Festival komiksu v CO kryte

V rámci podujatia Bratislavské mestské dni, ktoré sa uskutočnia už tento víkend (27.4.-28.4.) v uliciach Starého mesta si pre vás Bratislavské kultúrne a informačné stredisko pripravilo aj špeciálny event, ktorý opäť sprístupní  tajomný  CO kryt pod Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava

Medzinárodný komiksový festival KOMA z Brna si pre vás prichystal špeciálnu výstavu súčasného komiksu a umenia na tému – Komiks a hudba, ktorá bude sprístupnená v sobotu (27.4.) v čase od 10:00 do 16:00 hod. Neuhladený a drsne pôsobiaci priestor bývalého krytu civilnej obrany sa stal ideálnym pre ukážku z tvorby súčasných komiksových autorov a ich odvážnu fantáziu aj briskný humor.

Komiksový festival, aký tu ešte nebol

Medzinárodný komiksový festival – KOMA z Brna je v susedných Čechách jedinečný svojho druhu a už štyri roky predstavuje súčasné podoby a prepojenia komiksovej tvorby a výtvarného umenia verejnosti. Rozširuje tak možnosti vnímania súčasného umenia, prispieva k stieraniu hraníc medzi umeleckými formami a predstavuje ich v netradičnom kontexte, formáte a aj priestore.

KOMA v Bratislave je prehliadka  výberu z komiksovej tvorby etablovaných aj začínajúcich autorov zo susedných krajín V4, a tiež výrazných umelcov z ďalších európskych krajín, ktorých aktuálne projekty rezonujú na medzinárodnej scéne. 

KOMA je každý rok venovaná ústrednej téme. Prehliadka v Bratislave sa sústreďuje na tému – Komiks a hudba / zvuk, a to v rôznych súvislostiach. Či už sú to komiksoví autori ako hudobní tvorcovia a naopak alebo fenomén prepojenia komiksových autorov s hudobným priemyslom v podobe ilustrátorských projektov siahajúcich až k animovaným videoklipom.

 

 

Slovensko nepatrí ku krajinám s dlhoročnou tradíciou komiksu ako USA, Francúzsko alebo Japonsko a komiks je u nás zväčša vnímaný ako žáner pre detské a mládežnícke publikum. No práve vďaka hosťujúcej prehliadke z Brna sa presvedčíte, že jeho súčasné podoby sú mimoriadne rôznorodé, reagujú na všetky aktuálne formy umenia, a teda sú prirodzenou a silnou súčasťou knižného, hudobného, filmového alebo herného priemyslu.

Navštívte CO kryt v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava a objavte KOMU v Bratislave! Ponoríte sa do mocného sveta fantázie, obrazov a slov, ktorý je zrkadlom nášho sveta.

* KOMA V Bratislave sa stane aj súčasťou tohtoročnej Noci múzeí a galérií. Výstavu si tak budete môcť pozrieť aj v sobotu, 18.5.2019, v čase: 15:00 – 23:00.

Attila Stark (H) predstavuje výber hudobných plagátov vytvorených väčšinou pre undergroundové koncerty a párty, ale tiež design tričiek a obalov. Tomáš Kučerovský (CZ) vystavuje  práce pre hudobné skupiny  Animé, The Pooh a Tibet. Hudobné dejiny ako tému naratívnych komiksových príbehov zastupuje Gergely Oravecz (H), a to prvým komiksovým spracovaním histórie slávnej americkej kapely Faith no More.

Spojenie komiksu s vizualizáciou hudby a špeciálnym zobrazením hudobných žánrov predstaví napríklad Artúr Haránt (H) komiksom Jazz. Svoju netradičnú cestu k hudbe a zvuku predstavuje komiksový maliar, ilustrátor a učiteľ z Londýna – Matt Boyce (GB), ktorý vyrástol
v rodine s nepočujúcimi rodičmi. “Chcel som vytvoriť komiks o tom, ako som objavil hudbu a o mojom vzťahu ku zvuku,” objasňuje autor. Dnes využíva formu komiksu k vzdelávaniu, vizualizácii hudby aj zvuku. Robí tiež workshopy animácie a komiksu pre deti, dospelých a nepočujúcich.

Tému hudby však dopĺňajú originálne témy ďalších autorov. Napríklad najvýraznejší tvorca poľského komiksu Przemysław Truścińsky (v hernom svet známy ako autor vizuálnej podoby Zaklínača),  prináša prierez svojej tvorby  s  typickou agresívnou kresbou plnou emócií
a sureálnych vízií. Výrazná postava mladej českej generácie Jiří Grus predstavuje populárneho hrdinu Volemana a jeho príhody. Kamila Brůčková (CZ) prináša svoj úplne prvý komiks s netradičným spracovaním vodníckej témy.