Kultúrne tipy zo sveta

 

GALÉRIE A MÚZEÁ ONLINE
 • KUNSTHISTORISCHES MUSEUM, Viedeň
  Jedno z popredných svetových múzeí sa pýši bohatými zbierkami umeleckých diel  od starovekého Egypta až po koniec 18. storočia. Mimoriadne dôležité sú zbierky renesančného a barokového umenia.

 

 • PRÍRODOVEDECKÉ MÚZEUM, Viedeň
  V múzeu môžete vidieť napr. Venušu z Willendorfu, morskú kravu Stellerovcov, obrovské kostry dinosaurov, či zbierku meteoritov vrátane veľkolepého meteoritu „Tissint“ z Marsu, ale aj stálu antropologickú výstavu o pôvode a vývoji ľudí.

 

 • MAK VIEDEŇ
  Múzeum úžitkového umenia vo Viedni bolo založené v roku 1863. Dnes predstavuje výnimočné spojenie úžitkového umenia, dizajnu, súčasného umenia a architektúry. Pozrieť si môžete  napríklad diela Gustava Klimta.

 

 • GUGGENHEIM  BILBAO
  Jedinečné múzeum uchováva umelecké diela velikánov ako Jean-Michel Basquiat, Jeff Koons, Andy Warhol a mnohých iných.

 

 • AKROPOLA ATÉNY
  Viac ako 3000 artefaktov z aténskej Akropoly, najvýznamnejšej svätyne starovekého mesta. Využite jedinečnú možnosť prezrieť si online sochársku výzdobu Parthenonu.

 

 • TATE MODERN, Londýn
  Najstaršia galéria v Londýne (1897) ponúka národnú zbierku britského umenia od roku 1500 po súčasnosť a okrem toho medzinárodné moderné a súčasné umenie, ktoré zahŕňa takmer 70 000 diel.

 

 • THE BRITISH MUSEUM, Londýn
  Múzeum zhromažďuje viac ako dva milióny rokov ľudskej histórie a kultúry. Nájdete tu zaujímavé zbierky od afrických textílií cez mayské glyfy až po prehliadku bitky pri Waterloo.

 

 • PRÍRODOVEDCKÉ MÚZEUM, Berlín
  Jedno z najväčších a najdôležitejších múzeí na svete má v zbierke vyše 30 miliónov artefaktov z oblastí, ako je paleontológia, geológia či mineralógia. Z domova si môžete pozrieť aj expozíciu dinosaurov.

 

 

 • MET NEW YORK
  Múzeum MET je tretím najnavštevovanejším múzeom na svete, nájdete tu historické zbierky zo starovekého Egypta, sochárske diela z ranej európskej tvorby, odevnú tvorbu od velikánov ako Christian Dior, ale aj moderné umenie amerických autorov.

 

 • MUSEO FRIDA KAHLO, Mexico city
  Unikátna príležitosť navštíviť z pohodlia domova rodný dom svetoznámej maliarky Fridy Khalo a virtuálne sa poprechádzať v La Casa Azul (Modrom dome). Najznámejšia latinskoamerická umelkyňa na svete sa tu narodila, žila aj naposledy vydýchla. Nie veľký dom z roku 1904 naplnili Diego a Frida farbami, ľudovým umením a predhispánskymi kúskami, aby ukázali obdiv národom a kultúre Mexika. Interiér je prakticky nedotknutý a zachováva si tak intímnu atmosféru.

 

 

 

 

HUDBA
 • BERLÍNSKA FILHARMÓNIA
  otvára svoj koncertný archív na 1 mesiac bez poplatku, v ponuke je 600 koncertov, dokumenty, portréty umelcov a edukačný program. Program, ktorý ponúka osemnásť operných a jedno baletné predstavenie, je zverejnený na webe Viedenskej štátnej opery TU

 

 • BERLÍNSKA ŠTÁTNA OPERA
  Berlínska Štátna opera  až do 19. apríla 2020, sprístupňuje záznamy svojich operných produkcií či symfonických koncertov

 

 • VIEDENSKÁ ŠTÁTNA OPERA
  Od 15. marca až do 2. apríla 2020 odvysiela bezplatne každý deň záznamy prenosov opery a baletu prostredníctvom streamingovej platforme, na ktorej sa treba zaregistrovať.

 

 • PARÍŽSKA NÁRODNÁ OPERA
  Pozrite si zadarmo live streamy najpopulárnejších vystúpení , ako je Labutie jazero alebo Don Giovanni, Barbier zo Sevilly či operu Carmen

 

 • METROPOLITNÁ OPERA NEW YORK
  Prestížna opera oznámila, že bude opäť vysielať záznamy, už v priamom prenose odvysielaných inscenácií v rámci projektu operných kinoprenosov, na svojej webovej stránke a budú k dispozícii po dobu 20 hodín od ich odvysielania v streamovacej službe Met Opera on Demand. Záznamy predstavení bude možné sledovať aj vo všetkých aplikáciách Met Opera on Demand.

 

 • THE SHOWS MUST GO ON
  Svetoznámy anglický skladateľ  a autor muzikálových hitov ako: Jesus Christ Superstar, Mačky, Evita, či Fantóm opery – Andrew Lloyd Webber sa rozhodol sprístupniť celkom zadarmo svoje muzikály na novom youtubovom kanáli. Každý bude k dispozícii vždy v piatok o 20:00 na obmedzenú dobu 48 hodín bez poplatku a registrácie.

 

 • CIRK DU SOLEIL
  Uniknite do sveta  fantázie a úchvatných show. Slávna kanadská cirkusová spoločnosť teraz sprístupňuje záznamy svojich originálnych predstavení, ktoré si môžete vychutnať  z domu.

 

ONLINE VZDELÁVANIE
 • THE ELEMENTS OF AI
  Helsinská univerzita pripravila sériu bezplatných online kurzov, naučte sa čo môžete, a čo nemôžete robiť s umelou inteligenciou a ako začať vytvárať rôzne AI metódy. Kurzy kombinujú teóriu s praktickými cvičeniami a je možné ich dokončiť vlastným tempom.

 

 • MoMA –  online kurzy zadarmo
  Múzeum moderného umenia v New Yorku (The Museum of Modern Art) ponúka aktuálne zadarmo online kurzy. Ak sa chcete vzdelať v súčasnom umení, kurátori, umelci a návrhári vám priblížia diela obsiahnuté v zbierke a výstavách múzea. Do programu sa môžete kedykoľvek prihlásiť a dokončiť ho vlastným tempom. 

 

 

Prihláste sa na odber noviniek a dostávajte tie najaktuálnejšie informácie o dianí v Bratislave.