diváci tešiť na predstavenia Perníková dáma či rozprávku Tri prasiatka. A prvýkrát naživo budú môcť sledovať diskusnú talkshow Hry v DPOH, ktorá bola doposiaľ uvádzaná online.

22. júla moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová vyspovedá foodblogerku Naty Števkovú Žúrekovú aherca avyštudovaného sklára Lukáša Latináka. Ako hudobný hosť vystúpi kapela Smola a hrušky.

No a pre najmenších návštevníkov divadla sme každú nedeľu o 11.00 pripravili bábkové divadelné predstavenie v bufete DPOH.

 

Projekty dlhodobo späté s Kultúrnym letom

Niektoré festivaly a podujatia sú neodmysliteľne spojené s Kultúrnym letom. Medzi také patria spolupráce ako Letné shakespearovské slávnosti, ktoré tento rok na Bratislavskom hrade ponúknu premiéru komédie Dvaja páni z Verony, jednej z prvých hier W. Shakespeara. Hosťujúce české divadlá ponúknu Zimní pohádku z Prahy a Zkrocení zlé ženy z Ostravy. A tohtoročnou súčasťou festivalu budú aj obľúbené hry – Komédia omylov a ľúbostná tragédia Romeo a Júlia.

Divadlo pod hviezdnou oblohou na Nádvorí Starej radnice, teda v priestoroch Múzea mesta Bratislavy – to sú Bratislavské divadelné noci. Predstavenia budú štyri. Podujatie v júli otvorí premiéra nového hudobno-dramatického predstavenia Zuzanka, neplač, v auguste je pripravená inscenácia Ešte jeden zázrak a kabaretné predstavenie Štvrtá tretina. No a na záver si nenechajte ujsť tragikomédiu Pliagy a Hnusoby. Viac informácií na https://muzeum.bratislava.sk/ alebo na sociálnych sieťach Múzea mesta Bratislavy.

11. ročník multižánrovej prezentácie TedxBratislava začiatkom júla predstavil inšpirujúce príbehy rečníčok arečníkov ahlavnou témou diskusie boli očakávania – ich podoby, napĺňanie a prístup k iným druhom očakávaní.

Šermiarske vystúpenia, divadelné scény, chladné a palné zbrane či pochod vojakov mestom môžete na vlastné oči vidieť na Nádvorí Starej radnice v rámci podujatia Šermiarske utorky.

Prvú augustovú sobotu (7. 8.) si na hrade Devín v rámci podujatia Rytieri na Devíne

pripomenieme obdobie tureckých vpádov na územie Uhorska a 4. septembra sa vrátime do renesancie, kde na návštevníkov čakajú ukážky renesančných tancov, sokoliari, rytiersky turnaj a ukážky šermu.

Festival tradičných remesiel a ľudových výrob Dni majstrov ÚĽUV počas 30. ročníka odprezentuje ľudovú tvorbu remeselníkov z celého Slovenska.

Počas celého leta budú v Starej tržnici inštalované monumentálne preliezky, ktoré sú súčasťou unikátnej sieťovej inštalácie Tube od chorvátsko-rakúskeho zoskupenia Numen/For Use. Vnímajte priestor Starej tržnice z neobvyklých uhlov a pohľadov.

Letná akadémia módy, ktorú organizuje Slovak Fashion Council, ponúka letný denný tábor, kde sa deti a mládež vo veku 10 – 18 rokov dozvedia ako vzniká módna kolekcia. Pripravená je aj diskusia o podujatí a módna prehliadka prezentujúca výsledky tvorby v letnom dennom tábore 29. 7. v Sade Janka Kráľa. Sprievodné diskusie sa uskutočnia aj v auguste, kde bude hlavnou témou udržateľnosť v módnom priemysle a slovenský dizajn.

45. ročník Gitarového festivalu J. K. Mertza predstaví 1. – 5. 9. pestrú paletu koncertov špičkových domácich a zahraničných gitaristov. Počas 5 festivalových dní, na 8 koncertoch v podaní umelcov z Austrálie, Bosny a Hercegoviny, Českej republiky, Kuby, Poľska, Rakúska, Slovenska a Talianska zaznie európska, no i argentínska, brazílska, či kubánska gitarová hudba.

