RAČIANSKE VINOBRANIE 2019

MiestoKnižkova dolina
Amfiteáter Rača
ZačiatokPiatok, 13.09. o 15:00
KoniecNedeľa, 15.09. o 22:00
ŠtítkyFestivaly
zistiť viac

    Račianske Vinobranie

      Skvelé víno, tradície a novinky 

Vinobranie v Rači sa bude konať od 13. do 15. septembra 2019 už po šestnásty krát. Je to najväčšie kultúrno-spoločenské podujatie v Bratislave. Novinkami sú zálohovateľné poháre, oddychová a streetfood zóna, komunitná ulička a slamená pevnosť so stredovekými hrami pri Nemeckom kultúrnom dome. Bohatý program má za cieľ prilákať všetky vekové kategórie návštevníkov od najmenších detí až po seniorov.

Vinobranie je najmä oslava račianskeho vína a celoročnej práce vinohradníkov. Už pred vyše 250 rokmi ochutnala cisárovná Mária Terézia Račiansku frankovku a rovno vystavila dekrét privilegovaného nápoja, ktorý sa môže dodávať na cisársky dvor vo Viedni. Račianski vinári budú prezentovať víno v dvoch zónach, kde predvedú svoje vinárske umenie.

Jednou z  noviniek  je streetfood zóna a  predajcovia si  svoje stánky rozložia pozdĺž Knižkovej doliny . V rámci kultúrneho programu vystúpi napríklad Emma Drobná, skupina Polemic, Rytmus, tradičné dychové kapely ako Funny Fellows a Vintage cirkus a mnohí ďalší. Organizátori pripravili novú oddychovú zónu v Obecnej záhrade, kde vás čaká jazzová hudba a pohodlné sedenie. Novinkou bude komunitná ulička na Kubačovej ulici, kde  budú svoju činnosť prezentovať neziskové a charitatívne organizácie, ktoré pôsobia v Rači.  Celá trasa Vinobrania bude pre lepšiu orientáciu návštevníkov vyzdobená vlajkami.

Bohatý program je pripravený aj pre rodiny s deťmi. Okrem kolotočov na nich čakajú Stredoveké hry, Divadelný rebrinák, slamená pevnosť, rytieri či dobová ulička so zabudnutými remeslami vo vonkajších priestoroch Nemeckého kultúrneho domu. Medzi Mudrochovou ulicou a Nemeckým kultúrnym domom bude vystavená technika Strediska čistoty,  kde budú pripravené ďalšie aktivity pre deti.

Rača zavádza po prvýkrát zálohovateľné poháre a päť separačných staníc s dobrovoľníkmi, ktorí pomôžu návštevníkom so správnym triedením plastov, papiera, komunálneho odpadu a skla.  Aby sme čo najviac zminimalizovali plastový odpad, jednorázové plastové poháre budú zakázané a nahradia ich zálohovateľné poháre v dvoch veľkostiach a s jedinečným račianskym dizajnom.

 

Prihláste sa na odber noviniek a dostávajte tie najaktuálnejšie informácie o dianí v Bratislave.