Katedrálny organový festival: BRASS AND ORGAN

MiestoKatedrála sv. Martina
ZačiatokŠtvrtok, 17.09. o 19:30
KoniecŠtvrtok, 17.09. o 20:30
ŠtítkyFestivalyHudbaKultúrne leto
kúpiť vstupenky
KATEDRÁLNY ORGANOVÝ FESTIVAL BRATISLAVA

6. august – 24. september 20220

XI. ročník medzinárodného festivalu
pod záštitou Bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia – hlavný partner festivalu

Organizátori: TRIBUS MUSICAE – BRATISLAVSKÁ ARCIDIECÉZA – BRATISLAVSKÉ KULTÚRNE A INFORMAČNÉ STREDISKO

 

MONIKA MELCOVÁ, organ / SK – ES                            

BRATISLAVSKÉ TROMBÓNOVÉ TRIO / SK

Albert Hrubovčák, Matúš Krpeľan, Michal Motýľ

Program:

Samuel Scheidt: Sinfonia pre tri trombóny
(1587 – 1654)

Johann Pachelbel: Der Tag ist so freudenreich (fúga)
(1653 – 1706)

Monika Melcová: Organová improvizácia
(*1974)

Arcangelo Corelli: Triová sonáta
(1653 – 1713)                                   

Monika Melcová: Organová improvizácia

Michal Motýľ: Motýlia balada

Reimond Premru: Dve skladby pre trombónové trio     
(1934 – 1998)                                    

Monika Melcová:  Organová improvizácia

Brian E. Lynn: Bachy Things
(1967 – 2001)                                  

Monika Melcová: Organová improvizácia

 

Monika Melcová sa narodila v Spišskej Novej Vsi. Po absolvovaní Konzervatória v Košiciach v triede Emílie Dzemjanovej pokračovala v štúdiách na Universtät fűr Musik und darstellende Kunst vo Viedni pod vedením Michaela Radulescu. Štúdium ukončila s vyznamenaním a Čestnou cenou Ministerstva kultúry a školstva Rakúska v roku 1999. V tom istom roku bola prijatá na Conservatoire National Supérieur de Musique v Paríži do triedy „perfectionnement“ Oliviera Latryho a Michela Bouvarda. Súčasne študovala v im-provizačnej triede Loica Malliého, čo jej bolo umožnené vďaka Fondation de France-La Bourse Nadia et Lily Boulanger a Mécénat musical Société Générale. Počas štúdií získala množstvo ocenení v medzinárodných súťažiach, v Bruggách (1997 a 2000), v Žiline (Festival Stredoeurópskeho umenia roku 1998), Prix du Mécénat Musicale (2001) v Paríži, Prix de la Fondation Meyer (2002). V sezóne 2002 / 2003 pôsobila ako rezidenčná organistka v Sapporo Concert Hall KITARA v Japonsku. Realizovala početné recitály v Suntory Hall, Metropolitan Art Space, Opera City Hall, Niigata Performing Center, Yokohama Minato Mirai Concert Hall a i. Od roku 2006 do 2011 pedagogicky pôsobila na Konzervatóriu Gastona Litaiza a taktiež bo-la titulárnou organistkou v Saint Martin des Champs v Paríži v rokoch 2003 až 2011. Od septembra 2008 vyučuje improvizáciu na Hudobnej Akadémii MUSIKENE v San Sebastian v Španielsku. Realizovala nahrávky pre Radio France Musique, NHK Tokio, Slovenský rozhlas, Radio Suisse Romande, ORF Wien, RTBF Bruxelles, Radio Clásica España..Spolupracuje s renomovanými interpretmi ako Raphael Oleg, Nora Cismoni, Guy Touvron, Carlos Mena, Walter Auer, so súborom Music Aeterna a s Orchestre National de France. V marci 2016 jej združenie Ars ante portas v Bratislave udelilo cenu Sebastian.

Pravidelne je pozvaná do poroty rôznych sútaží, ako Concours international de l´orgue – Grand Prix de Chartres, Anton Bruckner Improvisationswettbewerb, Concours de l’orgue de Luxembourg, Dudelange a.i. Španielska královská akadémia jej udelila v októbri 2019 medailu krásnych umení za zásluhy v hudobnom dianí. Od roku 2020 pôsobí na Kráľovskej dánskej hudobnej akadémii v Kodani ako hosťujúci profesor pre Master v interpretácii organovej hudby.

Bratislavské trombónóvé trio vzniklo pred cca 20 rokmi, keď sa niektorí členovia trombónovej sekcie orchestra Slovenskej filharmónie rothodli, že sa popri hre v symfonickom orchestri rozhodli venovať aj komornej hre. Ansámbel s repertoárom od renesancie (aranžmány starých skladieb) až po súčasnosť už s originálnymi skladbami pre toto obsadenie príležitostne účinkuje na domácich festivaloch.

Prihláste sa na odber noviniek a dostávajte tie najaktuálnejšie informácie o dianí v Bratislave.

Ďalšie podujatia

Momentálne nie sú dostupné žiadne ďalšie podujatia.