• Dnes je 27. marec 2023
  • Youtube
  • Instagram
  • Slovak EnglishUkrainian
Vyberte stranu

MiestoPálffyho palác
Panská 19, Bratislava
OrganizátorGaléria mesta Bratislavy
Začiatok09.02.2023 18:00
Koniec07.05.2023 23:59
Web akciewww.facebook.com www.gmb.sk
VstupnéZdarma
ŠtítkyVýstava

Čas a príliv neberú ohľad na nikoho Medziobjekty Aleša Votavu


Aktuálna výstava v Pálffyho paláci

Scénograf Aleš Votava (1962 – 2001) navrhol scénografiu pre 51 činoherných inscenácií, 29 operných inscenácií, 13 baletných inscenácií a 8 inscenácií v divadle GUnaGU. Mal 13 samostatných výstav. Štyrikrát získal DOSKY za najlepšiu scénografiu sezóny, tesne pred smrťou aj prestížnu českú Cenu Alfréda Radoka. Zomrel vo veku 38 rokov.

Výstava prvýkrát predstavuje Aleša Votavu ako majstra výtvarných objektov, tvorcu s ľahkosťou prekračujúceho limity svojej profesie („Scénografia je vlastne neustálym hľadaním za jej hranicami“), človeka prekypujúceho tvorivosťou, vynaliezavosťou, nadhľadom i humorom. Jeho voľná tvorba však odhaľuje aj jeho zraniteľnosť, pochybnosti a trápenia. Sú to často tie najintímnejšie posolstvá jeho predčasne uzavretého diela.

Votavove objekty môžeme nazvať aj medziobjekty, lebo to sú a zároveň nie sú šperky, sochy, stroje, časti kostýmov či scénografie. Lenže čo čakať od človeka, ktorý vyrastal na Alici v krajine zázrakov a ešte ju aj musel nanovo ilustrovať? Jeho dielo sa nezmestí do zásuviek, rovnako ako sa mimoriadne tvorivý a pracovitý Aleš Votava vyhýba akýmkoľvek klasifikáciám.

“Videl som nejaké fotografie jeho prác a uvedomil som si, že má veľmi dobrý vkus. Veľmi jemný, presný, veľmi moderný, minimalistický. Veľmi dobrý vkus.” (Gintaras Varnas)

Kurátorka
Anna Grusková

Výtvarný koncept
Eva Rácová

Grafický dizajn
Michaela Macejková

 

Organizátori

Divadelný ústav, Galéria mesta Bratislavy

Partneri
Hlavné mesto SR Bratislava, Ministerstvo kultúry SR, Slovenská národná galéria

Osobitné poďakovanie patrí Milošovi Koptákovi, Tomášovi Votavovi, Viliamovi Klimáčkovi, Ctiborovi Bachratému, Martinovi Štrbovi, Ivici Barabášovej, Jurajovi Johanidesovi, Vladislavovi Rostokovi a vydavateľstvu Slovart.

Vystavené objekty, fotografie a dokumenty sa nachádzajú v zbierkach Divadelného ústavu, Slovenskej národnej galérie a súkromných zberateľov.

Divadelný ústav je štátnou príspevkovou organizáciou zriadenou Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.