Slovak EnglishEnglishUkrainian
  • Dnes je 24. apríl 2024
  • Youtube
  • Instagram
  • Slovak EnglishEnglishUkrainian

Noc hudby

21. júna 2024

Príďte zažiť atmosféru Noci hudby do ulíc Bratislavy už 21. júna 2024. Jednodňové pouličné podujatie bude zároveň otvorením najstaršieho a najväčšieho letného mestského festivalu – Bratislavské kultúrne leto.

Noc hudby má ambíciu spájať všetky typy hudby bez hierarchie žánru. V uliciach Bratislavy môžete počuť elektrické tango, jazz, reggae, indie, vážnu hudbu, folk, blues aj rock,  ale aj pouličné bubnovačky, pochodujúce orchestre, či DJov. Hudba zaznie na rôznych tradičných ako i menej obvyklých miestach: na Hlavnom námestí, v altánku na Hviezdoslavovom námestí, na nádvorí na Bielej 6 či na schodoch na Klariskej.

Od roku 2023 festival organizačne zastrešuje Bratislavské kultúrne a informačného stredisko (BKIS) v spolupráci s partnermi.

Príbeh festivalu Noc hudby (Fête de la Musique) začal pred vyše 30 rokmi vo Francúzsku. V roku 1982 uskutočnilo tamojšie Ministerstvo kultúry prieskum. Odhalil, že päť miliónov ľudí v krajine a zároveň takmer každý druhý mladý človek ovláda hru na nejakom hudobnom nástroji. Vtedajší minister preto inicioval podujatie, ktoré umožní hudobníčkam a hudobníkom prejaviť svoj talent. Vyzval obyvateľky a obyvateľov, aby hrali hudbu vonku vo svojich štvrtiach, parkoch, či verejných priestranstvách. Výsledok prekonal  všetky očakávania. Hralo sa na uliciach, námestiach, dvoroch, záhradách, staniciach, námestiach a tisíce ľudí sa túlali ulicami v dobrej atmosfére až do neskorej noci. Z Fête de la Musique sa stal fenomén, ktorý prevzali viaceré mestá v Európe a postupne sa etabloval aj v Amerike, Afrike, či Austrálii. Festival Noc hudby sa tak každoročne koná v rovnakom dátume vo viac ako 120 krajinách sveta.

Fotogaléria Noc hudby 2023

Fotogafie: Adam Kováč, Katarína Bubeníková a Katarína Svobodová.