Rodinný parlament – Divadlo Jána Palárika, Trnava

MiestoMestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Laurinská 20, 815 15 Bratislava
Dátum
Vstupnép
AutorCristina Clemente
RéžiaJuraj Bielik
PrekladKatarína Zubacká
DramaturgiaZuzana Šajgalíková
HudbaJán Zavarský
ScénaJán Zavarský
KostýmyKatarína Žgančíková
Obsadenie

Jimena: Petra Blesáková
Gonzalo: Martin Kochan
Ramón: Vladimír Jedľovský
Mariana: Tatiana Kulíšková
Nicolas: Michal Jánoš

Čo sa stane, ak aplikujeme princípy parlamentnej demokracie na bežnú rodinu? Môže rodina fungovať ako štát? Originálna a inteligentná komédia španielskej autorky ukazuje rodinu, ktorá sa v dobrom úmysle o všetkom rozhodovať spoločne a transparentne, ocitá vo víre volebných machinácií, ovplyvňovania voličov a kupovania hlasov.

Príbeh zachytáva štvorčlennú rodinu – rodičov a dve dospievajúce deti. Rodina sa riadi pravidlami, ktoré spísali rodičia. Sami vyrástli v rodinách prísne autoritatívnych, a preto od začiatku sformulovali vlastný „demokratický“ zákonník. Do rodiny, pokúšajúcej sa fungovať ako štát, privedie dcéra svojho priateľa. Jeho príchod postupne výrazne zasahuje do bežného chodu domácnosti. V čí prospech?

Pri získavaní hlasov sú členovia „rodinného parlamentu“ nesmierne kreatívni. Ako argumenty neraz používajú rôzne benefity, dokonca občas aj priamo peniaze. Hra plná nečakaných point sa k politike vyjadruje s veľkou dávkou irónie, humoru a nadhľadu. Okrem toho, že rozpráva o súčasnej kríze demokracie, je aj o kríze rodiny, o vzťahoch v nej aj medzi generáciami. Divadlo Jána Palárika ju uvádza v slovenskej premiére.

Hra vznikla ako súčasť rezidenčného pobytu autorky na barcelonskej strednej škole, ktorý organizoval kultúrny inštitút a vzdelávacie konzorcium. Autorka sa vyjadrila, že sa od študentov naučila minimálne toľko, koľko oni od nej. Vnukli jej základnú tému hry: pohľad na svet súčasných detí, ktoré aktuálny spoločensko-politický systém nemajú s čím porovnať a môžu ho preto celý spochybniť, a rodičov, ktorí ich odbíjajú vetou: „Kedysi to bolo horšie.“ Tieto dve protichodné videnia sveta sú centrálnym konfliktom Rodinného parlamentu.

Fotografie je možné použiť v zmysle Autorského zákona – § 19 ods. 2 z.č. 185/2015 Z.z., len s písomným súhlasom autora.