Kanibalky: Soumrak samců – Městská divadla pražská, Praha

MiestoMestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Laurinská 20, 815 15 Bratislava
Dátum
Vstupnép
AutorDavid Drábek
RéžiaDavid Drábek
HudbaDarek Král
ScénaJakub Kopecký
KostýmyMichaela Horáčková Hořejší
Obsadenie

Iggy – Vanda Hybnerová
Diana – Jiří Hána
Uklízečka – Petra Tenorová
Darth Blanka – Eva Leinweberová
Jindřiška – Petr Konáš
Magda – Radim Kalvoda
Jiná žena – Stanislav Lehký
Zásahovec – Tomáš Havlínek
Velitel – Stanislav Lehký
Vaclav Klaus St. – Pavel Juřica
Fantom z Kavárny – Tomáš Havlínek
Bílej Jezdec – Radim Kalvoda
Česká Písnička – Petra Tenorová
Sandokanova Mačeta – Pavel Juřica
Drtič Kozomrdů – Petr Konáš
Miloš – Stanislav Lehký
Vrahyně Saša -Eva Leinweberová

  • Upozorňujeme divákov, že predstavenie obsahuje drsný humor a v dialógoch sa vyskytujú vulgárne výrazy.

Súčasná realita je obrazom takých neuveriteľných bizarností, že pre stvorenie satiry a nadsázky, je potrebné stvoriť nespútané dada, komédiu v sto odtieňoch čiernej.

Obskúrnou spoločenskou realitou dneška nás v hre sprevádza svojrázny pár vyšetrovateľov, ktorý prevracia stereotypy televíznych seriálov naruby. Iggy a Diana, sú role napísané na telo pre Vandu Hybnerovú a Jiřího Hánu.
Empatický detektív v koženej bunde si hovorí Diana (Jiří Hána), nosí blond parochňu a pravidelne dochádza na sedenia skupiny pánov usilujúcich sa o zmenu pohlavia. Jeho drsná parťáčka Iggy (Vanda Hybnerová) je naopak vecná, skeptická a nemá najmenší problém zahrešiť, udrieť, či vypiť fľašu vodky. Spoločne však musia riešiť niekoľko šialených prípadov.

Ústrednou kauzou sa stáva vražda piatich arabských mužov, ktorých zmasakrované ostatky sa našli v nuselskom lofte. Stopy vedú do výcvikového tábora “slušnočechov”, ktorí sa pripravují na stret s imigrantmi. Umývajú sa octovou vodou proti chemtrails a sú posadnutí konšpiračnými webmi.

Odvážna autorská inscenácia Davida Drábka rozoberá aj sociálne siete, genderovú problematiku, xenofóbiu, ale aj roztrpčenie nad domácou politickou situáciou Do na prvý pohľad bláznivej, vyfabulovanej až hyperbolizovanej satirickej detektívky, sa autor nebojí vložiť aj otvorené útoky na konkrétnych politikov, ako sú Václav Klaus senior i junior, Tomio Okamura či prezident Zeman.

„Divadlo Rokoko získalo titul, jenž nebude mít nouzi o diváky prahnoucí po řízné komedii, která umí tnout do živého. Jen paranoidní nacionalisté zprava i zleva by se návštěvě měli pro jistotu vyhnout.“
(Saša Hrbotický, 23. 10. 2018, magazín aktuálne.cz)

Fotografie je možné použiť v zmysle Autorského zákona – § 19 ods. 2 z.č. 185/2015 Z.z., len s písomným súhlasom autora. Zdroj foto: Archiv Městských divadel pražských