KULTÚRA Z OBÝVAČKY

Kam za kultúrou z bezpečia a pohodlia domova?

Prinášame vám prehľad skvelých tipov na kultúrne a umelecké zážitky, ktoré si môžete vychutnať priamo z vášho domu. Výhodou je, že môžete sledovať aj predstavenia z iných miest a kútov Slovenska, alebo virtuálne vycestovať hoc aj do Filharmónie napr. v Berlíne!
Potešte sa virtuálnou návštevou divadiel, galérii či koncertov a doprajte si zážitok, ktorý osvieži tieto náročné dni.

 

Podujatia pre deti

DETSKÉ DIVADIELKA
 • BRATISLAVSKÉ BÁBKOVÉ DIVADLO:
  Rozprávky spod rúška, každý večer o 18:00
  Cyklus čítania a improvizovaného bábkového divadla. Každý deň sa vašim deťom o 18:00 prihovorí jeden z bábkohercov s obľúbenou knižkou z ešte obľúbenejšieho zákutia svojho obydlia.

 

 

 

 • DIVADLO JONÁŠA ZÁBORSKÉHO, PREŠOV
  Záznamy rozprávok
  Aj prešovské divadlo chce spríjemniť tieto sivé dni vašim deťúrencom, na jeho Youtube kanále nájdete  rozprávky z nedávneho repertoáru. Môžete sa tešiť na Malú čarodejnicu, Snehovú kráľovnú i Buratina…

 

 • DIVADLO ZÁBAVKA
  ZáBaVKovinky  – detská relácia plná aktivít pre celú rodinu! Prvé novinky pre deti! Žiadne spravodajstvo iba dôležité veci! Napríklad, ako sa zabaviť, keď je nudaaaaa! Nájdete tu skvelé kreatívne aktivity a nápady, ale aj  tipy na domáce cvičenie.

 

 

 • DIVADLO AGAPÉ
  Online živé predstavenia z obývačky.- divadielka pre celú rodinu.

 

 • DIVADLO V BIBIANE
  Kam sa podeli škriatkovia?
  Program na motívy knihy Libuše Friedovej – Magdalénka a škriatkovia. Nezvyčajné stretnutia Magdalénky so škriatkami sú plné prekvapení.
ROZPRÁVKY NA POČÚVANIE / ČÍTANIE ROZPRÁVOK
 • SND DOMA:
  Monika Hilmerová číta deťom
  Monika Hilmerová official číta z knižky Mach a Šebestová v škole. Pohodlne sa usaďte a počúvajte.

 • DIVADLO ANDREJA BAGARA, Nitra:
  Rozprávky DAB

  Rozprávky na dobrú noc čítajú herci nitrianskeho divadla.

 

 • RÁDIO REGINA
  Rozprávkový archív
  Nájdete tu množstvo nádherných rozprávok  a seriálov na pokračovanie ako napr. Mimi a Líza, Zlatovláska, Snehlulienka a mnohé ďalšie.

 

 • ZUZANA FIALOVÁ ČÍTA ROZPRÁVKY
  Na svojom  instagrame číta známa herečka rozprávky každý večer o 19:30.

 

 • ROBERT ROTH OSTÁVA DOMA A ČÍTA
  Dobré ráno – rozprávky najmä pre deti v spolupráci s Denníkom SME budú uverejňované každý deň v rámci večerného vydania podcastu.

 

 

 • KNÍHKUPECTVO MARTINUS ČITA
  Prečítam ti rozprávku – deťom sa prihovoria slovenské herečky Lujza Garajová Schrameková, Michaela Mäsiarová a Veronika Husovská a herci Juraj Hrčka, Stano Staško a ďalší dobrovoľníci.

 

 • DIVADLO SPOZAVOZA
  pripravilo na každý deň online čítanie rozprávok – poučných, veselých a možno aj tajomných.

 

 • BRAŇO JOBUS KARANTENNÍČEK
  Braňo Jobus číta každý deň vždy o 11:00 pred obedom priamo pri rozprávkovom zvone jednu rozprávku z knihy ZVON. 

Podujatia pre dospelých

DIVADELNÉ PREDSTAVENIA

 

 • SND DOMA
  Slovenské národné divadlo ponúka zaujímavý program, môžete sa tešiť na ranné rozcvičky s Baletom SND, podcasty SND, program k popoludňajšej káve s Činohrou SND, edukačné videá zložené z diskusií a záznamov niektorých inscenácií (Maturita s Činohrou SND), krátke koncerty našich hudobníkov a spevákov.

 

 • DIVADLO JÁNA PALÁRIKA, TRNAVA
  DJP hrá online  a pripravilo dramaturgicky plnohodnotný program – od inscenácií, cez rôzne čítania až po hudobnú produkciu divadelnej kapely a online divadelnú dielňu výtvarníkov.

