Noc
hudby

Noc hudby

21. jún 2024

Miesto: Centrum mesta a mestské časti Bratislavy

Bez bariér:

Gastro zóna
Dostupné pre imobilných
Vhodné pre nevidiacich

Príďte zažiť atmosféru Noci hudby do ulíc Bratislavy už 21. júna 2024. Jednodňové pouličné podujatie bude zároveň otvorením najstaršieho a najväčšieho letného mestského festivalu – Bratislavské kultúrne leto.

Noc hudby má ambíciu spájať všetky typy hudby bez hierarchie žánru. V uliciach Bratislavy môžete počuť pop, folk, country, rock, alternatívny rock, funky, jazz, blues, elektronickú hudbu, experimentálnu hudbu, world music, klasickú hudbu, gospel, fusion, indie, latino, grunge. BKIS pripravuje toto unikátne pouličné podujatie pre Bratislavčanky a Bratislavčanov už po druhýkrát.

Odohrávať sa bude na 5-tich hlavných scénach
– v Altánku na Hviezdoslavovom námestí,
– na Františkánskom námestí,
– na Bielej 6,
– na schodoch na Klariskej ulici,
– v Skate Parku v Sade Janka Kráľa

a partnerských scénach – Umelka, Eurovea (Nábrežie M. R. Štefánika), OST Block, ŠAFKO Klub, Alchymista, Laskamier, Námestie sv. Františka (Mestská časť Karlova Ves).

Hudobné vystúpenia v podaní umelcov najmä zo Slovenska, ale aj z Talianska, Škótska, Salvádoru či Trinidad a Tobago, zaznejú tiež na rôznych netradičných a nečakaných miestach v mestských častiach po celej Bratislave. Oficiálny začiatok je o 17:00 hod. s pokračovaním po 22:00 hod. vo vybraných kluboch.

V rámci Noci hudby sa môžete tešiť aj na tematickú vychádzku Rande s mestom na tému Príbehy hudobnej Bratislavy, ktorá povedie po stopách slávnych aj menej známych hudobníkov.

PROGRAM Noci hudby 2024

Altánok na Hviezdoslavovom námestí

17:00 – 17:30 | Neznámi 

Hudobná skupina Neznámi vám priblíži moderné slovenské country. Ich celá hudobná sezóna 2024 sa nesie v duchu osláv výročia s koncertným programom neznámi25rokov s vami. 

Je už badateľné, že spevom a nástrojovým obsadením, navyše so slovenskými textami a autorskou hudbou je tento žáner stále viac počúvateľný. 

18:00 – 18:30 | Heidi Beretta 

Mladá slovenská umelkyňa, študentka gymnázia v Púchove, vám predstaví svoju vlastnú tvorbu. Jej prvá skladba The Story vznikla, keď mala 12 rokov. O pár rokov ju vydala s ďalšími dvoma skladbami na rovnomennom albume. Počas vystúpenia zaznie aj jej novinka Distorted Relations. 

19:00 – 19:30 | BeatRoot 

Novo vzniknutý hudobný projekt, spájajúci ostrieľaných hudobníkov do ambiciózneho zoskupenia, prinesie na scénu modernú tvorbu v retro zvukovej palete 80s funk kapiel.  

20:00 – 20:30 | SAYMI band 

Užite si hudobnú fúziu popu, Rnb, soulu, rocku a ďalších žánrov. Hudobná skupina na čele s veľkým hlasom Simonou Groschmidtovou zahrá vlastné skladby aj prevzatú tvorbu.  

21:00 – 21:45 | Pablo & Bango 

Pozitívne vibrácie bude šíriť tropické dynamické duo. Pablo Liquid a Akel Bango sú hudobníci momentálne žijúci v Bratislave. Vo svojej hudbe však miešajú vplyvy z Londýna, Salvádoru, Trinidadu a Tobaga, ktoré komunikujú v anglicko-španielskej fúzii. 

