Rande s mestom: Po stopách Kempelena

MiestoBratislava – rôzne miesta
, Bratislava
ZačiatokSobota, 24.07. o 17:00
ŠtítkyIné akcie

„Rande s mestom“ je cyklus tematických vychádzok BKIS v spolupráci so sprievodcami.

Cyklus tematických vychádzok BKIS v spolupráci so sprievodcami, absolventmi kurzu Sprievodca CR, pokračuje ako súčasť festivalu Kultúrne leto 2021.

Cieľom vychádzok je spoznať nielen notoricky známe a historicky zaujímavé miesta, ale odhaliť skutočné príbehy a udalosti, sledovať kultové miesta a nachádzať stopy špecifickej atmosféry nášho mesta v minulých dobách. Vychádzkou bude sprevádzať sprievodca Andrej Groll.

„Wolfgang von Kempelen bol polyhistor, vynálezca, výtvarník a dramatik, súčasník a obľúbenec Márie Terézie. Hoci ide o jednu z najzaujímavejších postáv dejín Bratislavy, je v našom meste takmer zabudnutý. Ak niečo z jeho diela rezonuje v povedomí verejnosti, je to jeho šachový automat Turek, ktorý však neprávom získal Kempelenovi povesť šarlatána. Pokúsime sa vám ukázať, že Kempelen nebol šarlatán, ale osobnosť osvietenstva s celosvetovým presahom a s niekoľkými svetovými prvenstvami na konte. Navštívime spolu miesta spojené s jeho životom a dielom. Porozprávame si o jeho najznámejších vynálezoch, a vysvetlíme si, ako fungovali. Priblížime vám, ako vyzerala Bratislava počas jeho života. A na záver uvidíte i Kempelenovho slávneho Šachového Turka z Bratislavy.“

V prípade záujmu zúčastniť sa, je potrebné registrovať sa prostredníctvom formulára, ktorý musí každý účastník vyplniť zvlášť. Obratom organizátor zašle potvrdenie o registrácii a bližšie informácie k realizácii vychádzky.