 

 • DIVADLO ANDREJA BAGARA, NITRA
  DAB vás každý pondelok rozveselí komédiou z videoarchívu. Inscenác na YouTube kanáli zverejnia vždy v pondelok podvečer o 17. hodine.

 

 • SLOVENSKÉ KOMORNÉ DIVADLO, MARTIN:
  SKD vás vezme na pár výletov divadelným strojom času a taktiež ponúka záznamy vynikajúcich inscenácii zo svojho repertoáru: Uklady a láska, Les, Europeana.

 

 • DIVADLO JONÁŠA ZÁBORSKÉHO, PREŠOV
  DJZP ponúka napr záznam pôvodného slovenského muzikálu napísaný na motívy poviedok a románov sira Arthura Conana Doyla a záhadných vrážd vo Whitechapel – SHERLOCK HOLMES.

 

NA POČÚVANIE

 

 

 

NA POZERANIE

 

 • DIVADLO LAB: UMELCI THÁLIE
  Cyklus rozhovorov s významnými absolventmi VŠMU vznikol ako absolventský projekt študentky Katedry divadelného manažmentu Kataríny Thalerovej pri príležitosti 70. výročia založenia VŠMU.

 

 • BÁSNE V KARANTÉNE
  Online festival od 18. do 22.3. a od 27. do 31.3.2020. Predstavilo sa na ňom 20 súčasných básnikov a poetiek. Záznamy všetkých vystúpení nájdete na jednom mieste a v poradí, v akom boli odvysielané.

 

 

 • VZDELÁVANIE S DOKUMENTÁRNYMI FILMAMI  
  Pozývame vás sledovať  dokumentárne filmy o globálnych problémoch – o extrémizme, generačnej chudobe, klimatickej zmene, aktivizme, dezinformáciách a sociálnych sieťach. Filmy sú v originálnom znení so slovenskými, alebo českými titulkami a časovo majú do 60 minút.

 

 • VAŠE ONLINE KINO
  Streamovacia služba DAFilms.sk odvedie za každé prehranie filmu na svojej stránke 0,20 Eur do fondu na potreby nemocníc Nájdete tu slovenské a české nedávno premiérované filmy, retrospektívy aj oceňované diela. Pozrite si kvalitné domáce, či koprodukčné tituly ako Pomaľované vtáča, Nech je svetlo či Ukradnutý štát a priamo podporíte audiovizuálnu kultúru aj zdravotníctvo.

 

 

NA ČÍTANIE

 

 

 • SENSORIUM FESTIVAL
  Mladý slovenský festival digitálneho umenia a kultúry sa presunul z júna na august (28. – 30.2020). Ak sa prihlásite do ich špeciálne pripravovaného karanténneho newslettra Stockpiling Food For Thought môžete každý týždeň čítať nové interview s jedným z popredných umelcov a mysliteľov, ktorí zavítajú na festival.

 

 

 

GALÉRIE A MÚZEÁ PRE DETI – ONLINE

 

 • SNG: PROFESOR ŠKREČOK
  Svet umenia je plný zvláštnych príbehov a pestrých charakterov. Objavujte ich spolu s profesorom Škrečkom, V sérii krátkych animovaných videí sa postupne zoznámite so slovenskými aj svetovými umeleckými osobnosťami a zašpekuluje si nad ich tvorbou a výtvarným myslením.

 

 • SNG ONLINE
  Slovenská národná galéria chystá návody, ako kreatívne zabavíte alebo čosi naučíte svoje deti a seba vo vašej obývačke a ponúkne aj čítanie, ktoré spríjemní dlhú chvíľu.

 

GALÉRIE A MÚZEÁ ONLINE
 • VIRTUÁLNE V GMB
  Po zbierkach Galérie mesta Bratislavy sa môžete, vďaka projektu Google Arts & Culture, virtuálne poprechádzať.

 

 • MÚZEUM MESTA BRATISLAVY – BLOG MMB
  Múzeum online od nás pre vás. Nové príspevky vždy v utorok. Cez blog vám MMB virtuálne priblíži rôzne témy zo života múzea, o originálnych zbierkových predmetoch, o ich zachovávaní a uchovávaní, o výstavách, či programoch.

 

 • SLOVENSKÁ NÁRODNÁ GALÉRIA ako SLOVENSKÁ NÁHRADNÁ GALÉRIA
  Sledujte špeciálny program SNG na sociálnych sieťach alebo na ich novej podstránke, kde nájdete originálne články od kurátorov SNG, videá, ktoré vám predstavia výstavy,
  tipy pre rodiny s deťmi alebo špeciálne projekty k výstavám, ktoré galéria vytvorila za posledné roky. Pripravená bude aj nová séria  „Vedeli ste, že? Sedem vecí o…”, plná  zaujímavosti zo sveta umenia. Obsah bude neustále pribúdať.