Františkánske námestie

Dominantou scény na Františkánskom námestí bude Pavilón Ruka. Monumentálna inštalácia predstavuje akúsi ochrannú ruku nad hudobníkmi a hudobníčkami vystupujúcimi počas Noci hudby a zároveň dotvorí celkovú atmosféru scény. Tá bude prevažne inštrumentálna, podčiarknutá jemným melodickým spevom.  
Dielo môžeme charakterizovať ako pneumatickú architektúru, ktorej statickú pevnosť vytvára tlak vzduchu. Je vytvorené z priesvitnej mikroténovej fólie hrubej 5um, čím neinvazívne prepája interiér s exteriérom. Prsty prepojené membránou pripomínajú rebrá „tancujúce“ pod vplyvom vetra.
Za vytvorením Pavilónu Ruka stoja Viktor Lamprecht a architekt Michal Kováč skúmajúci potenciál mikroténu už treťou inštaláciu. V porovnaní s klasickým prístreškom je výhodou pneumatickej architektúry jej skladnosť, vizuálna dynamika ako aj energetická nenáročnosť na výrobu.

Pavilón Ruka počas Noci hudby 2024

17:00 – 17:30 | Ensemble Varietas 

Objavte dychovú harmóniu s klavírom. Komorný súbor Ensemble Varietas tvoria hráči*ky orchestra Opery SND. V ich podaní zaznejú diela Ilju Zeljenku, Eugena Suchoňa, Jacquesa Iberta a Jeana Francaixa. 

18:00 – 18:30 | VOTUM 

Zažite neskutočnú energiu a radosť! Občianske združenie VOTUM rúca bariéry v spoločnosti a dáva priestor pre sebarealizáciu mladých ľudí so znevýhodnením. Prostredníctvom muzikoterapie a techniky „performing“ podporuje a rozvíja ich hudobný talent a zvyšuje kvalitu ich života. 

19:00 – 19:30 | Just a Melody  

Započúvajte sa do súzvuku flauty a gitár a vychutnajte si známe melódie v netradičnom šate. Trio zahrá vlastné úpravy známych rockových, popových a alternatívnych hitov.  Inštrumentálne prevedenie dodá známym hitom celkom iný rozmer. 

20:00 – 20:30 | Spevácky zbor Canens 

Vystúpenie pedagógov*ičiek a žiakov*čiek petržalskej SZUŠ Macharova 1 ponúkne krásne slovenské a zahraničné piesne, spojené so sólovými vystúpeniami. Zbor sa venujeme klasickému, populárnemu a muzikálovému žánru.  

21:00 – 21:45 | Kristína Prablesková feat. Kara Taylor 

Nitrianka Kristína, speváčka a klaviristka s pôsobivým hlasom predstaví svoje piesne, doprevádzajúc sa za pianom. Jej vystúpenie obohatí violončelistka Kara, pochádzajúca zo Škótskej vysočiny. 

Biela 6

Počas Noci hudby rozozvučia DJ sety aj nádvorie meštiackeho domu na Bielej 6. Príďte si užiť vibrácie elektronickej hudby a nezabudnite si so sebou vziať tanečnú náladu. 

17:00 – 18:00 | OQB 

OQB, alebo Martin Mádel, je mladá DJ-ská krv na bratislavskej scéne. Vo svojich setoch kombinuje deep a liquid drum’n’bass s jemným zvukom v rytme Jungle. To dráža jeho introvertnú povahu v kombinácii s kreatívnou dušou. Jeho DJ set ti prinesie pokoj a hlbokú basovú linku, vhodnú ku dobrému drinku, a kolísaniu sa v rytme 170 BpM. 

18:00 – 19:00 | MSG 

MSG ti na Noci hudby zahrá svoju vycibrenú selekciu dušu-hladiaceho soulful liquidu, prechádzajúcu cez temný deep drum’n’bass až po 140 BPMkové bangre. V jeho sete sa nevyhneš UK soundu, ani trackom z jeho obľúbeného labelu 1985 Music. 

19:00 – 20:00 | CENATT 

Cenatt a.k.a. Don CenattCore Chessecake Vanilla I. ti prinesie svoj foodtruck plný tučnej hudby priamo za mix a naloží ti to aj s dupľou bez zeleninovej oblohy. Jediná zelenina budeš ty, keď dohrá svoj set. Druhá polovica Clouttranslation a stavebný kameň Insomniasound ti donesie Trap a odnesie si tvoje srdiečko. 

