Gróf Móric Beňovský – náš prvý euroobčan a svetobežník

Gróf Móric Beňovský – náš prvý euroobčan a svetobežník
Začiatok 18.09. 2018
Koniec 27.09. 2018
Prebieha Ostáva Dní: 8

Pozývame Vás na vernisáž výstavy „Móric Beňovský – náš prvý euroobčan a svetobežník“, ktorá sa uskutoční v utorok 18. septembra o 18:00 v Galérii Francúzskeho inštitútu na Sedlárskej ulici č. 7 v Bratislave. Viac informácií TU.

Iba dve historické osobnosti slovenského pôvodu dosiahli vysokú hodnosť generála vo Francúzsku: Milan Rastislav Štefánik a Móric Beňovský. Beňovský, ako skvelý veliteľ, objaviteľ a cestovateľ, diplomat, osvietenský manažér, reformátor, bojovník za ľudské práva a autor svetového bestselleru, sa zapísal do histórie a kultúry viac ako dvadsiatich krajín štyroch kontinentov.

Jeho „Pamäti a cesty“ sa preložili dokonca aj v Japonsku a na Taiwane a vydáva sa už vyše dvesto rokov, aj v súčasnosti. Výstava (s textami po slovensky, francúzsky a anglicky) približuje najvýznamnejšie etapy, udalosti a triumfy jeho putovania okolo sveta. S Bratislavou ho zbližuje nielen to, že tu sídlila cisárovná Mária Terézia, ktorá ocenila jeho zásluhy, ale aj vizionársky projekt vodnej cesty spájajúcej Viedeň a Prešporok (Bratislavu) prostredníctvom Dunaja a kanálov, s Jadranským morom, ktorý vypracoval pre cisára Jozefa II.

Dunaj je tepnou spájajúcou nás s morami a oceánmi, ktoré prebádal moreplavec Beňovský. Národná banka Slovenska vydala v roku 1996 striebornú 200-korunovú mincu na počesť Mórica Beňovského. Autor príbeh nášho hrdinu pútavo a objektívne približuje v knihe „Skutočný príbeh grófa Mórica Beňovského“, ktorej druhé prepracované a doplnené vydanie práve prichádza na pulty kníhkupectiev.

Autor výstavy: PhDr. Miroslav Musil, PhD.

18. - 27. septembra 2018 (predná miestnosť), Galéria Francúzskeho inštitútu, Sedlárska 7, Bratislava, Vstup voľný

Prednáška a vernisáž v utorok 18. septembra o 18.00