Festival slobody 2017

Festival slobody 2017
Začiatok 06.11. 2017
Koniec 23.11. 2017

Ústav pamäti národa pripravuje siedmy ročník Festivalu slobody, ktorý sa bude konať od 6. do 23. novembra 2017. Viac info nájdete TU 

Ústav pamäti národa pripravuje siedmy ročník Festivalu slobody, ktorý sa bude konať od 6. do 23. novembra 2017. Festival slobody je multižánrové medzinárodné podujatie, ktoré pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Prinesie zaujímavé dokumentárne aj hrané filmy, výstavy, divadelné predstavenia či koncert.

Filmová prehliadka v kine Lumière bude pozostávať z dopoludňajších blokov pre študentov a večerných programov pre verejnosť. Súčasťou vybraných premietaní budú aj diskusie. S divákmi sa tak pri debate stretne Daniel Friedmann, autor filmu Posledná z prvého transportu, a Robert Kirchhoff, autor filmu o rómskom holokauste Diera v hlave.

Počas Dňa pre Poľsko (8. november) priblíži prokurátor poľského Inštitútu národnej pamäti (IPN) aktuálne vyšetrovanie smrti Poliakov na československo-rakúskej hranici. Záujemcovia sa dozvedia viac aj o vzdelávacích aktivitách a archíve IPN a o tom, ako sa poľská spoločnosť vyrovnáva s totalitnou minulosťou.

Okrem premietaní filmov a diskusií sú pripravené tri divadelné predstavenia. Súčasťou programu bude 15. novembra aj spomienka pochod odvážnych študentov v novembri 1989. Železnú oponu a kruté zaobchádzanie s tými, ktorí sa ju snažili prekročiť, pripomenie symbolické uzatvorenie Cyklomostu slobody medzi Slovenskom a Rakúskom počas Víkendu zatvorených hraníc.