Najväčší mestský festival Kultúrne leto 2021 priniesol obsahovo kvalitné a udržateľné projekty na viacerých väčších i menších scénach. Multižánrová programová ponuka – koncerty, diskusie, výstavy, čítačky, kino, divadlo, detské programy, jednoducho ponuka, ktorá poteší všetky vekové kategórie divákov. Festival mal za cieľ povzbudiť návštevníkov k objavovaniu mesta ako celku. Program 46.ročníka bol preto okrem historického centra mesta aj na menej obvyklých miestach, novoobjavených verejných priestranstvách, či v mestských častiach.

Hlavným dramaturgom festivalu bolo Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), ktoré v rámci festivalu ponúklo významný priestor podpore občianskych aktivít, komunít, ale aj kľúčovým kultúrnym projektom, ktoré sú dlhodobo späté s hlavným mestom. Okrem spoluprác a nefinančnej podpory projektov, pripravilo BKIS v rámci Kultúrneho leta aj vlastné podujatia na rôznych scénach. Nechýbal ani obľúbený cyklus tematických vychádzok so sprievodcami po meste pre dospelých aj rodiny s deťmi, pod názvom Rande s mestom.

Prinášame pár ukážiek programu 46. ročníka.

2021 Numen/ For Use: Tube / Chorvátsko-rakúske zoskupenie Numen/For Use prichádza do Starej tržnice so svojou interaktívnou sieťovou inštaláciou Tube.

Dúhový PRIDE Bratislava / OFFLINE festival Dúhový PRIDE Bratislava 21.

TEDxBratislava 2021: Očakávanie a sprievodné podujatia / V poradí už jedenásty ročník najväčšieho lokálneho TED podujatia na Slovensku TEDxBratislava 2021.

Letné Shakespearovské slávnosti 2021 / Festival venovaný hrám Williama Shakespeara na Bratislavskom hrade.

Amerika – dobrodružstvo začína tam, kde končí komfortná zóna / Cestovateľská prednáška hudobníka a cestovateľa Radovana Hanka.

III gaštanové kone / Dramatický milostný trojuholník v poetickom šate magického realizmu režíroval Vojtech Koleják na doskách a v koprodukcii s DPOH.

Anómia 21: Sto bábik, Cena za závisť / Bratislava by night / Divadelný projekt „Anómia 21“ pozostáva zo 7 pôvodných slovenských hier, ktoré sú alúziou na sedem hlavných hriechov a zároveň sa zaoberajú témami, ktoré často rozdeľujú spoločnosť.

Bratislavské divadelné noci | Zuzanka neplač, Ešte jeden zázrak, Štvrtá tretina, Pliagy a hnusoby / Open-air podujatie Bratislavské divadelné noci priniesol 4 autorské hry.

Dialóg štýlov a generácií / Komorný orchester Cappella Istropolitana v Sade Janka Kráľa.

Rande s mestom: Budúca podoba Bratislavy / Špeciálna edícia „Rande s mestom“ priniesla komentovanú prehliadku mestom v cabriobuse s Matúšom Vallom, primátorom hlavného mesta SR Bratislavy.

Šermiarske utorky v Starej radnici / Skupina historického šermu Manu Forti pozýva zažiť atmosféru časov dávnych, na nádvorie Starej radnice.

Hovory zo Starej radnice | Téma: Michalská veža  / téma bola história Michalskej veže.

Madeira – ostrov večnej jari / Cestovateľská prednáška Mariany Hozlárovej o ostrove Madeira.

Welcome to stupidity / Ansámble nepravidelného divadla uvádza autorskú hudobno-pohybovú pouličnú show s Pavlom Serišom a Tomislavom Koprivčevićom v réžii Jany Mikitkovej.

Hráme pre všetkých / Bábkové divadlo v Sade Janka Kráľa.

Le Petit Malý princ / Známe dielo v stvárnení DPOH

Letná akadémia módy / Denný letný tábor pre deti a mládež (10 – 18 r.), organizovaný Slovak Fashion Council (SFC). 

Azorské ostrovy – perly Atlantiku / Cestovateľská prednáška Zdenka Somorovského o Azorských ostrovoch.

Hry v DPOH #5 chémia / Talk show Zuzany Kovačič Hanzelovej.

Mesiac autorského čítania 2021 / Najväčší stredoeurópsky literárny festival Mesiac autorského čítania po prvý raz v Bratislave. Festival sa konal v Rómerovom dome, Zichyho paláci a Koncertnej sieni Klarisky

TEDx Bratislava – Diskusia s Jánom Markošom / Diskusia s Jánom Markošom s možnosťou zahrať si s ním speedchess, konané na Komenského námestí.

Kozliatka a vlk, Na zemi dobre mi, Kocúr v čižmách / Pre deti bol v rámci festivalu venovaného Shakespearovi pripravený cyklus Shakespeare s deťmi, ktorý prinesie rozprávky ako Kocúr v čižmách, Kozliatka a vlk a Na zemi dobre mi.

Detský divadelný workshop u Hviezdoslava / Divadelný workshop Magic star – Hviezdoslav! určený pre vekovú kategóriu detí 10 až 15 rokov.