Jméno – Městské divadlo Brno

MiestoMestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Laurinská 20, 815 15 Bratislava
Dátum
Vstupnép
AutorMatthieu Delaporte, Alexandre de La Patel
RéžiaPetr Gazdík
PrekladPetr Christov
ScénaEmil Konečný
KostýmyEliška Ondráčková Lupačová
Obsadenie

Elisabeth Garaud-Larchet: Alena Antalová
Pierre Garaud: Viktor Skála
Claude Gatignol: Jakub Uličník
Vincent Larchet: Martin Havelka
Anna Caravati: Viktória Matušovová

Ako dokáže jeden vtip rozvrátiť rodinné i priateľské vzťahy? Štyridsiatnik v najlepšej forme – Vincent je úspešným realitným maklérom, ktorý sa teší na narodenie svojho prvého potomka. Prichádza na opulentnú večeru s priateľmi, ktorú usporiadala jeho mladšia sestra Elisabeth a jeho švagor Pierre, profesor literatúry. Malú rodinnú zostavu dopĺňa Vincentov kamarát zo škôlky – Claude, teraz trombonista symfonického orchestra a len zdanlivo prihlúply chlapík, ktorého však všetci zúčastnení pokladajú takmer za člena rodiny. Ešte sa čaká na Annu, Vincentovu tehotnú partnerku, ktorá vždy a všade chodí neskoro.

Vincent sa tak ocitne pod radostnou paľbou dobre mienených otázok ohľadom jeho otcovstva. Prítomných hlavne zaujíma, ako sa bude prvorodený potomok volať. Tipujú, dohadujú sa a navrhujú. Po sústredenom nátlaku Vincent vyhŕkne, že dá svojmu synovi meno Adolphe.

Tento roztopašný žart však vyvolá naozajstnú melu, chaos, až hysterickú atmosféru. (Veď meno Adolf dnes prvoplánovo, a teda predpojato spájame s osobou Hitlera.). Napätie nezmierni ani príchod tehotnej Anny. Naopak, výmena názorov eskaluje.
Jedno prekvapenie strieda druhé, z rodinných skríň vypadávajú kostlivci a pranie špinavej bielizne sprevádzajú úprimné spovede.

Priateľské stretnutie sa stáva nočnou morou všetkých zúčastnených. Vtipná, krutá, dojemná, a zároveň bystrá komédia o mužoch, ženách a ich vzťahoch je z rodu „rýchlopalných konverzačiek“ a stojí na brilantných dialógoch. Vychádza z faktu, že s príbuznými, partnermi a priateľmi je to ako s knihami: mať ich doma, ešte neznamená mať ich prečítané.

Na pardubickom GRAND Festivale smíchu získala táto inscenácia hneď tri ocenenia! Alena Antalová získala Cenu za najlepší ženský herecký výkon, režisér Petr Gazdík získal Cenu študentskej poroty a divácke ocenenie Komédia divákov 2015!

Fotografie je možné použiť v zmysle Autorského zákona – § 19 ods. 2 z.č. 185/2015 Z.z., len s písomným súhlasom autora.