Szilárd Cseke: Pád z krajnice

Szilárd Cseke: Pád z krajnice
Začiatok 08.12. 2017
Koniec 04.02. 2018
Prebieha Ostáva Dní: 18

Zastavte sa na výstave Szilárd Cseke: Pád z krajnice. Tá bude trvať od 8. december 2017 do 4. február 2018 v Kunsthalle LAB

Samostatná výstava maďarského vizuálneho umelca Szilárda Csekeho, ktorého dielo bolo prezentované na 56. medzinárodnom bienále umenia v Benátkach v roku 2015.

Szilárd Cseke vytvoril v priestore Kunsthalle LAB priestorovo štedrú interaktívnu inštaláciu, ktorá je bohatá na množstvo alúzií. Site specific dielo tvorí veľký kinetický model, ktorý kladie mnoho aktuálne rezonujúcich otázok, pričom zároveň funguje aj ako kritický model pre diskusiu a intervenciu.

Cieľom autora bolo vytvoriť komplexný systém – prostredie, v ktorom sa ustavične niečo deje: biele ping-pongové loptičky neprestajne uháňajú po brikolážovom chodníku, poháňané ventilátormi a turbínami. Cestu im kríži množstvo prekážok a nástrah. Loptičky sú z času na čas presmerované z trasy do strmo stúpajúcich transparentných, ba dokonca aj nepriehľadných rúr, pričom niektoré z nich vypadnú a zídu tak zo svojej cesty.
Svoju rolu v procese zohráva aj šťastná náhoda založená na interakcii s návštevníkmi, ktorí môžu spadnuté loptičky zdvihnúť a vrátiť ich na trať – na diaľnice našich životov? Stúpame a padáme, odrážame sa a znovu nachádzame svoju cestu.