SAXOPHOBIA BRATISLAVA 2020

MiestoZrkadlová sieň Primaciálneho paláca
Primaciálne námestie 1, 811 01 Bratislava
ZačiatokŠtvrtok, 20.02. o 10:00
KoniecNedeľa, 23.02. o 22:00
ŠtítkyHudbaIné podujatie

Saxofón, jeden z najmladších nástrojov vo svete klasickej hudby. Áno, čítate správne – klasickej. Pretože saxofón skonštruoval Belgičan Adolphe Sax v roku 1842 práve pre účely klasickej hudby. Pôvodný zámer bol zostrojiť úplne nový nástroj, ktorý by v sebe spájal silu plechových dychových nástrojov, mäkkú farbu drevených dychových nástrojov a zároveň ľahkosť sláčikových nástrojov.

Na Slovensku vnímame saxofón takmer výlučne ako nástroj jazzový, ktorým sa nesporne počas posledných sto rokov stal. Ale v zahraničí zažíva saxofón posledných 50 rokov renesanciu na poli klasickej hudby a skladatelia aj interpreti znovu objavujú jeho krásu a rozmanitosť v klasickej hudbe. Preto sa občianske združenie Spoločnosť priateľov dobrej hudby rozhodlo už po štvrtýkrát zorganizovať medzinárodné majstrovské kurzy SAXOPHOBIA BRATISLAVA zamerané na výučbu klasickej hudby na saxofóne.

Samotné majstrovské kurzy budú prebiehať v dňoch 20. až 23. februára 2020 na Konzervatóriu v Bratislave a je na ne prihlásených vyše 60 študentov zo šiestich krajín. Súčasťou tohto mimoriadneho podujatia sú aj dva verejné koncerty venované saxofónu:
22. februára 2020 v Zrkadlovej sieni a 23. februára 2020 v Slovenskom rozhlase.

 

Saxophobia Galakoncert sa uskutoční 22. februára v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca a predstavia sa na ňom všetci zahraniční lektori, ktorí sú špičkoví renomovaní saxofonisti na poli vážnej hudby. Program koncertu budú tvoriť diela skladateľov ako C. Saint-Saëns, L. van Beethoven, I. Gotkovsky, R. Kamplet či Peter Breiner, ktorý napísal štyri krátke skladby pre saxofónové kvarteto a klavír na motívy piesní Michaela Jacksona a na koncerte odznejú v svetovej premiére.

 

Druhý koncert bude v nedeľu 23. februára v Slovenskom rozhlase. Vystúpi na ňom 60-členný medzinárodný saxofónový orchester a menšie zoskupenia zložené z účastníkov kurzov. Koncert sa bude nahrávaný a odvysielaný na Rádiu Devín. Orchester Saxophobia je zložený iba zo saxofónov (od sopraninového cez sopránový, altový, tenorový, barytónový až po basový saxofón) a jednej sady bicích nástrojov. Na programe bude napríklad Narodeninový menuet od L. van Beethovena, ktorým chcú organizátori vzdať hold 250. výročiu jeho narodenia: „Je to veľmi vtipná až sarkastická a takmer zabudnutá skladba v novej úprave pre saxofónový orchester. Veľmi sa teším aj na Obrázky z výstavy od M. P. Musorgského či skladby od Camilla Saint-Saënsa a slovenského skladateľa Jevgenija Iršaia. Do programu sme tiež zaradili aj svetovú premiéru skladby od cyperského skladateľa Pascala Manoliosa pre sólový bassaxofón.“ dodal Fančovič.

 

Sobota 22.2.2020 o 19:00 hod.

Saxophobia Galakoncert

Koncert venovaný saxofónu ako nástroju klasickej hudby. Predstavia sa piati zahraniční lektori, ktorí prijali pozvanie učiť na majstrovských kurzoch Saxophobia Bratislava 2020. Všetci účinkujúci sú špičkoví európski umelci, ktorí pôsobia aj ako pedagógovia na konzervatóriách a univerzitách.

Program koncertu: L. van Beethoven, C. Saint-Saëns, I. Gotkovsky, R. Kamplet či Peter Breiner, ktorý napísal štyri krátke skladby pre saxofónové kvarteto a klavír na motívy piesní Michaela Jacksona a na koncerte odznejú v svetovej premiére.

Účinkujúci:

Philippe PORTEJOIE (FR)

Pawel GUSNAR (PL)

Erzsébet SELELJO (HU)

Michal KNOT (AT)

Katerina PAVLÍKOVÁ (CZ)

Klavírny sprievod: Ladislav Fančovič (SK)

Adresa: Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Bratislava

FaceBook: https://www.facebook.com/events/2681492635219862/

 

 

Nedeľa 23.2.2020 o 18:00 hod.

Koncert 60-členného medzinárodného saxofónového orchestra

Orchester zložený z účastníkov medzinárodných saxofónových majstrovských kurzov Saxophobia Bratislava 2020, na ktorom sa predstavia skoro všetky druhy saxofónov od sopraninového cez sopránový, altový, tenorový, barytónový až po basový saxofón.

účinkujúci: Orchester Saxophobia Bratislava

hostia: Kiril Stoyanov (BG), ATAM quartet (CZ). LEGERE quartet (CZ)

dirigent: Marián Lejava (SK)

Program: L. van Beethoven, C. Saint-Saëns, M. P. Musorgskij, G. Gershwin, B. Martinů,
A. Dvořák, J. Iršai, P. Manolios a i.

FaceBook: https://www.facebook.com/events/1439531419543308/

 

Prihláste sa na odber noviniek a dostávajte tie najaktuálnejšie informácie o dianí v Bratislave.