Perníková dáma

MiestoMestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Laurinská 20, 815 15 Bratislava
Dátum
Vstupnép
AutorNeil Simon
RéžiaValeria Schulczová
PrekladValeria Schulczová
HudbaMartin Hasák
ScénaPavol Andraško
KostýmyLucia Šedivá
Obsadenie

Evelyn Meara: Zuzana Fialová

Polly Meara: Judit Bárdos

Jimmy Perry: Marián Mitaš

Toby Landau: Zuzana Vačková / Diana Mórová

Lou Tanner: Peter Kadlečík

Manuel: Martin Varínsky

Neil Simon je najúspešnejší (a vraj aj najbohatší) americký dramatik posledných štyridsiatich rokov, nekorunovaný král komédií na Brodwai v New Yorku. K jeho úspešným hrám patrí aj inscenácia Bosé nohy v parku, ktorá rozbehla jeho spisovateľskú kariéru a slávu. Hra, ktorú ste mohli vidieť aj na doskách Mestského divadla P.O. Hviezdoslava.

Nezaprie sa ako autor bravúrnych gagov a nezabudnuteľných výrokov. „Keď doktor hovorí stíšeným hlasom, na druhý deň je určite pohreb.“ Možno čierny humor, no sám autor priznáva, že si nevie predstaviť komickú situáciu, ktorá by v sebe zároveň nemala aj niečo bolestné.

Perníková dáma je komédia inšpirovaná skutočným príbehom Judy Garland a jej dcéry Lisy Minnelli a niekoľkých ľudských stratených existencií, ktoré prežívajú“ hrôzu“ zo straty spoločenskej prestíže, ktorú si predtým svojou slávou vydobyli. Ich stavy eufórie často aj v komických situáciách striedajú stavy depresie pre malicherné veci. A tak ako „normálni ľudia“ nepoznajú tieto úzkosti slávnych, – slávni po páde – nevedia žiť normálny život, tak ako my –„normálni ľudia.

Polly: „Pamätáš si ten perníkový domček s malou perníkovou dámou v okne? Pripomínala mi ťa. Samozrejme, teraz mám len škatuľu plnú omrviniek. Ber to ako výzvu! Kúp mi nový. „

Evy: „Neviem, či si to môžem dovoliť…. A bojím sa , že ťa zas nechám len s omrvinkami.“

Dĺžka podujatia: 150 minút
Premiéra: 4. máj 2018

Fotografie je možné použiť v zmysle Autorského zákona – § 19 ods. 2 z.č. 185/2015 Z.z., len s písomným súhlasom autora a MDPOH.

 

 

Ďalšie podujatia