Antikvariát

MiestoMestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Laurinská 20, 815 15 Bratislava
Dátum
Vstupné
AutorĽuba Lesná
RéžiaViera Dubačová
Hudobné naštudovanieMartin Karvaš
ScénaTamara Lesná
KostýmyTamara Lesná
Obsadenie

LYDKA : Emília Vášáryová

MLADÁ LYDKA, LITERÁRNA VEDKYŇA : Lucia Lapišáková,

ĽUDO MISTRÍK ONDREJOV : Michal Ďuriš

SBSKÁR : Miloš Cibula

Ľuba Lesná

Antikvariát

Inscenácia je založená na pravdivých historických faktoch a vychádza z rovnomennej novely Ľuby Lesnej, ktorá vyšla v knihe Tisícročná žena. Ide o históriu známeho bratislavského antikvariátu Steiner, ktorá sa odohráva  počas protižidovských represálií na začiatku štyridsiatych rokov v  nacistickom  Slovenskom štáte.  Antikvariát  preto tiež podliehal arizácii, teda vyvlastneniu. Arizoval ho známy slovenský spisovateľ Ľudo  Ondrejov.

Tento príbeh je vyrozprávaný cez spomínanie Lýdie Piovarcsyovej – Steinerovej, ktorej rodičia zahynuli v koncentračnom tábore. Jej otec Jozef Steiner bol pôvodným spoluvlastníkom antikvariátu. Samotná Lydka sa aj po toľkých rokoch pokúša zmieriť so svojou minulosťou, prekonať ju činorodým životom a pochopením konania človeka, ktorý je v jej očiach konkrétnym vinníkom tragédie steinerovskej rodiny – Ľuda Ondrejova

Každý príbeh potrebuje svoj čas a priestor, rovnako aj ten náš. Narodil sa do doby, v ktorej sa relativizuje zlo, násilie, spochybňuje sa vlastná história. To je priestor v ktorom treba začať konať. Autorka a scenáristka Ľuba Lesná oslovila režisérku Vieru Dubačovú, s ktorou už dlhšie spolpracuje. Režisérka prichádza s režijnou koncepciou, v ktorej odovzdáva príbeh pani Lýdie  tak, aby sa divák stal na chvíľu jeho súčasťou.              

Všetci prítomní sa stretávajú na výstave, venovanej známemu spisovateľovi. Mladá literárna vedkyňa predstavuje návštevníkom jeho život a dielo tak, ako sa o ňom naučila v škole. Spolu s návštevníkmi si výstavu pozerá aj Lydka. Prichádza, aby pochopila, že teraz prišiel čas, pre jej príbeh.

 Video: Adam Hanuljak, Tamara Lesná

Experimentálna scéna MDPOH

Predstavenie Antikvariát bude prvým divadelným predstavením, ktoré si budú môcť diváci pozrieť v rámci novej experimentálnej scény MDPOH. Ide o komorný štúdiový priestor pre maximálne 100 divákov s hracou plochou na javisku 10 x 12 metrov. Diváci tak budú mať možnosť sedieť v špeciálne pripravenom hľadisku priamo na javisku. Prvýkrát bol tento typ sedenia predstavený počas Noci divadiel (16.11.2019), kedy na javisku prebiehala diskusia hostí. Návštevníci tak budú mať jedinečnú možnosť byť v bezprostrednom kontakte s účinkujúcimi.