Divadlo P. O. Hviezdoslava

O divadle

Divadlo P. O. Hviezdoslava je umeleckou scénou Bratislavského kultúrneho a informačného strediska BKIS, ktoré ho má vo svojej správe od 17.10.2009. Nachádza sa v bývalej budove Slovenskej národnej banky na rohu Laurinskej a Štúrovej ulice, postavenej v rokoch 1943 – 1947. Projekt vzišiel z verejnej súťaže na budovu banky a komorného divadla. Víťazmi súťaže sa stali architekti Ing. arch. Eugen Kramár a Ing. arch. Štefan Lukačovič. V roku 1944 dokončili hrubú stavbu a ďalej sa pokračovalo len v stavbe bankovej časti.

V roku 1948 sa rozhodlo o pridelení budovy Slovenskému národnému divadlu a začalo sa s vybavovaním budovy divadelnou technikou. Stavbu realizovali domáce stavebné spoločnosti a technologické zariadenie divadelnej scény dodali zahraničné firmy Wiener Brückenbau a Siemens. Výtvarník František Gajdoš je zodpovedný za pôvodnú výzdobu hľadiska, foyerov a opony. Mozaikové okná vo foyeri vytvoril významný slovenský maliar Janko Alexy. Výstavba bola dokončená roku 1955.

V roku 2007 ministerstvo kultúry odpredalo budovu mestu Bratislava. To sa zaviazalo, že budova bude naďalej slúžiť na kultúrne účely.

Kde nás nájdete

Divadlo P. O. Hviezdoslava
Laurinská 20
811 09 Bratislava

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava

Bezbariérové divadlo

Leto 2013 prinieslo do divadla viac otvorenosti vďaka bezbariérovým úpravám, ktorými prešiel interiér aj exteriér divadla. Bezbariérové úpravy zahŕňajú bezbariérový prístup do divadla prostredníctvom nájazdovej rampy, úpravu hľadiska, či toaliet pre osoby so zníženou pohybovou schopnosťou.

Bezbariérový prístup je návštevníkom k dispozícií pri hlavnom vchode na Laurinskej ulici s použitím nájazdovej plošiny. Za vyústením plošiny sa nachádza vstupná hala s rovnou plochou. Halou vedie prístup priamo do šatne, v ktorej budú návštevníci so zníženou pohybovou schopnosťou uprednostnení. V hľadisku sú pre návštevníkov na invalidných vozíkoch vyhradené dve miesta. Nachádzajú sa na prízemí vpravo v prvom rade. Toalety s bezbariérovým prístupom môžu návštevníci využívať na prízemí vpravo aj vľavo.

Na bezbariérové miesta nie je možné vstupenky zakúpiť online, ale len priamo v pokladni divadla. V prípade záujmu o vstupenky na bezbariérové miesta v hľadisku a nájazdovú plošinu pri príchode na predstavenie, kontaktujte nás e-mailom: dpoh@dpoh.sk.

Kapacita a cena

Optimálna kapacita sály spolu s balkónom je 440 miest:

 •  307 miest | Prízemie
 •  133 miest | Balkón

 

Divadlo má ďalej k dispozícii VIP salónik, 4 bezbariérové toalety, 4 šatne pre hostí, 3 poschodia šatní pre umelcov, priestor na catering, 1 tanečnú skúšobňu, 1 divadelnú skúšobňu, nakladaciu rampu a vedľajšie hľadisko.

Celková cena za prenájom sa skladá z troch zložiek:

 •  z ceny prenájmu priestoru
 •  z ceny prevádzkovo-technického zabezpečenia podujatia
 •  z ceny spotrebovaných energií počas podujatia

 

Cena prevádzkovo-technického zabezpečenia sa vypočítava podľa rozsahu povinných a nepovinných služieb (javiskový technik, zvukár, osvetľovač, zdravotná služba, požiarnik, šatniarky, hostesky apod.) a využitia technického parku. Energie sa účtujú podľa reálnej spotreby počas podujatia. V prípade záujmu o prenájom, nás môžete kontaktovať na prenajom@bkis.sk alebo vyplňte formulár nižšie.

Máte záujem o prenájom? Kontaktujte nás!

   

  ?

  ?