Slovak EnglishEnglishUkrainian
  • Dnes je 24. apríl 2024
  • Youtube
  • Instagram
  • Slovak EnglishEnglishUkrainian

Bratislavské Vianoce 2022

Bratislavské Vianoce vizuál

Bratislavské Vianoce sa vracajú do ulíc hlavného mesta. Po epidemiologických dvoch rokoch si atmosféru Bratislavských Vianoc budete môcť užiť od 24. novembra – 22. decembra 2022. Nebude chýbať ani obľúbený Vianočný Hlavný trh na Hlavnom a Františkánskom námestí. Predajný čas stánkov bude od 10:00 do 22:00 hod. Slávnostné otvorenie aj s rozsvietením vianočného stromčeka – 12 metrového smreka, sa bude konať v piatok 25. novembra. Celé adventné obdobie bude spríjemňovať bohatý kultúrny program. Všetky informácie o Bratislavských Vianociach budeme postupne zverejňovať na webovej stránke vianocnabratislava.sk

„Som veľmi rád, že vianočné trhy tento rok budú a Hlavné námestie sa opäť zaplní ľuďmi, dobrou náladou a vianočnou atmosférou. Teší ma, že stromček, ako hlavný symbol Vianoc, budeme môcť rozsvietiť naozaj všetci spoločne. Obyvateľom, návštevníkom a turistom chceme na našom Vianočnom Hlavnom trhu opäť poskytnúť kvalitu a štandard či už z hľadiska ekológie, bezpečnosti alebo čistoty,” uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo. Vianočné trhy budú nadväzovať na rok 2019, kedy mesto predstavilo viaceré novinky ako napríklad možnosť bezhotovostnej platby kartou, dôsledné triedenie odpadu či zavedenie vratných pohárov a kompostovateľných riadov. Súčasťou trhu budú dezinfekčné stanice umiestnené v priestore.

Hlavným organizátorom a dramaturgom Bratislavských Vianoc, vrátane Vianočného Hlavného trhu, je tento rok Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), ktoré oslovilo a zapojilo do spolupráce aj mestské časti a mestské organizácie s cieľom rozšíriť vianočnú náladu rovnomerne na celé územie mesta.

Vianočné trhy, ale aj kultúrny program

„Bratislavčankám a Bratislavčanom chceme ponúknuť príjemný zážitok, k čomu patrí aj kvalitný a rozmanitý kultúrny program, ktorý nebude sústredený len na jednom mieste. Vianočná atmosféra a program sa budú vinúť  celou Bratislavou, na rôznych kultúrnych scénach, aj v rámci jednotlivých mestských častí, ktoré majú mnohé tiež svoje vianočné trhy. Pripravujeme adventné koncerty, kvízy, bazáre, čítania, divadelné predstavenia, výstavy. Program obohatia  aj partneri prihlásení cez našu otvorenú výzvu systému podpory Open Call,“ priblížila riaditeľka BKIS Katarína Hulíková.

Štvrtky sa budú niesť v znamení čítania v podaní slovenských hercov a herečiek, zabezpečený bude aj preklad do posunkovej reči. Štvrtkové živé čítania pripravujeme v spolupráci s Mestskou knižnicou. Piatky a soboty prinesú na námestia príjemnú atmosféru v podobe koncertov slovenských hudobníkov a nedeľná ponuka poteší rodiny s deťmi. Program sa však bude odohrávať nielen na Hlavnom a Františkánskom námestí, ale tiež v koncertno-výstavnej sieni Klarisky, kde budú pre Bratislavčanky a Bratislavčanov pripravené adventné koncerty či obľúbené swapy. „Podujatia budú mať charitatívny rozmer. Oblečenie, hračky a knihy, ktoré si návštevníci a návštevníčky na swapoch nevymenia, poputujú ľuďom v núdzi. V spolupráci so Sekciou sociálnych vecí hlavného mesta Bratislavy zrealizujeme tiež zbierku pre ľudí bez domova. Zbierať budeme spacie vaky, termosky a karimatky,“ doplnila Katarína Hulíková.

Vianočnú atmosféru aj tento rok doplní Vianočný les na Primaciálnom námestí, ktorý BKIS pripravuje v spolupráci s partnermi z Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) a Bauhaus. Deti z bratislavských základných, umeleckých i špeciálnych základných škôl ozdobia vianočné stromčeky na námestí vlastnými originálnymi dekoráciami z prírodných materiálov. Vianočné stromčeky neskôr poputujú do charitatívnych organizácií, združení pre ľudí bez domova, či do rodín v náročnejšej sociálnej situácií. Vyzdobený vianočný stromček spolu s betlehemom sa bude nachádzať tiež v podbrání Primaciálneho paláca.

Výsledky výberového konania predajných stánkov nájdete tu.