George Tabori – Môj Boj (Mein Kampf)

MiestoMestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Laurinská 20, 815 15 Bratislava
Dátum
Vstupné
AutorGeorge Tabori
RéžiaMichal Vajdička
PrekladMartin Porubjak
HudbaMichal Novinski
ScénaPavol Andraško
KostýmyKatarína Hollá
Obsadenie

HERZL                              Csongor Kassai

LOBKOWITZ                    Gregor Hološka

HITLER                             Lukáš Latinák

GRÉTKA                           Barbora Palčíková, Soňa Fábryová

PANI SMRŤ                      Zdena Studenková

HIMMLISCHST                 David Hartl

Tragikomédia autora, ktorý prežil druhú svetovú vojnu  a ešte stále sa dokáže smiať. Kultová inscenácia ocenená divákmi i kritikou po celom svete o neobyčajnom  priateľstve mladého Hitlera a ida Šlomo Herzla.

Kdekoľvek sa inscenuje ktorákoľvek  hra Georga Taboriho (v MDPOH v minulosti Goldbergovské variácie), stáva sa pre divadlo výnimočnou. Jeho hry prinášajú provokatívne témy. Nie však v obviňujúcich polohách, ale v sarkastickej  a humornej groteske, s nečakaným všetko odpúšťajúcim humorom a nadhľadom. O to účinnejšie pôsobia na diváka. Tabori, ktorý v koncentračných táboroch stratil väčšinu príbuzných, má právo na tento provokatívny pohľad .

„Nie je možné vyrovnať sa s minulosťou, bez toho, aby sme ju opäť neprežili,“ hovorí autor v Goldbergovských variáciách.

Môj boj (Mein Kampf) nie je výnimkou. Jej brilantný jazyk si berie na paškál nielen nacistického vodcu, ale tiež  povahu židov. Hra nás privádza na úplný  začiatok. Mladík Hitler, zakomplexovaný, chudobný a netalentovaný maliar “zvierat, ľudí a vecí v pološere”, trpiaci chronickou zápchou sa objavuje v nocľahárni podporovanej viedenskou židovskou komunitou. Ako mladý a neskúsený chlapec milujúci operu sa  vydáva do Viedne, kde by rád študoval na výtvarnej akadémii. A práve tu, vďaka podpore  a starostlivej  láskyplnej opatere židom Herzlom,  štartuje jeho kariéra vodcu a jednej  z najväčších beštií  našich dejín. Stretnutie tejto paradoxnej dvojice sa stáva komickou predohrou k udalostiam, ktoré  ľudstvo zažilo o niekoľko rokov neskôr. Inscenácia  poukazuje  na to, ako  ľahko sa z priemerného človeka môže stať nebezpečný manipulátor. Jej komickosť je  v tom, že si  pohráva  s postavou Adolfa Hitlera a s myšlienkou „čo by sa stalo, keby…“.

V predstavení sa fajčí a sú použité expresívne výrazy.

Dĺžka predstavenia:

120 minút I. časť

 60 minút II. časť

Fotografie je možné použiť v zmysle Autorského zákona – § 19 ods. 2 z.č. 185/2015 Z.z., len s písomným súhlasom autora.

 

HITLER.  Najlepšie idey ma napadajú v noci. Čosi ti poviem, ale keď ma  prezradíš, uškvarím ťa ako hrianku. V skutočnosti nechcem byť maliarom. Nechcem maľovať súmraky. To je iba taktický trik na oklamanie hlupákov.  Ja chcem čosi inšie.

HERZL.  Čo napríklad?

HITLER.  Svet.

HERZL.  Ale čo! Celý?

HITLER.  Celý.

HERZL.  Aj s Novým Zélandom?

HITLER.  Najmä Nový Zéland.