Pocta kráľovnej – Žofia Bavorská 1419-1428

MiestoKlarisky
Klarisiek ulica 5 a Farská ulica, 81101 Bratislava
ZačiatokStreda, 15.01. o 17:30
KoniecStreda, 15.01. o 19:30
ŠtítkyHistória a tradícieIné podujatie
zistiť viac

Výnimočné podujatie si pripomína rímsku a českú kráľovnú, vdovu po Václavovi IV., Žofiu Bavorskú, ktorá prišla 25. decembra 1419 do Bratislavy. Presne 600 rokov od tejto udalosti vzniká originálne podujatie, ktoré ma za cieľ predstaviť túto historickú osobnosť v  kontexte slávnej korunovačnej minulosti Bratislavy. Žofia ostala v Bratislave žiť až do svojej smrti v roku 1428, a zároveň je jedinou korunovanou osobou, ktorá je v Bratislave, v Dóme sv. Martina, aj pochovaná. Podujatie bude tiež prvým z cyklu programov Bratislavské korunovačné slávnosti 2020.

Dňa 25.12. 1419 pricestovala (presťahovala sa) do vtedajšieho Prešporku Žofia Bavorská. Vdova po českom kráľovi Václavovi IV., synovi slávneho otca Karla IV.
Jediná korunovaná hlava, kráľovná, ktorú máme pochovanú v Bratislave. Leží v Katedrále sv. Martina, len nevieme kde presne…
Miesto je len približne určené, už prešlo mnoho rokov…
Jej bratislavský príbeh je strhujúci.
Dožila ostatné roky ako rehoľníčka v Klariskách, pominula sa v r. 1428.
K jej pocte Vás pozýva Staré Mesto na prednášku a koncert. Samozrejme do Klarisiek.

Vstup voľný až do naplnenia kapacity koncertnej sály.

Účinkujú :
PhDr. Daniela Dvořáková, DrSc. – prednáška.
Daniela Dvořáková sa venuje výskumu neskorostredovekých dejín Uhorska, osobitne vláde Žigmunda Luxemburského. Vo svojom výskume sa orientuje na problematiku šľachty, ale zaoberá sa aj otázkami dvorskej kultúry, komunikácie a každodenného života v stredoveku. Súčasne sa podieľa na vydávaní stredovekých prameňov k dejinám Slovenska

SCHOLA MINOR je vokálny súbor, ktorý sa špecializuje na interpretáciu stredovekého gregoriánskeho chorálu a polyfónie. Venuje sa interpretácii klasického repertoára gregoriánskeho chorálu z prvého tisícročia podľa princípov gregoriánskej semiológie aj chorálu neskorších období a tiež chorálu františkánskej tradície. Uvádza tiež spevy z rukopisov stredovekého Uhorska, ktorého súčasťou bolo aj Slovensko.

Prihláste sa na odber noviniek a dostávajte tie najaktuálnejšie informácie o dianí v Bratislave.

Ďalšie podujatia