Večer s vydavateľstvom Tatran, Vianočnou koledou a Táňou Pauhofovou

Začiatok: 22. 11. 2023 | 18:00 hod

Miesto: Staromestská knižnica

Adresa: Blumentálska 10/a,

Organizátor: Staromestská knižnica

Občianske združenie Milujem knihy/Amo libris a Staromestská knižnica Vás pozývajú na Večer s vydavateľstvom Tatran.

Tatran je jedno z najstarších vydavateľstiev na Slovensku, vzniklo pred 75 rokmi. V súčasnosti pokračuje v zabehnutej tradícii, orientuje sa hlavne na beletriu, jeho profil najlepšie vystihuje slogan „knihy pre hodnotnejší život“. O jeho histórii, portfóliu, edičnom pláne a tipoch na knihy pod stromček sa dozviete od Klaudie Feketeovej, marketingovej manažérky vydavateľstva.

Medzi najatraktívnejšie novinky Tatranu patrí nové vydanie najobľúbenejšieho vianočného príbehu na svete z pera Charlesa Dickensa Vianočná koleda s nádhernými ilustráciami jednej z najvýznamnejších súčasných nórskych výtvarníčok Lisy Aisato.
Milovníkom kníh ju príde predstaviť prekladateľka Alexandra Strelková a herečka Táňa Pauhofová, ktorá prečíta ukážky z knihy.

Večer s vydavateľstvom Tatran moderuje Zuzana Golianová.

 

O VIANOČNEJ KOLEDE
Príbeh rozpráva o starom Ebenezerovi Scroogeovi, ktorý miluje peniaze a nenávidí Vianoce. Vždy sedáva sám vo svojom veľkom chladnom dome a zlostne pozoruje rozsvietené okná okolitých domov, kde si ľudia v teplom kruhu rodín pochutnávajú na vianočnej hostine. Scrooge sa uloží do postele, ale akosi nedokáže zaspať. Vtom ho navštívia traja duchovia a jeden po druhom ho berú na poučné cesty, ktoré by chamtivcovi mali otvoriť oči. Scrooge zistí, že nič nie je také, ako si dovtedy myslel. Prehodnotí svoj životný postoj alebo ostane naďalej plný zloby a nenávisti?

Novela vyšla po prvý raz 19. decembra 1843. Prvé vydanie sa vypredalo v priebehu niekoľkých dní a Londýnčania hodiny stáli v nekonečných radoch, len aby si ju mohli vypočuť v podaní samotného Charlesa Dickensa. Čitatelia prijali nevšedný príbeh s nadšením a dodnes sa hovorí, že táto kniha vo viktoriánskej spoločnosti nanovo prebudila záujem o vianočné tradície vrátane koledovania a posielania sviatočných pozdravov. Zároveň v Spojenom kráľovstve vyvolala nečakanú vlnu dobročinnosti medzi bohatými priemyselníkmi, neslávne známymi ako „lúpežní baróni“.
Autor dielo pôvodne zamýšľal ako kritiku kapitalistických vykorisťovateľov, dnes však patrí k vianočnej klasike.

Vianočná koleda inšpirovala vznik mnohých divadelných hier a animovaných i hraných filmov a neprestajne oslovuje malých aj veľkých čitateľov na celom svete.

 

Podujatie organizuje občianske združenie Milujem knihy/Amo libris a koná sa vďaka podpore MČ Bratislava-Staré Mesto.