20:00 – 21:00 | ERIC C 

Eric C je mladá krv scény. Cez lásku k hudbe a tancu sa dostal aj za DJ pult. Do svojich setov rád vkladá dynamiku zlomených beatov a nepredvídateľné žánrové presahy. Balansuje na hranách UK soundu s world music vplyvmi. 

21:00 – 21:45 | RAYLAB 

Zoznámte sa s DJ setom Raylaba. Je známy rozmanitou paletou house žánrov, ktoré sa nesú od živého sveta disco až po hravú energiu funky vinyloviek. Jeho sety sú niekedy obohatené aj o tajomné vibrácie berlínskej a UK garage scény.

Schody na Klariskej ulici

Schody na Klariskej ulici sú nezvyčajným priestorom, ktorý sa aj tento rok premení na pódium i hľadisko.

17:00 – 17:30 | Ktovie  

Pestrý hudobný zážitok vás čaká v podaní mladej slovenskej kapely Ktovie. Nevlastní bratia s vlastnou hudbou (niekedy aj hlasnou) prinesú alternatívny rock, grunge, artrock a kto vie čo ešte?! 

18:00 – 18:30 | Easy Now!

Bratislavská indie popová hudobná skupina Easy Now! rozozvučí schody na Klariskej gitarovo-elektronickou hudbou.

19:00 – 19:30 | Her Memories  

Táto bratislavská kapela patrí medzi mladú slovenskú blues-rockovú generáciu, ktorá prichádza s autorskou tvorbou miešajúcou prvky moderného blues, soulu a rocku.  

20:00 – 20:30 | Julie Nox  

Kapela Julie Nox oživý priestor vlastnou slovenskou tvorbou i covermi od svetových mien. 

21:00 – 21:45 | Headmovers  

Pripravte sa na naložené sóla, zamatový hlas speváčky a jej sugestívny prejav, kontrasty a nečakané momenty v skladbách neosoulovej kapely.   

Skatepark Janka Kráľa

Počas letného slnovratu neoslavujeme len Noc hudby, ale aj Medzinárodný deň skejtovania, čo je ideálna príležitosť spojiť obe udalosti na jednom mieste. Príďte zažiť energické vystúpenie skupín Oldis, Rondokubizmus, Blve Velvet, The Gambit a The AnyOne v novom skateparku.

17:00 – 17:30 | Oldis 

Oldis je mladý začínajúci interpret, pôvodom zo Zlatých Moraviec. Tvorí nezávislú hudbu, ktorá je ovplyvnená lofi estetikou a kombinuje viacero sub-žánrov rapu. V textoch sa zaoberá hlave existenčnými otázkami jednotlivca, ale aj anti-systémovým pohľadom na svet. 

18:00 – 18:30 | Rondokubizmus 

Rondokubizmus je nové duo na bratislavskej scéne. Krautové bicie sa dopĺňajú s psychadelickými gitarovými riffmi a krikľavým vokálom.  

19:00 – 19:40 | Blve Velvet 

Blve Velvet je mladý začínajúci projekt štyroch študentov z Bratislavy – Pezinka. Ich hudba sa prevažne charakterizuje ako punk s prvkami kriku, ale aj spevu. Kapela sa ale nechce škatuľkovať, a tak sú otvorení k experimentovaniu a chystajú veľa šialených vecí.  

20:00 – 20:40 | The Gambit 

The Gambit je mladá alt rocková kapela z Bratislavy, ktorá vznikla v roku 2022. Ich energiou nabitý koncert vo vás vyvolá emócie a poriadny zážitok z hudby.  

21:00 – 21:40 | The AnyOne 

Rocková skupina z Bratislavy vystúpi s prezentáciou toto najlepšieho z vlastnej tvorby. Jedným z ich špecifických znakov sa stali autorské anglicky písané texty, ktoré v spojení s energickým gitarovým zvukom dotvárajú pocit jedinečnej atmosféry charakteristickej pre klasický „rock’n’roll sound“.  