 

 

 • MUSEO FRIDA KAHLO, Mexico city
  Unikátna príležitosť navštíviť z pohodlia domova rodný dom svetoznámej maliarky Fridy Khalo a virtuálne sa poprechádzať v La Casa Azul (Modrom dome). Najznámejšia latinskoamerická umelkyňa na svete sa tu narodila, žila aj naposledy vydýchla. Nie veľký dom z roku 1904 naplnili Diego a Frida farbami, ľudovým umením a predhispánskymi kúskami, aby ukázali obdiv národom a kultúre Mexika. Interiér je prakticky nedotknutý a zachováva si tak intímnu atmosféru.

 

 

 

HUDBA
 • PACI PAC A KAMARÁTI – Online koncert #2
  Po úspešnom prvom online pokuse sa Paci Pac rozhodli koncert zopakovať a prinesú ešte ďalšie 3 koncerty v ešte lepšej kvalite a v rôznych prostrediach. Koncert bude m 27.3.2020 o 17:00. 
ZÁBAVNÉ UČENIE

 

 

 • BUBLINA ČITA DEŤOM
  Články z detského časopisu Bublina nahovorené známymi osobnosťami: Kamilom Mikulčíkom na tému Egypt, Prastarý jazyk a Staráme sa o zvieratko…
  Bublin prináš aj skvelé nápady a tipy na práce na doma – Vyrob si sám.

 

 • DETSKÁ UNIVERZITA ONLINE ŠPECIÁL
  Divadlo Aréna, Univerzita Komenského a IT spoločnosť DATALAN prinášajú možnosť študovať online a získať diplom absolventa Detskej Univerzity Komenského.
  Okrem počítača a chuti vzdelávať sa nepotrebujete nič viac. Štúdium  je bezplatné a prístupné všetkým žiakom základných škôl z celého Slovenska. 
HUDBA
 • FESTIVAL KONVERGENCIE
  streamuje každý deň o 20:00 krátky živý koncert (vačšinou priamo z obývačky umelcov), alebo záznam koncertu z Konvergencií. Ak nestíhate živé vysielania, všetko je a bude dostupné na fanpage aj neskôr.

 

 • KULTURÁK ONLINE
  Bratislavský hudobný klub pokračuje s online programom v podobe hudobných kvízov, čítačiek, ale aj live koncertov, či záznamami.

 

 • SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA
  Záznamy svojich koncertov ponúka filharmónia vo svojom bohatom online hudobnom archíve.

 

 • BERLÍNSKA FILHARMÓNIA
  otvára svoj koncertný archív na 1 mesiac bez poplatku, v ponuke je 600 koncertov, dokumenty, portréty umelcov a edukačný program. Program, ktorý ponúka osemnásť operných a jedno baletné predstavenie, je zverejnený na webe Viedenskej štátnej opery TU

 

 • BERLÍNSKA ŠTÁTNA OPERA
  Berlínska Štátna opera  až do 19. apríla 2020, sprístupňuje záznamy svojich operných produkcií či symfonických koncertov

 

 • VIEDENSKÁ ŠTÁTNA OPERA
  Od 15. marca až do 2. apríla 2020 odvysiela bezplatne každý deň záznamy prenosov opery a baletu prostredníctvom streamingovej platforme, na ktorej sa treba zaregistrovať.

 

 • METROPOLITNÁ OPERA NEW YORK
  Prestížna opera oznámila, že bude opäť vysielať záznamy, už v priamom prenose odvysielaných inscenácií v rámci projektu operných kinoprenosov, na svojej webovej stránke a budú k dispozícii po dobu 20 hodín od ich odvysielania v streamovacej službe Met Opera on Demand. Záznamy predstavení bude možné sledovať aj vo všetkých aplikáciách Met Opera on Demand.

 

TVORIVÉ A VZDELÁVACIE AKTIVITY

 

 • MATURITA S DIVADLOM LAB
  Čo je povinné, zvyčajne nie je obľúbené. Uľahčite preto maturantom učenie a dajte im vedieť o tomto projekte, kde im herci a režiséri divadla LAB prerozprávajú maturitné témy a prečítajú ukážky povinnej literatúry.Č ítanie bude prebiehať naživo na instagrame Divadla Lab.

 

 

 • THE ELEMENTS OF AI
  Helsinská univerzita pripravila sériu bezplatných online kurzov, naučte sa čo môžete, a čo nemôžete robiť s umelou inteligenciou a ako začať vytvárať rôzne AI metódy. Kurzy kombinujú teóriu s praktickými cvičeniami a je možné ich dokončiť vlastným tempom.

 

 • MoMA –  online kurzy zadarmo
  Múzeum moderného umenia v New Yorku (The Museum of Modern Art) ponúka aktuálne zadarmo online kurzy. Ak sa chcete vzdelať v súčasnom umení, kurátori, umelci a návrhári vám priblížia diela obsiahnuté v zbierke a výstavách múzea. Do programu sa môžete kedykoľvek prihlásiť a dokončiť ho vlastným tempom. 

 

 

Prihláste sa na odber noviniek a dostávajte tie najaktuálnejšie informácie o dianí v Bratislave.