Slovak EnglishEnglishUkrainian
  • Dnes je 25. február 2024
  • Youtube
  • Instagram
  • Slovak EnglishEnglishUkrainian

Open Call Kultúrne leto 2020

7. augusta 2020

Výsledkom prvej otvorenej výzvy Open Call Kultúrne leto 2020 je 17 úspešných umeleckých projektov, ktoré rozšíria ponuku 45. ročníka Kultúrneho leta. Programy nájdete v ponuke festivalu od augusta. Vyhlasovateľ výzvy Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) dá vybraným žiadateľom priestor na vystúpenie v rámci festivalu a zabezpečí im základné technické vybavenie a mediálnu podporu.

 

Vyhlásenie výzvy a podpora nezávislých a rôznorodých umeleckých aktérov

Tak ako všetkých organizátorov kultúrnych podujatí, aj prípravy 45. ročníka festivalu Kultúrne leto zasiahla a výrazne ovplyvnila náročná situácia v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu, ako aj pretrvávajúce opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu. Napriek viacerým organizačným, časovým aj finančným limitom sa podarilo zorganizovať jubilejný ročník festivalu s ambíciou vyprofilovať ho ako moderný mestský festival. Jeho cieľom je ponúkať kvalitný program nekomerčného charakteru, voľne dostupný pre široké publikum a prezentovať rôznorodé umelecké žánre, nezávislých tvorcov, menšie, či alternatívne projekty.
Práve preto BKIS pristúpilo k spusteniu historicky prvej otvorenej výzvy tzv. Open Call KL 2020 pre umeleckých aktérov so zámerom zapojiť ich do tohtoročného programu. Úspešní žiadatelia z výzvy sa stali súčasťou programovej ponuky Kultúrneho leta 2020 a získali základné technické vybavenie, komunikačnú podporu, no najmä – priestor na jednej z festivalových scén ako napr.: CO kryt v DPOH, Klarisky, Komenského námestie, Pekné miesta v rôznych mestských častiach apod.

 

Študentské divadelné projekty

Prvým podujatím, ktoré sa v rámci Kultúrneho leta predstaví, bude úspešná inscenácia divadla Reštart Søren Kierkegaard v Klariskách, ktorá sprostredkúva život, dielo a myšlienky dánskeho filozofa, ktorý je považovaný za otca existencializmu. Skvelú inscenáciu si nenechajte ujsť už tento piatok, 7.8.2020 o 21:00. Vstup na predstavenie je voľný.

V pôsobivom podzemnom priestore CO Krytuzažijete tiež netradičné predstavenia študentských divadiel: Divadlo iks – Podenky alebo Divadlo Houže: Sabur.
V parku na Svoradovej ulici sa predstaví Divadlo Kaplnka, ktoré tvoria študenti Divadelnej fakulty VŠMU v rámci podujatia Múza v parku.

Žánrovo pestrá ponuka koncertov

Už v nedeľu 16. augusta o 19:00 na Hradbách zahrá, v rámci nového putovného konceptu susedskej akcie VISITA na Židovskej, bratislavská kapela Hello Brian, ktorej tvorba sa pohybuje na pomedzí
popu, rocku a rock´n´rollu. Pokračovať budeme koncertmi v rámci nového konceptu Pekné miesta, vďaka ktorému kultúrou ožívajú najrôznejšie zaujímavé a nie príliš známe miesta v mestských častiach.
Alternatívne kapela Schrödingerova mačka vystúpi s programom spievanej poézie Garzónkové sonety na sídlisku v Podunajských Biskupiciach.

V unikátnom priestore kostola Klarisky uvidíte 8.9.2020 o 19:00 koncert Duo Velvet pod názvom – Klarinet v Klariskách. Barytónový saxofonista a skladateľ so svojou kapelou – Erik Rothenstein band, vystúpi v úžasnom priestore Sýpky v MČ Čunovo 12.9.2020.
Tešiť sa môžete na repertoár, ktorý vychádza z koreňov hudby stredo-východnej Európy (slovanský a balkánsky folklór, klezmer) v prepojení s jazzovou tradíciou.

V záhrade domu Albrechtovcov budete môcť zažiť 2., 4. a 6. septembra o 20:00 slovenskú premiéru barokovej opery Dafne od Antonio Caldaru. V prípade nepriaznivého počasia sa koncerty uskutočnia
v koncertnej sieni Klarisky. Súbor Musica aeterna interpretuje na kópiách dobových nástrojov starú hudbu z obdobia gotiky, renesancie a baroka.

 

Streetart a komunitný trh s medzinárodnou príchuťou

Kamenné námestie ožije 5.9.2020 Street Art Festivalom a v rovnaký deň si vychutnáte rozmanitosť kultúr a fúziu slovenských a zahraničných kultúr na Mareena festivale. Multižánrový festival bude plný chutí, kultúr, hudby, tanca a rozmanitých zážitkov s cudzincami žijúcimi na Slovensku.

Presné termíny a miesta konania podporených projektov sledujte na webovej stránke www.kulturneleto.sk a facebookovej stránke:
http://www.facebook.com/VaseBKIS/

 

Zoznam úspešných projektov z výzvy Kultúrneho leta

1. BRAK – Bratislavský knižný trh, Námestie Nežnej revolúcie, 18.7.2020
2. Divadlo Reštart: Søren Kierkegaard, Klarisky, 7.8.2020
3. Hello Brian, koncert v rámci VISITA na Židovskej, 16.8.2020, 19:00, Hradby
4. Praktikábel: Florián Rómer, Rómerov dom
5. MUSICA AETERNA: Opera aeterna III, Nádvorie domu Albrechtovcov, Kapitulská 1, 2., 4. a
6.9.2020 o 20:00 / v prípade nepriaznivého počasia v kostole Klarisky
6. OZ Euforion: Bratislava Street Art Festival, Kamenné námestie, 5.9.2020
7. Mareena Festival, Jakubovo námestie, 5.9.2020
8. Duo Velvet: Klarinet v Klariskách, 8.9.2020, 19:00
9. Zdvorilo diskusia, Komenského námestie, 9.9.2020
10. Erik Rothenstein band, Sýpka MČ Čunovo, 12.9.2020
11. Schrödingerova mačka: Garzónkové sonety, MČ Podunajské Biskupice
12. Divadlo iks: Podenky, CO Kryt
13. Divadlo Houže: Sabur, CO kryt
14. Divadlo Kaplnka: Múza v parku, Park Svoradova
15. Anka Repková: Recitál
16. Koncert Folk&Bass Orchestra a Ženy z Muzičky
17. Slovenské leto s Adrenalin Film Festivalom – Premietanie filmov Nine Islands a Elare + diskusia