A je tu zas – Mestské divadlo Žilina

MiestoMestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava
Laurinská 20, 815 15 Bratislava
Dátum
Vstupnép
AutorTimur Vermes
RéžiaFilip Nuckolls
PrekladMichal Hvorecký
DramaturgiaLenka Garajová
HudbaDan Fikejz
ScénaLukáš Kuchinka
KostýmyLucie Šperlová
Obsadenie

Hitler: Jaroslav Kysel
Sawatzki: Ján Dobrík
Sensenbrink: Michal Koleják
Predavač: Braňo Bačo
Belliniová: Ivana Kubáčková
Krӧmeierová: Iveta Pagáčová
Özlemová/Künastová: Tajna Peršić
Jenny/Kasslerová/Sestrička: Anna Nováková
Lekár: Boris Zachar

Drsná satira provokuje na prvý pohľad absurdným, no tematicky desivo reálnym príbehom, v ktorom ožíva Adolf Hitler. Takmer sedemdesiat rokov po svojom páde sa Adolf Hitler za záhadných okolností prebúdza v súčasnom Berlíne. Vojna skončila, jeho politická strana aj verní spolupracovníci sú preč. Napriek tejto nepriaznivej situácii je Adolf Hitler vo vynikajúcej kondícií, pripravený pokračovať
v práci a urobiť z Nemecka opäť veľkú ríšu. Svet okolo neho sa radikálne zmenil. Až na jednu vec. V niektorých názoroch ostal prekvapivo radikálnym. Vďaka tomu si Hitlerove plamenné vyjadrenia a kontroverzné témy nájdu miesto v televízii a získavajú čoraz väčšie publikum. Z Hitlera, ktorého pokročilé technológie spočiatku uvádzajú do rozpakov, sa postupne stáva superstar televíznych show a mediálna hviezda sociálnych sietí.  Producenti aj diváci ho považujú za vtipného imitátora a glosátora. Jeho mediálna sláva mu umožňuje povedať prakticky všetko. Hviezda televíznych show a sociálnych sietí však svoje vystúpenia nenápadne mení na nový politický program, ktorého tézy sa priveľmi podobajú myšlienkam súčasných rasistov, xenofóbov a neonacistov. Narastajúcemu počtu fanúšikov sa zdá, že za čias toho „skutočného“ Hitlera predsa nebolo všetko až tak zlé.
Vermesova drsná satira provokuje a obnažuje politické zlo ukryté za nezištnou maskou zábavy. Aj to, ako v súčasnej dobe dokážu totalitné strany manipulovať s verejnou mienkou. Ukazuje mediálnu moc a jej ambície, vtipne skúma vzťah spoločnosti k populizmu a nostalgii starých čias.
Sledujeme mediálny príbeh, aký sa deje aj na našich obrazovkách. Sme dostatočne obozretní?
Svetový bestseller nemeckého je divákom známy aj ako rovnomenná filmová komédia – Er ist wieder da (2015).

Fotografie je možné použiť v zmysle Autorského zákona – § 19 ods. 2 z.č. 185/2015 Z.z., len s písomným súhlasom autora.