44. ročník Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava

Neodmysliteľnou súčasťou letnej Bratislavy je najväčší mestský festival Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava, ktorý oslávil už svoj 44. ročník. Jeho organizátorom je od roku 2004 Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, ktorého snahou je každoročne pripraviť Bratislavčanom a návštevníkom mesta multižánrovú ponuku plnú výnimočných kultúrnych zážitkov. Tento rok ponúkol festival dovedna až 220 podujatí.

Ako povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo na jeho začiatku: „Mám rád letnú atmosféru Bratislavy, keď sa život v nej spomalí a presunie sa na verejné priestranstvá. Veľmi tomu napomáha aj Kultúrne leto. Vďaka nemu ožijú aj miesta, ktorých genius loci funguje hlavne v lete.“

Multikultúrne leto

Programovou súčasťou Kultúrneho leta boli aj podujatia zamerané na menšiny žijúce na Slovensku. Židovská tematika a arizácia antikvariátu rodiny Steinerovej bola predlohou mrazivého príbehu Antikvariát, ktorého divadelné spracovanie si mohli návštevníci pozrieť niekoľkokrát počas leta v CO kryte v podzemí Mestského divadla P. O. Hviezdoslava.

Na Hlavnom námestí sa uskutočnil už 12. ročník svetového rómskeho festivalu Gypsy Fest – World Roma festival. Ide o tretí najväčší rómsky festival na Slovensku, ktorý ponúkol koncerty vynikajúcich umelcov – Igora Kmeťa ml., Rytmusa, či vystúpenie skupiny Kale, ktorá bola dvornou kapelou Věry Bílej.

11. ročník Menšinového kultúrneho leta predstavil v spolupráci s In Minorita o.z. rusínsky folklór, poľské a rómske piesne. Nechýbalo ani legendárne bratislavské zoskupenie Preßburger Klezmer Band.

Multikultúrne leto vyvrcholilo 10. ročníkom Cigánskeho bašavelu na hrade Devín.

Ensemble Zohra – oslava hudby a slobody

V júli vystúpil na Hlavnom námestí výnimočný ženský afgánsky orchester – Ensemble Zohra. Na prítomných sa usmievali dievčatá v tradičných pestrých odevoch. Nešlo však o obyčajné ženské zoskupenie. Členky orchestra patria medzi prvé ženy vo svojich rodinách  i v celom Afganistane, ktoré za posledných 30 rokov študovali hudbu.

„Ide o skutočnú oslavu hudby a slobody, všetky muzikantky i tím okolo nich si zaslúžia obdiv a úctu. Ide o jednu z logisticky najťažších realizácií v histórii Pohody, ale stojí to za to. Pre Zohrá pripravujeme aj niekoľko koncertov mimo festivalu, chceme tieto skvelé odvážne muzikantky predstaviť aj v ďalších mestách Slovenska,“ povedal o súbore Michal Kaščák, ktorý zabezpečil, aby sa orchester po premiérovom vystúpení na festivale Pohoda zahral aj v Bratislave či v iných slovenských mestách.

Členky aj zakladateľ orchestra čelia neustálym útokom a vyhrážkam. V roku 2014 sa počas ich vystúpenia v kábulskom kultúrnom centre odpálil samovražedný atentátnik. Armád Sarmatsky, ktorý bol cieľom útoku, prišiel pri útoku o sluch na jedno ucho a až po viacerých operáciách v Austrálii sa vrátil do Afganistanu. Stále pokračuje v práci, pretože nachádza silu a zmysel v radosti, ktorú nachádzajú deti v hudbe. “Ich šťastie a dôvera ma držia v Afganistane. Krásou hudby môžeme bojovať proti príšerám. Využiť ju v boji proti fundamentalizmu a radikalizmu v našej krajine.” povedal na tlačovej konferencii Ahmad Sarmast.

Ázijská kultúra na Hlavnom námestí

Minulý rok sme v spolupráci s veľvyslanectvami Číny, Indie, Indonézie, Japonska, Južnej Kórei a Vietnamu odštartovali prvý ročník podujatia Ázijský víkend. Po veľkom úspechu sme sa rozhodli v podujatí pokračovať. Prvý augustový víkend mohli návštevníci Hlavného námestia vidieť ukážky indickej jogy, kórejského bojového umenia Taekwondo, vietnamské tradičné piesne a tanečnú show, módnu prehliadku čínskeho odevu qipao a vystúpenie japonského zoskupenia String Quarter. Nechýbala kuchárska show, hry a súťaže.

Reportáž z podujatia a rozhovory s veľvyslancami jednotlivých krajín si môžete pozrieť tu.

 

Kultúrne prekvapenie

V polovici festivalu sme si pre nič netušiacich okoloidúcich pripravili malé kultúrne prekvapenie. Na rôznych miestach Bratislavy vystúpili hudobníci, aby spríjemnili deň Bratislavčanom a návštevníkom mesta – v Eurovea, na Trnavskom mýte, na Poštovej ulici a vo Fresh Markete. Prvé vystúpenie prekvapilo návštevníkov OC Eurovea, pozrite si výsledok 🙂

Podpora projektov Kultúrneho leta

Festival Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava je vo svojom závere. My v BKIS však už premýšľame nad okrúhlym 45. ročníkom festivalu.

Aby sme zefektívnili spoluprácu s našimi partnermi, rozposlali sme im dotazníky, ktoré budú slúžiť ako podklad k plánovanému novému grantovému nefinančnému systému.