Medzinárodná Bratislava - „Żędowianie“ z Poľska

Medzinárodná Bratislava - „Żędowianie“ z Poľska
Začiatok 23.08. 2018

Cyklus podujatí "Medzinárodná Bratislava" Vás pozýva na vystúpenie súboru národných a regionálnych tancov „Żędowianie“ z Poľska, ktoré sa uskutoční 23.8. na Hlavnom námestí. Viac informácií nájdete TU.

Súbor národných a regionálnych tancov „ŻĘDOWIANIE“ bol založený v roku 2004. Po dobu svojej pôsobnosti, folklórna skupina stále sa rozvíjala, rozširovala svoj repertoár a obohacovala artistický vnem. Súbor niekoľko rokov spolupracuje so skvelým pedagógom, tanečníkom a choreografom p. Žofiou Czechlewskou, zakladateľkou „Školy poľských tancov“.

V súčasné dobe v súbore účinkuje výše 70 tanečníkov – žiakov a absolventov Základnej školy a Gymnázia v Żędowiciach, obce Zawadzkieho. Repertoár „ŻĘDOWIAN“ obsahuje všetky poľské národné tance, a to: polonezy, mazury, kujaviaky, oberky a krakoviaky, a tiež regionálne tance Horného Sliezska a Tešinského Sliezska . Artistická koncepcia súboru je založená na štylizovanej prezentácii folklóru v opretiu nielen na autentické národné a regionálne tance, ale tiež na pestrosť choreografického zloženia hudby s ľudovým podfarbením. Reprezentoval Zawadzkie a región v družobných mestách Čiech, Maďarska, Nemecka a Slovenska. Na Slovensku bude účinkovať už po ôsmykrát.

Zpracovala: Mgr. Jadwiga Breguła

Preklad: Zbigniew Marian Podleśny