“Tolerancia je prvý, no veľmi dôležitý krok k tomu, aby boli k sebe ľudia lepší. Nie je o tom, aby sme všetkých milovali, dôležité je, aby si ľudia vzájomne neubližovali – či už fyzicky alebo slovne.”

Mirko Ilić

Nápad pripraviť výstavu plagátov putujúcich po celom svete vznikol v roku 2017. Stojí za ním srbský umelecký aktivista žijúci v New Yorku Mirko Ilić.

Výstavu pripravilo mesto Bratislava a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) v spolupráci s kurátorom výstavy – grafickým dizajnérom Róbertom Paršom. „Pokúsil som sa vybrať práce uznávaných autorov a zároveň témy, ktoré možno rezonujú aj u nás. Isto nie je iba môj pocit, že naša spoločnosť má s toleranciou čoraz väčšie problémy. Táto kolekcia pre nás môže byť akousi výzvou k zamysleniu,“ vysvetľuje R. Paršo.

O výstave sme sa rozprávali aj s jej iniciátorom – Mirkom Ilićom

Plagáty z projektu Tolerancia boli umiestnené na rôznych nezvyčajných miestach – na autobusoch, vo väznici, na moste. Aký na to máte názor? Prečo usporiadatelia nezvolili klasické priestory galérie alebo múzea?

Klasické galérie a múzeá navštevuje len malá skupina ľudí. S našou výstavou sme sa snažili osloviť širšie publikum. Nešlo ani tak o netradičné miesta, ako o miesta, okolo ktorých prechádza väčší počet ľudí. V prípade výlepu na autobusoch sme využili opačný princíp – plagáty prišli priamo k ľuďom.

Spomínate si na impulz, vďaka ktorému projekt Tolerancia vznikol? Kedy vznikla táto myšlienka?

Impulzom bol festival “The House of Tolerance” v slovinskej Ľubľane. Usporiadatelia mi ponúkli priestor na prezentáciu mojej tvorby. Napadlo mi, že oslovím 28 umelcov a požiadam ich, aby vytvorili plagát na tému tolerancia. Mal som však požiadavku – mali napísať názov “Tolerancia” v ich rodnom jazyku a mali na plagáte uviesť aj svoje meno. O dvadsať dní neskôr som dostal všetky plagáty a o 10 dní sme otvorili výstavu, ktorá mala veľký úspech. Bolo mi však ľúto, že sa výstava skončí a nádherné plagáty uvidia len ľudia v Ľubľane. A tak mi napadlo, že vytvorím putovnú plagátovú výstavu, do ktorej budú stále pribúdať nové plagáty.

Prečo práve téma Tolerancia?

Tolerancia je prvý, no veľmi dôležitý krok k tomu, aby boli k sebe ľudia lepší. Nie je o tom, aby sme všetkých milovali, dôležité je, aby si ľudia vzájomne neubližovali – či už fyzicky alebo slovne.  Vo svete čoraz viac rozdelenom podľa rasy, náboženstva, sexuality a národného pôvodu využíva táto šou jedinečnú silu dizajnu, aby nám pripomenula, čo máme všetci spoločné.

Z koľkých plagátov výstava pozostáva?

V súčasnosti tvorí výstavu 155 plagátov, no približne každé dva týždne pribudne nový. Mojim snom je mať plagáty zo všetkých krajín sveta.

Výstava bola prezentovaná v 29  krajinách sveta. Plagáty boli často terčom vandalizmu. Myslíte si, že to bola náhoda alebo to bolo kvôli téme?

Viete čo je zaujímavé? Že vandalizmus bol príznačný pre krajiny východnej Európy. Existujú dva typy vandalizmus – ľudia trhajú alebo strihajú plagáty, aby si ich vzali domov. No a potom ich poškodzujú z nenávisti. Druhý prípad sa stáva najmä pri plagátoch napísaných v arabčine alebo pri plagátoch vo farbách dúhy.

Aký bol prvotný zámer výstavy?

Pôvodná výstava obsahovala 28 plagátov, dnes ich je 155 a v rámci 72 prehliadok ich videlo asi 150 000 návštevníkov. Výstava predčila moje očakávania a veľmi sa z toho teším.

Čo rozhodlo, že ste dali súhlas Róbertovi Paršovi, aby spolu s mestom Bratislava a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom zrealizovali výstavu v Bratislave?

Poznám prácu Roberta Parša už nejaký čas, a preto som ho požiadal, aby mi navrhol plagát Tolerancie. Neskôr mi ponúkol, aby som skúsil usporiadať výstavu v Bratislave. S radosťou som súhlasil. Je úžasné, že sa výstava zrealizovala práve na Moste SNP.

Viac o umelcovi:

Mirko Ilić Design www.mirkoilicdesign.com

Mirko Ilić Illustration www.mirkoilicillo.com