V uliciach mesta nájdete aj týchto umelcov*kyne Jamadan, Rock Tuning, GTA 7, Furt dačo, Voľný pád. 

Partnerské scény 

Balkón Zichyho paláca 

17:00 – 17:45 | Ex Animo a OBOE Trio 

Vychutnajte si komorný koncert dvoch hudobných zoskupení a nezameniteľné tóny hobojov v kombináciách s gitarou či anglickým rohom. 

Námestie sv. Františka, Karlova Ves 

17:00 | Lēra 

Kapela Lēra je mladá, slovenská indie kapela z Bratislavy.  Názov Lēra vznikol zo slova lýra, ktoré je pre kapelu základom z hľadiska spojenia hudobného nástroja, jeho zvuku a textovej skladby textu.  

Eurovea – Nábrežie pred sochou M. R. Štefánika 

17:30 – 20:50 | Bratislava spieva gospel – verejný nácvik a koncert 

Využite príležitosť zaspievať si s najväčším komunitným spevokolom na Slovensku „Bratislava spieva gospel“. Tento unikátny projekt spája vyše 200 ľudí z Bratislavy a jej okolia, ktorí zdieľajú vášeň k energickej gospelovej hudbe plnej radosti a nádeje. O 17:30 sa môžete pridať k verejnému nácviku a naučiť sa 3 skvelé piesne, alebo si príďte vypočuť výsledok na koncerte o 20:30.     

Laskamier, Panská 13 

17:00 – 20:00/22:00 | DNA MUSIC 

Užite si zmes tanečnej elektronickej hudby, ktorá prináša tajomno spirituálnych nástrojov a zvukov v hypnotickom down tempe. Roman sa pod hudobnou značkou DNA MUSIC takmer celý život venuje hudbe, textom a hudobnej produkcii. Od undergroundového hip hopu prešiel cez rôzne hudobné žánre a projekty až k spirituálnym zvukom. Okrem hudby sa venuje hlavne projektu LASKAMIER, ktorý prepája hudbu, etickú módu, vegánske jedlo, jógu a jej hodnoty. 

Do Noci hudby sa zapájajú aj tieto miesta Alchymista, OST BLOCK, ŠAFKO Klub. 

Počas Noci hudby budeme hudbu oslavovať aj počas tematických vychádzok Rande s mestom. 0 15.00 to bude vychádzka Príbehy hudobnej Bratislavy a o 15.30 vychádzka určená pre osoby s pohybovým znevýhodnením Bratislava a jej hudobné tradície.


Príbeh festivalu Noc hudby (Fête de la Musique) začal pred vyše 30 rokmi vo Francúzsku. V roku 1982 uskutočnilo tamojšie Ministerstvo kultúry prieskum. Odhalil, že päť miliónov ľudí v krajine a zároveň takmer každý druhý mladý človek ovláda hru na nejakom hudobnom nástroji. Vtedajší minister preto inicioval podujatie, ktoré umožní hudobníčkam a hudobníkom prejaviť svoj talent. Vyzval obyvateľky a obyvateľov, aby hrali hudbu vonku vo svojich štvrtiach, parkoch, či verejných priestranstvách. Výsledok prekonal  všetky očakávania. Hralo sa na uliciach, námestiach, dvoroch, záhradách, staniciach, námestiach a tisíce ľudí sa túlali ulicami v dobrej atmosfére až do neskorej noci. Z Fête de la Musique sa stal fenomén, ktorý prevzali viaceré mestá v Európe a postupne sa etabloval aj v Amerike, Afrike, či Austrálii. Festival Noc hudby sa tak každoročne koná v rovnakom dátume vo viac ako 120 krajinách sveta.

O pouličnom umení alebo buskingu sme sa pri príležitosti Noci hudby rozprávali s pouličným umelcom Pavlom Kvasnicom.

Fotogaléria Noc hudby 2023

Pripomeňte si atmosféru prvej Noci hudby pod organizačným zastrešením BKIS.

Fotogafie: Adam Kováč, Katarína Bubeníková a Katarína Svobodová.