CO kryt ožíva kultúrou

V najbližších dňoch sa opäť naplno otvoria brány tajuplného CO krytu (kryt civilnej ochrany) pod Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava, ktoré sa stane jednak miestom zaujímavej diskusie, pódiom pre divadelné predstavenie a po veľkom úspechu na Bratislavských mestských dňoch sa do týchto priestorov vráti aj komiksová výstava KOMA z Brna. 

Priestor pre diskusiu, divadlo aj komiksovú výstavu

Prvé odkrytie CO krytu bude vo štvrtok (16.5./19:00) a bude venované špeciálnej diskusii s členmi hudobnej skupiny Kafka Band – Jaroslavom Rudišom a Jaromírom 99. Hneď po besede bude možnosť sa presunúť do divadelnej sály, kde sa uskutoční aj koncert tejto kapely. 

Okrem toho, že obaja robia skvelú hudbu, tak prvý z dvojice fenomenálne píše a druhý majstrovsky kreslí a spolu vytvorili známy komiks Alois Nebel.

Rudiš predstaví v rámci diskusie slovenským čitateľom svoje najnovšie diela: novelu Český ráj, s ktorou precestoval niekoľko krajín a ktorá sa odohráva v saune za českým malomestom. Jaromír 99 (celým menom Jaromír Švejdík) zas povie viac o komikse ,,Zatím dobrý”, ktorý pripravil podľa románu Jana Nováka.

Debatu bude moderovať Michal Hvorecký a vstup pre všetkých je voľný.

V piatok (17.5./19:00) sa azda vôbec po prvý krát premení CO kryt na divadelné pódium, aby vám predstavil hru Viery Dubačovej – Antikvariát

Inscenácia je založená na pravdivých historických faktoch a vychádza z rovnomennej novely Ľuby Lesnej, ktorá vyšla v knihe Tisícročná žena. Ide o históriu známeho bratislavského antikvariátu Steiner, ktorá sa odohráva počas protižidovských represálií na začiatku štyridsiatych rokov v nacistickom Slovenskom štáte. Arizoval ho známy slovenský spisovateľ Ľudo Ondrejov.

Všetci prítomní sa stretávajú na výstave, venovanej známemu spisovateľovi. Mladá literárna vedkyňa predstavuje návštevníkom jeho život a dielo tak, ako sa o ňom naučila v škole. Spolu s návštevníkmi si výstavu pozerá aj Lydka. Prichádza, aby pochopila, že teraz prišiel čas, pre jej príbeh.

Do tretice, v rámci podujatia Noc múzeí a galérii 2019, ktoré sa uskutoční v sobotu 18. mája naprieč celým Slovenskom, privíta náš CO kryt špeciálnu výstavu komiksov, ktorá zažila svoju premiéru na Bratislavských mestských dňoch. 

Výstavu súčasného komiksu a umenia do Bratislavy prinesie Medzinárodný komiksový festival KOMA z Brna a bude sprístupnená v čase od 15:00 do 23:00 hod. (posledný vstup bude o 22:30).

KOMA v Bratislave je prehliadka výberu z komiksovej tvorby etablovaných aj začínajúcich autorov zo susedných krajín V4, a tiež výrazných umelcov z ďalších európskych krajín, ktorých aktuálne projekty rezonujú na medzinárodnej scéne.