Nebáť sa moderny!

MiestoSNM – Historické múzeum
Bratislavský hrad, 3. poschodie
ZačiatokPiatok, 14.12. o 9:00
KoniecNedeľa, 29.09. o 17:00
ŠtítkyVýstavy
zistiť viac

Od 14. decembra je na Bratislavskom hrade v priestoroch Historického múzea SNM sprístupnená výstava Nebáť sa moderny! venovaná fenoménu Školy umeleckých remesiel v Bratislave (1928 – 1939). Výstavou prezentuje Slovenské múzeum dizajnu niekoľkoročný výskum nadväzujúci na prácu historičky umenia Ivy Mojžišovej.
Škola umeleckých remesiel v Bratislave (ŠUR alebo ŠUR-ka) patrí ku kľúčovým témam moderných dejín Slovenska. Jej význam presahuje náš lokálny priestor, keďže vo svojej dobe patrila medzi najpokrokovejšie umelecké školy v Európe a bola prirovnávaná k nemeckému Bauhausu. Výstava predstavuje prostredníctvom originálov, replík, dobových dokumentov a ich interpretácií jednotlivé oddelenia ŠUR a jej pedagógov (Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, Zdeněk Rossmann, Julie Horová, František Tröster, Jaromír Funke a ďalší), no aj kontext doby prvej republiky a bratislavskej moderny.
Názov výstavy odkazuje na výrok Josefa Vydru, zakladateľa ŠUR-ky: „Nebáť sa moderny, kriticky z nej vyberať a skúšať všetko najnovšie a prenášať výsledky späť do výroby stalo sa zásadou celého učiteľského kolektívu.“ (úvodný text Ľubomíra Longauera v katalógu výstavy).

V roku 2018 pripomína výstava 100. výročie založenia Československej republiky a počas roka 2019 bude zaradená do medzinárodných osláv storočnice Bauhausu, ktorý vznikol v roku 1919 v nemeckom Weimare.
Na jej príprave spolupracoval rozsiahly tím odborníkov a množstvo inštitúcií, ktoré poskytli originály diel, reprodukcie a dobové dokumenty.

Výstavu by mal vidieť každý, kto sa zaujíma o identitu Slovenska a jeho miesto v medzinárodnom kontexte; vzťahy kultúry a ekonomiky v medzivojnovej republike; základy viacerých tvorivých disciplín (grafický dizajn, scénografia, reklama); dejiny školstva a špeciálne umeleckého vzdelávania; osobnosti umenia, dizajnu, priemyslu, vzdelávania a vedy, ktoré ovplyvnili intelektuálne prostredie 20. storočia; diela a objekty, ktorých estetika stále pôsobí pozitívne na vkus súčasného človeka. Atraktívnou súčasťou výstavy sú repliky dobových, no stratených diel alebo realizácie podľa dobových návrhov. Na ich realizácii pracovali dizajnéri a firmy v spolupráci s kurátormi Slovenského múzea dizajnu.

Prvá komentovaná prehliadka výstavy za účasti kurátorov bude 9. januára o 15:00.

 

Prihláste sa na odber noviniek a dostávajte tie najaktuálnejšie informácie o dianí v Bratislave.