Vďaka medzinárodnému festivalu komornej hudby – Konvergencie (5. – 26. 9.) máte možnosť v septembri zažiť výnimočný hudobný zážitok v podobe koncertov celosvetovo uznávaných umelcov.

 

Spolupráca s kultúrnymi organizáciami a mestskými časťami

Aj tento rok sme oslovili mestské časti a mestské organizácie k spolupráci pri organizovaní kultúrnych podujatí. Múzeum mesta Bratislavy pripravilo zaujímavý program v rámci podujatia Hovory zo Starej radnice. Témou júlového programu cyklu (14. 7. o 18.00) bude Secesia v Bratislave.  Kurátorky výstavy Krása každodennosti Výber secesie zo zbierok Múzea mesta Bratislavy predstavia obdobie známe ako Belle Époque a priblížia druhovo rôznorodé prejavy secesie vo vtedajšom Prešporku.  Podujatie sa uskutoční na Nádvorí Starej radnice, v prípade nepriaznivého počasia vo Faustovej sieni v Múzeu dejín mesta (Stará radnica).

Mestská knižnica v Bratislave pripravila na Kapucínskej ulici a v Letnej čitárni U červeného raka zaujímavé koncerty, čítačky a besedy. Letná čitáreň U červeného raka po prvýkrát ponúkne aj bezplatné cvičenie jogy.

Bohatý program počas leta pripravila aj Galéria mesta Bratislavy. Novinkou je programová ponuka v Lekárni Salvator. Nenechajte si ujsť ani sprievodný program k výstave Juraja Gavulu: Vitálne formy v podobe pohybových performancií, kurátorského výkladu či kreatívnych workshopov a nový programový formát Bublinové premietanie určený deťom. Zmena otváracích hodín počas leta každú stredu od 13.00 do 20.00 platí pre Mirbachov a Pálffyho palác.

Súčasťou Kultúrneho leta sú aj podujatia v mestských častiach. V auguste ožije Námestie rodiny v Záhorskej Bystrici Bystrickými hrubými hodami, Gerulata v Rusovciach Rímskymi hrami a pripravený je tiež Deň Rusoviec, Jarovce Akciou leta. V  MČ Dúbravka sa 14. 7. chystá Kultúrne leto a v septembri si v Dúbravke pripomenieme slovenského hudobníka, dramaturga a umelca Deža Ursínyho v rámci podujatia Spomienka na Deža.

 

Open Call – podpora kultúrnych podujatí

V apríli tohto roku sme v BKIS spustili nový systém na predkladanie žiadostí o nefinančnú podporu a spoluprácu pre kultúrne podujatia a projekty. „V snahe zabezpečiť efektívny a transparentný proces výberu žiadateľov o nefinančnú podporu sme vytvorili nový mechanizmus, ktorý je v súlade s hodnotovým nastavením našej organizácie. Prioritou BKIS je podpora občianskych aktivít a komunít v Bratislave. Veríme, že vďaka novým pravidlám vytvoríme lepšie podmienky pre zvýšenie dostupnosti kultúry v meste. Našou snahou je decentralizácia a rozvoj verejných priestranstiev,“ povedala riaditeľka BKIS Katarína Hulíková.

Žiadosti o podporu – tzv. Open Call vo forme nefinančnej podpory alebo spolupráce môžu do BKIS posielať občianske združenia, neziskové organizácie, nadácie, živnostníci, ale aj komerčné subjekty. BKIS tak podporí desiatky podujatí či už formou technickej a mediálnej podpory, poskytnutím priestorov alebo inventáru, ktorý má BKIS v správe a úspešní žiadatelia budú zaradení do programovej ponuky Kultúrneho leta. Výzva na podporu kultúrnych podujatí je stále otvorená a záujemcovia nájdu bližšie informácie na www.bkis.sk

 

Viac informácií o programe Kultúrneho leta nájdete na www.kulturneleto.sk