ONE DAY JAZZ festival 2019 v MDPOH

MiestoMestské divadlo P. O. Hviezdoslava
Laurinská 20, 811 01 Bratislava - Staré Mesto
ZačiatokPondelok, 24.06. o 19:00
KoniecPondelok, 24.06. o 21:00
Vstupné25 eur
ŠtítkyHudbaKultúrne leto
kúpiť vstupenkyzistiť viac

V rámci tohtoročného ONE DAY JAZZ festivalu, ktorý bude mať svoj priestor aj na festivale Kultúrne leto a hradné slávnosti Bratislava 2019 budú mať nadšenci tohto hudobného štýlu možnosť zhliadnuť hneď tri umelecké telesa.

V Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava sa tak predstavia v rámci jedného koncertu Ari Hoenig Trio (USA), Ovsepian Camarda Valihora Trio (AM-IT-SK) a Ľudové Mladistvá (SK).

Vstupenky na koncert si môžete rezervovať aj mailom na program@bkis.sk.

Ari Hoening (* 13.november 1973, Philadelphia)

Ari Hoenig bol už v ranom veku obklopovaný hudbou. Jeho otec je dirigent a klasický spevák, jeho matka huslistka a klaviristka. Preto vo veku 4 rokov začal Ari študovať husle a klavír. Začal hrať na bicie vo veku dvanástich rokov a vo veku štrnástich rokov zdokonaľoval svoje schopnosti s ďalšími mladými jazzovými hudobníkmi v kluboch ako je JazzHaus. Ari navštevoval prestížnu University of North Texas, kde sa počas troch rokov štúdia zoznámil spolu s Edom Sophom počas hrania s „One O’Clock“ Lab Bandom. Chcel byť bližšie k New Yorku, v roku 1995 preto prešiel na William Patterson College v severnom New Jersey. Čoskoro sa presadil ako doprovod legendárneho organistu Shirleya Scotta, čo napomohlo rozprúdiť jeho kariéru v New Yorku. Ari sa postupne presťahoval do Brooklynu, kde začal hrať s rôznymi skupinami, vrátane Jean Michel Pilc Trio, Kenny Werner Trio, Chris Potter, Kurt Rosenwinkel Group, Joshua Redman, Jazz Mandolin Project a kapely vedené Waynom Krantzom, Mikeom Sternom, Richardom Bonom a Patom Martinom. Tiež zdieľal scénu s takými umelcami ako Herbie Hancock, Ivan Linz, Wynton Marsalis, Toots Thielemans, Dave Holland, Joe Lovano a Gerry Mulligan. Ari sám produkoval svoje sólové bubnové CD „Time Travels“ (2000) a „The Life Of A Day“ (2002). V roku 2013 Ari vyhral prestížnu cenu BMW Welt (World) v Mníchove, medzinárodnú súťaž pre najlepšiu kapelu pod vedením bubeníka. Ako pedagóg vyučuje nie len súkromne ale tiež na fakulte – New York University a New School for Social Research v New Yorku. Poskytuje konzultácie a prednášky na hudobných školách a univerzitách po celom svete a píše pravidelný vzdelávací stĺpec pre časopis Modern Drummer.

MARTIN VALIHORA TRIO /Ovsepian, Camarda, Valihora / AM, IT, SK/

Martin Valihora Trio je zoskupenie troch spolužiakov z prestížnej Berklee College of Music v Bostone. Vardan Ovsepian je pôvodom arménsky klavirista a skladateľ. Počas svojej nie dlhej hudobnej kariéry vyučoval na hudobnej škole v Newburyporte a estónskej hudobnej škole v Talline. Pôsobil aj na viacerých univerzitách a okrem toho organizoval aj workshopy na letnom VARDAN OVSEPIAN umeleckom festivale Fairbanks. Daniele Camarada, bas gitarista zo Sicílie, nahral svoj sólový album „Dell Incertezza“ a „Maboroshi“. Martina Valihoru myslím, že nie je potrebné predstavovať, nakoľko je v našich končinách veľmi známy a vyhľadávaný bubeník. Okrem jeho hudobných daností je zaujímavé sledovať, ako sa v poslednom čase venuje organizovaniu koncertov a ich promotion. Hudba Martin Valihora Tria by sa dala opísať celkom jednoducho. Lepšie povedané, skladby, ktoré nám hudobníci hrajú sú veľmi osobité čo do spôsobu hry, štruktúr a najmä dynamiky a práce s agogikou. Mal som niekedy pocit, akoby jednotlivé kompozície DANIELE CAMARDA – Štýl jeho hry je založený na akordických rozkladoch, niekedy cez dve oktávy, čo dodáva skladbám hutnosť a plnosť harmónie. V prípade sólových pasáží ide na najtenšie struny do vysokých polôh, čím sa pekne vypĺňajú vrstvy hudobnej faktúry. A robí to celkom originálnym spôsobom. Vardan Ovsepian sa podieľa na hudbe najmä kompozične a z jeho MARTIN VALIHORA TRIO klavírnej hry cítiť istú ,,škatuľku“. Veľmi časté ascendentné (stúpajúce) a descendenčné (klesajúce) rozklady akordov idúcich po sebe v rýchlych pohyboch pravej ruky mi trochu vadili, hoci majster ich vie robiť bravúrne. Tradičná tektonika vychádzajúca z jazzových mainstreamových štruktúr.

Ľudové Mladistvá /SK/

Deväťčlenná skupina Ľudové mladistvá je ambicióznym projektom mladého klaviristu a skladateľa Martina „Majla“ Štefánika, spájajúcim prvky folklóru, jazzu, klasickej i modernej hudby. Na svojom konte má množstvo cien (Nováčik roka – Bratislavské jazzové dni 2016, Nové tváre slovenského jazzu 2016, Nováčik roka – Radio Head Awards 2016, Jazz Fruit – víťaz súťaže mladých talentov Mladí Ladí Jazz v Prahe) a od mája 2018 konečne aj debutový album Viete ako…, ktorý získava samé pozitívne kritiky. Martin „Majlo“ Štefánik vyrastal na jazze a hiphope a slovenský folklór objavil iba prednedávnom, keď mal 22 rokov. Prvý pokus o nové stvárnenie ľudových piesní sa odohral 3. júna 2016, keď skupina po prvýkrát verejne koncertovala. Neskôr Ľudové Mladistvá uverejnili niekoľko videí na Youtube a začala získavať ceny z rôznych jazzových festivalov. Skupinu Ľudové Mladistvá tvorí okrem klaviristu a aranžéra Martina Štefánika niekoľko silných hudobníckych individualít – basgitarista Jozef Madola, bubeník Jakub Kačic, huslista Ján Kružliak mladší a štvorica vokalistiek – Nina Kollárová, Mária Nagyová, Diana Minarovičová a Terézia Jarošová. Na mieste cimbalistu sa počas existencie skupiny vystriedalo už viacero hudobníkov a hudobníčok.

 

Prihláste sa na odber noviniek a dostávajte tie najaktuálnejšie informácie o dianí v Bratislave.

Ďalšie podujatia

Momentálne nie sú dostupné žiadne ďalšie podujatia.